Auttakaa!!!!

Mitä nää OU, UU, NU jutut oikeen on, liittyy kai jotenkin pokemonien statseihin ja onko muita noiden lisäks?
4206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eli yritys tehdä huonommista pokeista käyttökelpoisia muita pelaajia vastaan otellessa laittamalla ne eri luokkaan kuin niitä paljon vahvemmat.

Nimet tulevat käyttömäärästä.
OU=Overused eli "ylikäytetyt". Toiselta nimeltään Standard, koska tällä Tierillä pelataan eniten.
UU=Underused eli "alikäytetyt". Täällä olevat poket ovat OUn pokeja heikompia, ja siitä syystä niitä käytetään vähemmän. Tällä Tierillä pelataan vähemmän, mutta pelataan kuitenkin.
NU=Neverused eli "ei koskaan käytetyt". Nämä poket ovat liian heikkoja edes UUhun, ja koska NUta ei oikeastaan pelata, pokeja ei käytetä missään.

Näiden lisäksi on vielä kolme Tieriä, joista kaksi on vain Tieriin liian voimakkaiden pokejen kieltämiseksi.
Uber-tieriin kuuluvat poket ovat pääosin legendaarisia, jotka olisivat liian voimakkaita OUssa tai alemmissa Tiereissä normipokeja vastaan käytettäväksi. Jotkut legendaariset kyllä löytyvät muista Tiereistä, koska niiden on todettu olevan samalla tasolla normipokejen kanssa. Uberista löytyy kyllä pari normipokeakin, koska ne ovat liian voimakkaita normipeliin.
BL=Borderline eli "rajalinja". Tämä on sama UUlle, kuin Uber on OUlle. Tänne laitetaan kaikki poket, jotka ovat liian voimakkaita UUhun, mutta niitä ei käytetä OUssa tarpeeksi kuuluakseen sinne. Siitä nimi tuleekin, täällä olevat poket ovat UUn ja OUn rajalla.
NFE=Not Fully Evolved eli "ei täysin kehittyneet." Tämän pitäisi selittää itsensä, mutta sanonpa kuitenkin että tänne kuuluvat kaikki ei täysin kehittyneet poket. (Kuten esim. Charmeleon, Nincada ja Riolu.)

Eli Tierit kulkevat tässä järjestyksessä:

Uber
OU
BL
UU
NU
NFE

OU, UU ja Uber ovat melko lailla ainoat pelatut Tierit. Tierissä saa käyttää siihen ja sitä alempana oleviin Tiereihin kuuluvia pokeja. Eli jos pelaat OU-matsin, saat käyttää pokeja kaikista muista Tiereistä paitsi Uberista. Ja jos pelaat Uber-matsin, saat käyttää kaikkia pokeja.

Ja lopuksi: Tierit siis perustuvat käytön määrään, ei Statseihin. Smearglella on huonot Statsit, mutta koska se oppii kaikki iskut (paitsi Chatterin), sitä käytetään paljon ja se on OU. Kun taas Regigigasilla on massiiviset Statsit, mutta sen huono Ability tekee siitä NUn. Ja Moltres on UU lähinnä pahan Stealth Rock -heikkouden takia.


Hm, eiköhän tuo selitä kaiken =3
(Jos nyt jaksoit lukea

Äänestä
  • Toi selvensi paljon, mut miks Smeargle ei voi osaa Chatteria (Chatotin uniikkia iskua), serebiin mukaan voi oppii.

    Äänestä

  • 1+11 kirjoitti:

    Toi selvensi paljon, mut miks Smeargle ei voi osaa Chatteria (Chatotin uniikkia iskua), serebiin mukaan voi oppii.

    kun sanoit, että uberista löytyy pari normi pokee tarkotit kai Pseudo legendaarisia 'Chomp T-tar ja muut tollaset, vai, mun mielestä noi pseudot ei oo kauheen kummosii esim. 'Chompin Sub Swords on melkei sama
    kuin Scisorin Bullet Dance [älyyt varmaan mitä noilla lyhenteillä tarkoitan :)] ja jää tyyppi/taistelu on 4x superii moniin pseudo ledendaarisiin.

    Äänestä

  • 1+11 kirjoitti:

    kun sanoit, että uberista löytyy pari normi pokee tarkotit kai Pseudo legendaarisia 'Chomp T-tar ja muut tollaset, vai, mun mielestä noi pseudot ei oo kauheen kummosii esim. 'Chompin Sub Swords on melkei sama
    kuin Scisorin Bullet Dance [älyyt varmaan mitä noilla lyhenteillä tarkoitan :)] ja jää tyyppi/taistelu on 4x superii moniin pseudo ledendaarisiin.

    Chomp sieltä kyllä löytyy, koska se on todettu liian voimakkaaksi OUhun. Muut "psuedot" on OUssa.

    Ja vaikka Chompin ja Scizorin SD setit onkin periaatteessa samanlaisia, on niiden pelaamisessa kuitenkin eroja. Varsinkin kun mainitsit Chompin setissä Subin, joka varsinkin tekee siitä erilaisen.

    Serebii ei välttämättä ole huomannut virhettään. Smeargle ei kuitenkaan opi Chatteria Sketchillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1+11 kirjoitti:

Mitä nää OU, UU, NU jutut oikeen on, liittyy kai jotenkin pokemonien statseihin ja onko muita noiden lisäks?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu