miten pääsee katsomaan oikeudenkäyntiä, siis sellaista, mikä ei ole tietenkään suljettu, ja jotain kovia huipuasianajajia puikoissa. sellaista heh amerikan tyyppistä oikeudenkäyntiä. lähinnä mistä saan tietää, kuka on minkin oikeudenkäynnin avustaja, vaikka heikki lampela, aarno arvela tai muita huippunimiä.
katsomaan oikeudenkäyntiä
oiskos vinkkiä
126552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Joskus voidaan tv:ssä tai muualla mediassa kertoa, että X ajaan n:n asiaa ja juttu käräjillä silloin ja silloin. Mutta viime kädessä vasta istunnossa selviää kuka asiaa ajaa. Itse jos olisi kova hinku tollaista päästä näkemään niin ottaisin yhteyttä ko. asianajan toimistoon ja kysyisin, että koska sinut voisi nähdä käräjillä tositoimissa. Varmaan sihteeritkin tietää, että missä kukin juristi milloinkin on menossa.
Herää jo todellisuuteen. Elokuvat ovat satua niin USA:ssa, kuin Suomessakin. Todellisuudessa ne huippuasianajajatkin ovat juristien prototyyppejä, kuivia ja asiallisia. Ei siellä kukaan heilu ´puikoissa´.
lampela vaan syljeskelee kattoon ja miettii romaanijuttujaan ja arvela nuokkuu muuten vaan. mut soita niille ja kysy tipsiä
Jos huippujuristia haluat nähdä niin kiinnostavin vaihtoehto on että katsoa televisiota.
Mutta jos oikeudenkäynnin haluat nähdä, niin mene vaan paikallisen tuomioistuimeen ja katso tulevan viikon pääkäsittelyjä. Rikosnimike pitäisi lukea joten siitä vain kiinnostavaa selailemaan.
Voiko kuka vaan mennä katselemaan ja kuuntelemaan käsittelyjä käräjille. Sehän olisi hauska harrastus. Katsoa häviäjän tuskaa ja voittajan riemua. Samalla saisi kuulla kivoja likaisia yksityiskohtia.
Voiko mennä kuka vaan katsomaan?
Minuakin kiinnostaa, pääseekö käräjäoikeuteen katsomaan istuntoja, tietääkö kukaan. Näin helteellä siellä varmaan on hyvä ilmastointi.
Lähtökohta on, että kaikki käräjät ovat julkisia, eli kuka tahansa pääsee istuntoja seuraamaan. Suljetuin ovin käsiteltävät eli salaiset ovat poikkeuksia.
Silloinhan kuka vaan vois saada arkaluoteista tietoa ihmisistä itselleen. Voiko tosiaan päästä kuuntelemaan?
Eikö mene sitten millään kaaliin !!! Ne ovat julkisia, eli kuka hyvänsä saa mennä kuuntelemaan. Jos jossain istunnosssa käsitellään sellaisia arkaluntoisia asioita, joita ei haluta muiden kuulevan, niin puheenjohtaja päättää, että oikeus istuu silloin suljetuin ovin.
Jep. Kun olin lukiossa, niin lakitiedon kurssiin kuului, että mentiin katsomaan oikeudenkäyntiä. Ei siis kovin salaista...
Pääsee pääsee. Ei nyt kesällä tosin (tuomarit ovat lomalla = ei oikeudenkäyntejä).
Ne suljetut oikeudenkäynnit ovat yleensä erilaisia seksuaalirikoksia, mutta ne muodostavat vain aika pienen osan. Sanoisin että 90-95% ovat ihan julkisia.
Menen oikeudenkäynteihin ja soitan seiskaan ja saan rahaa. Olen työtön.