Tankkaus?

HeceR

Mitenkäs tankkaus tapahtuu USAssa? Pitääkö ensin mennä maksamaan jollain tietyllä summalla ja sitten kassa avaa mittarin? Entäs, jos tankkiin ei mahdu niin paljoa?

15

4518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 vuotta Coloradossa

      systeemillä me ainakin tankattiin kuin Suomessakin.. ajetaan mittarille, tankki auki, kortti mittariin ja bensaa autoon.

      • näin oli

        vain erona ettei automaatti kysynyt luottokortin tunnusta lainkaan ja laskut kyllä tuli ihan oikein.


    • 20

      Molemmat systeemit ovat kaytossa. Jos maksaa ensin eika tankkiin mahdu niin paljon kayt hakemassa loput rahat kassalta.
      Totuttele ajatukseen etta taalla mantereella on 48 osavaltiota.

      • Jahnut

        50 osavaltiota


    • Monenlaisia käytäntöjä. Usein luottokortti kelpaa sellaisenaan ilman tunnuslukua. Joskus kysytään koodia, joka ei kuitenkaan ole sama kuin Suomessa eli joudut kävelemään kassalle ja pyytää aukaisemaan mittarin. Sitten normaali tankkaus ja sisälle maksmaan kortilla tai käteisellä. Toisissa paikoissa täytyy maksaa sisällä joku summa ja jos kaikki ei mahdu tankkiin, niin hyvittävät erotuksen rahassa.
      Periaatteessa yksinkertaista ja ystävällisen palvelun saa lähes kaikkialla. Suurkaupungeissa bensa-asemat ovat pieniä putkia vailla muita palveluja, siis esimerkiksi veskiä ei löydy eikä kahviautomaattia, mutta systeemiin tottuu nopeasti. Sikäläisiin autoihin tankataan halvinta lyijytöntä (regular) bensaa ja oktaaniluku alkaa kahdeksalla.

    • Mapi82

      Juuri Kalifornian, Arizonan ja Nevadan kiertoreissulta palanneena voin kertoa, että tapoja on monia aivan, kuten täällä muut ovat jo kirjoittaneetkin.

      Osassa paikoista mittarin voi avata vain kassa maksettuasi ensin arvioivan maksun. Tämä tarkoittaa sitä, että sinun tulee tietää arvioilta kuinka monta gallonaa aiot tankata ja kassa laskee sanomasi gallonamäärän hinnan, jonka sitten maksat. Tämän jälkeen voit tankata ja noutaa sitten tankkauksen jälkeen mahdollisesti ylijääneet rahat pois.

      Useimmilla pienemmillä paikkakunnilla huoltoasemilla on henkilökuntaa tankeilla, jotka auttavat mielellään ja sillä tavalla selviää ainakin ensimmäisestä tankkauskerrasta, jos on epävarma omasta osaamisestaan.

      Bensa on todella edullista, joten tankkauskertoja ei ainakaan omalla 2500 kilometrin ajomatkalla montaakaan tullut.

      • autoillen

        Parin viikon SF-LA-LasVegas Grand canyon -reissua suunnitellaan maaliskuun loppupuolelle. Kävitkö canyonilla ja missä kohtaa?
        Muita vinkkejä??


      • Anonyymi

        Mitenhän ihmeessä bensan hinta vaikuttaa tankkauskertojen määrään? Ajettiin Losista GC:n kautta Vegasiin ja tuntui että koko ajan sai olla tankkaamassa..halpaa tai ei, ni kasin kone kyllä sitä litkua kanssa syö ja ei ole ilmasta.. Ens kerralla pienempi kone.


      • Anonyymi

        Viimeksi oli pieni kutonen SUV:ssa ja ollaaan ajateltu juuri toisin päin. 😎 Seuraavalla kerralla kasikone. 🇺🇸👍 Pikku kutonen jaksoi kyllä liikennevirrassa, mutta sillä ei ohiteta ja vuoristopätkillä se oli suoraan sanoen laiska.


    • gertry

      "Tankki täyteen" -termi on "fill up". Kaverini käänsi sanasta sanaan "full tank" ja siinä oltiin kysyvän näköisiä molemmin puolin : )

    • HeceR

      Käytiin kolme kertaa tankkaamassa reissussa. Kaksi kertaa USAn puolella ja kerran Kanadassa. Usan puolella mittareissa luki, että pitäisi maksaa ensin, mutta kun menin käymään sisällä, kassatäti vaan sanoi, go ahead...

      Bensa on selkeästi halvempaa USAssa kuin Kanadassa, tosin sielläkään se ei ole kallista. Noin 1 CAD/litra eli noin puolet Suomen hinnoista.

    • Zipkoodi

      Luottokortti lukijaan joka kysyy zip koodia. Tämä ei ole kortin pin-koodi vaan postinumero.

      • Anonyymi

        Siihen voi laittaa esim 99999


      • Anonyymi

        Käytettiin suomalaista postinumeroa ja se toimi.


    • Anonyymi

      Suomalaisen debit/kredit -kortin kun tunkee automaattiin, se kysyy usein "Is this a debit card?" johon oikea vastaus on "No". Ikinä ei takkaus onnistunut, jos vastasin "Yes". Ilmeisesti automaatti ei osaa tehdä saldovarausta suomalaiseen debit-korttiin, mutta creditin puolelle se onnistuu ja bensahanat aukeaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      78
      5924
    2. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      123
      2356
    3. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      25
      2178
    4. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      30
      2138
    5. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      59
      2121
    6. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      65
      1566
    7. Oliko se peppu

      Vai älykkyys mikä enemmän viehätti?
      Ikävä
      73
      1486
    8. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      39
      1295
    9. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1271
    10. Kunnanvaltuusto koolle heti

      Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys
      Hyrynsalmi
      29
      1269
    Aihe