Almera -02 ilman NATS ajonesto?

tofors99

Hei Olen juuri ostanut -02 Almera ja ihmetelen vähän kun voin avaa ovi avaimella ja sitten käynistää auto ilman että käytän kaukosäätimen. Sivuikkunassa lukee kyllä NATS mutta NATSin merkkivalo ei löydy missään. Onko mahdollista että autossani ei ole NATS? Ainakin vanha Primerani (-96) ei käynnistynyt ilman kaukosäätimen.

2

4555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      nuo ovet aukeaa ok avaimella ja ainakin toistaiseksi lähtee lehmäkin käyntiin ilman kaukosäädin avausta. Tosin käytän pääsääntöisesti kauko-ohjainta vähentämään avaimen mekaanista kulutusta oven lukossa, tosin aina välillä pitää ovenlukkoakin käyttää ettei ruostu kiinni jos tositilanteessa tarvii avata. Ongelma tuossa kaukosäädin avauksessa on se, että avaus avaus-nappia joutuu painamaan kahdesti (kuskin ovi ekalla ja toisella painalluksella loput), joka olisi käytännöllisempi.

      NATS-homma toimii Nissanissa siten että avaimessa on joku juttu, johon on koodattu jotain. Virtalukon vieressä on lukija, joka saatuaan hyväksytyn vastauksen suostuu käynnistämään. Jos avaimen varressa ei ole oikeaa "juttua", ei homma onnistu.
      Korjatkoon viisaampi tai tietävämpi.

      Omassa autossani alkaa vilkkumaan punainen merkkivalo nopeusmittarin alla jonkun ajan kuluttua kun ottaa avaimen, liittyy vissiin tuohon ajonestoon.

      Suosittelen lämpimästi tutustumaan omistajan käsikirjaan, sieltä voi löytyä vastauksia muihinkin kysymyksiin.

      • tofors99

        kiitos
        nyt huomasin merkkivalo nopeusmittarin alla. Jos avaimessa on joku "juttu" joka hoitaa NATS on/off automaattisesti ilman että käytän kauko-ohjainta niin se selittää miksi voin käyttää varaavain "manuaalisesti" vaikka kauko-ohjain on rikki. (kuori on niin kulunut että avaus-nappia ei toimi)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7513
    2. 94
      5358
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      4987
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4364
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3120
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2749
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2742
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2357
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2309
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1900
    Aihe