Almera -02 ilman NATS ajonesto?

tofors99

Hei Olen juuri ostanut -02 Almera ja ihmetelen vähän kun voin avaa ovi avaimella ja sitten käynistää auto ilman että käytän kaukosäätimen. Sivuikkunassa lukee kyllä NATS mutta NATSin merkkivalo ei löydy missään. Onko mahdollista että autossani ei ole NATS? Ainakin vanha Primerani (-96) ei käynnistynyt ilman kaukosäätimen.

2

5162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      nuo ovet aukeaa ok avaimella ja ainakin toistaiseksi lähtee lehmäkin käyntiin ilman kaukosäädin avausta. Tosin käytän pääsääntöisesti kauko-ohjainta vähentämään avaimen mekaanista kulutusta oven lukossa, tosin aina välillä pitää ovenlukkoakin käyttää ettei ruostu kiinni jos tositilanteessa tarvii avata. Ongelma tuossa kaukosäädin avauksessa on se, että avaus avaus-nappia joutuu painamaan kahdesti (kuskin ovi ekalla ja toisella painalluksella loput), joka olisi käytännöllisempi.

      NATS-homma toimii Nissanissa siten että avaimessa on joku juttu, johon on koodattu jotain. Virtalukon vieressä on lukija, joka saatuaan hyväksytyn vastauksen suostuu käynnistämään. Jos avaimen varressa ei ole oikeaa "juttua", ei homma onnistu.
      Korjatkoon viisaampi tai tietävämpi.

      Omassa autossani alkaa vilkkumaan punainen merkkivalo nopeusmittarin alla jonkun ajan kuluttua kun ottaa avaimen, liittyy vissiin tuohon ajonestoon.

      Suosittelen lämpimästi tutustumaan omistajan käsikirjaan, sieltä voi löytyä vastauksia muihinkin kysymyksiin.

      • tofors99

        kiitos
        nyt huomasin merkkivalo nopeusmittarin alla. Jos avaimessa on joku "juttu" joka hoitaa NATS on/off automaattisesti ilman että käytän kauko-ohjainta niin se selittää miksi voin käyttää varaavain "manuaalisesti" vaikka kauko-ohjain on rikki. (kuori on niin kulunut että avaus-nappia ei toimi)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      201
      4347
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3253
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2138
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      941
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    Aihe