Millä äänieristää seinät?

melusuoja

Kerrostalo on kai niin vanha, tai huonosti rakennettu, että toiselle puolella asuvien naapurien mekastus saa mut hulluuden partaalle (toisinaan se on "luvallista" mekastusta päiväsaikaan). Eikä se ole ainoa ongelma, vaan myös se, miten voin katsoa elokuvia tai tv:tä tai kutsua vieraita kylään, jos kaikki äänet kantautuvat niin hyvin naapuriin. "Naapurit"-palstalta ei mitään oikeaa apua löytynyt, joten olisiko täällä kellään tietoa, saako seinään asennettua jotain ääntäeristävää mattoa tms.?
Hyvin vähän tiedän mitään asiasta, ja googlettamalla löytyi aika vähän mitään, mitä voisi asentaa valmiin asunnon seinään. En tiedä kyllä mistä kaupoistakaan voisi käydä kyselemässä. Olisi sitä paitsi hyvä saada edes jotain tietoa ennen kuin lähden kauppoihin kyselemään.

Eli tarvitsisin jotain tietoa mitä voi asentaa, minkä hintaista tavaraa se olisi, ja millä tavalla sen voi asentaa? Esim. saako ne irrotettua seinästä ennen kuin joskus muuttaa asunnostaan pois, vai kuinka käy?

Olisin erittäin kiitollinen neuvoista tai arvioista.

5

788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HIRSINÖÖRI

      Onko kysymyksessä seinä vai ilmanvaihtohormi...??

      No kaukaa haettu mutta autoihin on saatavana äänieristysmattoa ja en muista hintaa mutta aika tyyristä on joka tapauksessa ... mutta oisko joku iso raanu seinälle ... ja matto lattiaan ..paksu . No nämä oli vain mun ajatuksia .

      • wertyuiopäölkjhg4567

        Lyijylevyllä ainoa ja oikea konsti


      • möly
        wertyuiopäölkjhg4567 kirjoitti:

        Lyijylevyllä ainoa ja oikea konsti

        Kerro tarkemmin, en ole alkuperäinen, mutta minuakin kiinnostaisi äänieristää asuntoni joitakin seiniä. Eristämisen pitäisi olla helppoa ja yksinkertaista, mutta kuitenkin toimivaa.


      • Eristystä ääneen
        möly kirjoitti:

        Kerro tarkemmin, en ole alkuperäinen, mutta minuakin kiinnostaisi äänieristää asuntoni joitakin seiniä. Eristämisen pitäisi olla helppoa ja yksinkertaista, mutta kuitenkin toimivaa.

        Googlettakaa Green Glue ja ostakaa niitä tuubeja netistä. Sen lisäksi tarvitsette toki kipsilevyä pari kerrosta.

        Eli huone menee remonttiin, mutta lopputulos pitäisi olla aika hyvä.


      • ap.

        Seinän takaa naapurien äänet kuuluu. Ilmanvaihtohornista kuuluu vain vähän ääniä. Ja yhdeltä puolelta seinääkin vaan, että kyseessä on yksi ainoa vaivainen seinä, jonka läpi tuntuu kaikki äänet kantautuvan.

        Ajattelin jo ettei kukaan vastaa, oon iloinen että näinkin hyödyllinen vastaus tuli, koska voisi tuota matto-systeemiä kokeilla. Kuitenkaan ei voi ruveta vuokra-asuntoa remontoimaan, siksi mikä tahansa ratkaisu yhdelle seinälle olisi hyvä. Kiitos vinkistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe