Tansanialaista kulttuuria

tuossa....

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Tansaniassa lähes jokainen uskoo noitavoimien olemassaoloon/1135258318716

"Noituutta on olemassa, ja sen avulla voi esimerkiksi kirota ihmisiä. Näin uskoo jopa 93 prosenttia tansanialaisista, kertoo tuore Afrikan uskontoja käsittelevä kansainvälinen tutkimus. "

"Ainakin 60 albiinoa on murhattu Tansaniassa vuodesta 2007 lähtien, sillä albiinojen vaalean ihon, luiden ja sisäelinten uskotaan vahvistavan noitatohtoreiden taikajuomia ja onnenkaluja. "

"Lisäksi raiskausten määrä kääntyi vuonna 2007 jyrkkään nousuun, kun jotkut noitatohtorit levittivät uskomusta, jonka mukaan neitsyiden kanssa makaaminen tuottaa onnea. "
...Ja toisen tutkimuksen mukaan etelä-afrikkalaisista joka neljäs on raiskannut ainakin kerran, näistä tapauksista puolet raiskannut ainakin kaksi kertaa.

"Tansanian hallitus on pyrkinyt rajoittamaan noitatohtoreiden valtaa levittämällä tietoa rikoksista ja koventamalla rangaistuksia. Vuonna 2002 noituuden harjoittaminen itsessään julistettiin laittomaksi.

Tämä on taas vienyt toiseen ääripäähän: Tansaniassa on 2000-luvulla koettu jopa eräänlaisia noitavainoja, kun uutiset noitatohtorien raakuuksista ovat raivostuttaneet kansalaiset. "

0

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

        Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
        Maailman menoa
        91
        3952
      2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

        Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
        Maailman menoa
        97
        3317
      3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

        Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
        Maailman menoa
        125
        2617
      4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

        Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
        Maailman menoa
        211
        1980
      5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

        p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
        Tuusniemi
        20
        1784
      6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

        Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
        Ikävä
        83
        1715
      7. Varusmiehen kuolema

        Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
        Kajaani
        96
        1691
      8. Mikä tekee naisesta

        Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
        Ikävä
        110
        1539
      9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

        JOS siis sinä saisit päättää?
        Maailman menoa
        1
        1301
      10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

        Itse haluaisin jo hänen viereen..
        Ikävä
        57
        1202
      Aihe