Olen ihmetellyt erästä asiaa, Miksi McDonald'sin työntekijät saavat nähdä kaikkien sinne hakevien työhakemukset??
Itse hain töihin mäkkäriin aikaisemmin keväällä, ja tuttavani joka on töissä mäkkärissä tuli kertomaan minulle, että hei olit hakenut töihin meille. Olin hieman ihmeissäni asiasta, sillä en ollut kertonut asiasta kenellekkään, en tuttavalleni, en yhtään kenellekkään. Sitten ilmeni, että tuttuni oli lukenut työhakemuksia ja sieltä huomannut. Tuli siinä hieman outo olo, että ketkä kaikki tästä asiasta nyt tietää? Lopuksi tuttuni selitteli vaan, että heillä on tapana katsella hakemuksia, ja NAURAA ns. "huonoille" hakijoille.
Ei minusta ainakaan ihan oikeutettua toimintaa, vai kuinka?
MITÄ KUMMAA MÄKKÄRI?
2
572
Vastaukset
- .......
Ei kuulosta kyllä mukavalta. Mutta olin itse kerran myös yhdessä lounaspaikassa, missä työntekijät tapasivat katsella työhakemuksia ja arvostella niitä sekä hakijoiden ulkoista olemusta. Ja ei ole kovin yllättävää, että se paras ja valittu hakija oli sitten heidän kaverinsa puoliso... Onneksi ei enää tarvitse olla siellä.
Ehkäpä kun itse on päässyt töihin, niin joillakin tulee siitä sitten niin suuri ylemmyydentunto, että kokee olevansa pätevä arvostelemaan muita. - Tietoinen.
Tietynlaisissa paikoissa, joissa tullaan ja mennään kuin saluunan ovissa matalapalkkahommissa eikä voi ikinä tietää millainen kukakin hakija on (usein kun hakijalla ei ole juurikaan kokemusta edes...), niin on ihan tyypillistä hakemusten näkyminen työntekijöiden kesken. Se on suoraan sanoen kulttuuria "hei tunteeko joku näistä hakijoista jotakuta, kiire saada työntekijä mutta edes vähän tietäisi puolesta tai vastaan". Tietysti sieltä tulee näitä "Hei tämä on mun vierusluokalla, se on ihan täysi luuseri" tai "Hei tämä on hyvä tyyppi ja varmaankin ahkera, se on mun kanssa samassa Zumba-ryhmässä, tunnen hyvin".
Tapahtui nyt ns. oikeusmurhia tai ei, niin aika vakiintunut käytäntö monin paikoin. Etenkin jos rekrytoinnin hoitaa joku muu kuin yrittäjä itse tms. Jossainhan on, että esim. pisimpään ollut vuoropäällikkö hoitaa rekryt. En nyt kiistä, ettenkö itsekin vastaavassa tilanteessa haluaisi hieman kuulla hakijoiden taustoista.. jos mahdollista. Tietysti tietty suodatin hyvä pitää ja kuka kertoo sekä millä millä mahdollisella motiivilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä242465- 911004
- 58871
- 66845
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26827Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6797Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37790Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.63762Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75684Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu131678