Tankkaus?

HeceR

Mitenkäs tankkaus tapahtuu USAssa? Pitääkö ensin mennä maksamaan jollain tietyllä summalla ja sitten kassa avaa mittarin? Entäs, jos tankkiin ei mahdu niin paljoa?

15

4671

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 vuotta Coloradossa

      systeemillä me ainakin tankattiin kuin Suomessakin.. ajetaan mittarille, tankki auki, kortti mittariin ja bensaa autoon.

      • näin oli

        vain erona ettei automaatti kysynyt luottokortin tunnusta lainkaan ja laskut kyllä tuli ihan oikein.


    • 20

      Molemmat systeemit ovat kaytossa. Jos maksaa ensin eika tankkiin mahdu niin paljon kayt hakemassa loput rahat kassalta.
      Totuttele ajatukseen etta taalla mantereella on 48 osavaltiota.

      • Jahnut

        50 osavaltiota


    • Monenlaisia käytäntöjä. Usein luottokortti kelpaa sellaisenaan ilman tunnuslukua. Joskus kysytään koodia, joka ei kuitenkaan ole sama kuin Suomessa eli joudut kävelemään kassalle ja pyytää aukaisemaan mittarin. Sitten normaali tankkaus ja sisälle maksmaan kortilla tai käteisellä. Toisissa paikoissa täytyy maksaa sisällä joku summa ja jos kaikki ei mahdu tankkiin, niin hyvittävät erotuksen rahassa.
      Periaatteessa yksinkertaista ja ystävällisen palvelun saa lähes kaikkialla. Suurkaupungeissa bensa-asemat ovat pieniä putkia vailla muita palveluja, siis esimerkiksi veskiä ei löydy eikä kahviautomaattia, mutta systeemiin tottuu nopeasti. Sikäläisiin autoihin tankataan halvinta lyijytöntä (regular) bensaa ja oktaaniluku alkaa kahdeksalla.

    • Mapi82

      Juuri Kalifornian, Arizonan ja Nevadan kiertoreissulta palanneena voin kertoa, että tapoja on monia aivan, kuten täällä muut ovat jo kirjoittaneetkin.

      Osassa paikoista mittarin voi avata vain kassa maksettuasi ensin arvioivan maksun. Tämä tarkoittaa sitä, että sinun tulee tietää arvioilta kuinka monta gallonaa aiot tankata ja kassa laskee sanomasi gallonamäärän hinnan, jonka sitten maksat. Tämän jälkeen voit tankata ja noutaa sitten tankkauksen jälkeen mahdollisesti ylijääneet rahat pois.

      Useimmilla pienemmillä paikkakunnilla huoltoasemilla on henkilökuntaa tankeilla, jotka auttavat mielellään ja sillä tavalla selviää ainakin ensimmäisestä tankkauskerrasta, jos on epävarma omasta osaamisestaan.

      Bensa on todella edullista, joten tankkauskertoja ei ainakaan omalla 2500 kilometrin ajomatkalla montaakaan tullut.

      • autoillen

        Parin viikon SF-LA-LasVegas Grand canyon -reissua suunnitellaan maaliskuun loppupuolelle. Kävitkö canyonilla ja missä kohtaa?
        Muita vinkkejä??


      • Anonyymi

        Mitenhän ihmeessä bensan hinta vaikuttaa tankkauskertojen määrään? Ajettiin Losista GC:n kautta Vegasiin ja tuntui että koko ajan sai olla tankkaamassa..halpaa tai ei, ni kasin kone kyllä sitä litkua kanssa syö ja ei ole ilmasta.. Ens kerralla pienempi kone.


      • Anonyymi

        Viimeksi oli pieni kutonen SUV:ssa ja ollaaan ajateltu juuri toisin päin. 😎 Seuraavalla kerralla kasikone. 🇺🇸👍 Pikku kutonen jaksoi kyllä liikennevirrassa, mutta sillä ei ohiteta ja vuoristopätkillä se oli suoraan sanoen laiska.


    • gertry

      "Tankki täyteen" -termi on "fill up". Kaverini käänsi sanasta sanaan "full tank" ja siinä oltiin kysyvän näköisiä molemmin puolin : )

    • HeceR

      Käytiin kolme kertaa tankkaamassa reissussa. Kaksi kertaa USAn puolella ja kerran Kanadassa. Usan puolella mittareissa luki, että pitäisi maksaa ensin, mutta kun menin käymään sisällä, kassatäti vaan sanoi, go ahead...

      Bensa on selkeästi halvempaa USAssa kuin Kanadassa, tosin sielläkään se ei ole kallista. Noin 1 CAD/litra eli noin puolet Suomen hinnoista.

    • Zipkoodi

      Luottokortti lukijaan joka kysyy zip koodia. Tämä ei ole kortin pin-koodi vaan postinumero.

      • Anonyymi

        Siihen voi laittaa esim 99999


      • Anonyymi

        Käytettiin suomalaista postinumeroa ja se toimi.


    • Anonyymi

      Suomalaisen debit/kredit -kortin kun tunkee automaattiin, se kysyy usein "Is this a debit card?" johon oikea vastaus on "No". Ikinä ei takkaus onnistunut, jos vastasin "Yes". Ilmeisesti automaatti ei osaa tehdä saldovarausta suomalaiseen debit-korttiin, mutta creditin puolelle se onnistuu ja bensahanat aukeaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      12
      1098
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      996
    3. 56
      975
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      959
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      49
      846
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      832
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      165
      773
    8. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      74
      769
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      731
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      717
    11. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      636
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      596
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      571
    14. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      29
      552
    15. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    17. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      73
      497
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      463
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      252
      434
    Aihe