varokaa pienyrityksiä!

paskaaniskaanvaan

Älkää menkö johonkin pieneen perheyritykseen töihin. Minä olen hölmö ja nuori ja menin sitten. Mitä paskaa se olikaan pakottivat tekemään ylitöitä, ihan ihmeelliset tilinauhat. Pomo laiskottelee kotonaan ja lapset siis kyllä lapset, ikää n. 16-17 vuotta pyörittävät sitä hänen puolestaan.

4

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ricoooh

      Jos sun pomos pakottaa sut johonkin ja laiskottelee kotona, niin miten helvetissä se liittyy kaikkiin pienyrittäjiin?
      Ei en ole yrittäjä, en pieni enkä iso. Vain työntekijä, mutta ihmetyttää suuresti miksi minun pitäisi varoa menemästä pienyrittäjälle töihin, tuleeko sinun pomosi pakottamaan minut ylitöihin?
      Hanki saatana koulutus ja lopeta paskan vouhotus!

      • ^^idiootti

        pienyrittäjät ja etenkin perheyritykset kusettavat meitä duunareita niin paljon. Itse kärsin samasta noin. kuukauden onneksi olin koeajalla ja sanoin vaan kesken vuoron, että mä lähen nyt himaan ja en tuu huomenna enään. Siitähän se pomo alko jotain huohottaa, sanoin se on voi voi en mä siivoa sun kakaroides jälkiä ja tee niiden töitä. Mä olen täällä töissä, että hoidan omat hommat en muiden hommia. Ei maksanut viimeistä tiliä ja lomarahoja yms. soitin ja pyysin kohteliaasti tiliäni sekä kunnollista tilinauhaa ei suostunut, jouduin oikeusteitse sen hakemaan.


    • Taiah

      ...noinkaan mene. Itse olen ollut aina pienyrityksillä töissä, eikä ikinä ole ollut mitään valittamista. Päin vastoin! Tuntuu, että monet asiat on minulla paremmin kuin jos olisin jollain isolla ketjulla. Ja oma tämänhetkinen pomoni on aina pyrkinyt auttamaan ja järjestelemään kaikki asiat molempien osapuolten mieltymyksen mukaan. Mutta jos on niin hölmö, että menee töihin eikä laadi kunnollista työsopimusta niin ei siinä voi ketään muuta kuin itseään syyttää. KOska, jos kaikesta on mustaa valkoisella niin ei pomonkaan auta paljon ohareita tehdä!

      • kokkikolme

        itse en ole pienyrityksissä ole ollut töissä, sillä pelko on aina että menee konkkaan ja siinä menee duunikin. Kyllä olen mieluiten töissä jossain yksityisessä "isommas" ravintolas jossa ei voi viilata linssiin ku jossain pienessä p*skassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      91
      2439
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      140
      2208
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2038
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1550
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      449
      786
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      51
      657
    Aihe