Uimaan Madridissa

Abuela-63

Ollaan lähdössa parin viikon päästä Madridiin ja tahtoisin tietää, onko siellä uimapaikkoja ? Millainen paikka Casa de Campo on? Voiko siellä uida, saako siellä syötävää/juotavaa, hintataso siellä ja onko sinne pääsymaksu? Entäpä Teleferigo? Millainen ja minkä hintainen? Onko muita suositeltavia ulkoilupaikkoja ?

6

2960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reissaaja vaan

      juu, tätä myös miettinyt näillä helteillä. Kaikki vinkit tänne kiitos!

    • asukas :)

      Mä en ole niin uimanaisia eli en osaa tuohon uimapaikkaan vastata. Madridissa on maauimaloita (ja tietysti uimahalleja paljonkin - tosin niitä et nyt varmaan tarkottanut) mutta niitten tarkasta sijainnista en kyllä mene takuuseen. Olen ymmärtänyt että yksi on Lagon lähistöllä (Lago on järvi Casa de Campossa mutta siinä ei siis voi uida). Lagon ympärillä on muitakin tämmösiä urheiluun liittyviä systeemejä niinkun jotakin tenniskenttiä ja semmosta.

      Casa de Campo on JÄTTIMÄINEN puisto. Siis todella suuri. Sen alueella on vaikka mitä: huvipuisto, eläintarha, aiemmin mainitsemani järvi, ja todella paljon puita :D Siis että sinne voi vaikka eksyä, siellä on paljon pyöräteitä (ei tosin asfalttisia) ja polkuja ja semmosta. Casa de camposta saakin eniten irti jos on pyörä. Pääsymaksua puistoon ei ole (mutta eläintarhaan ja huvipuistoon tietty on). Syötävää saa kojuista ja kioskeista ja on siellä ravintoloitakin (aika kalliita tosin). Tollasessa suositussa paikassa tietysti hinnat on mitä on, eli omat eväät voi olla ihan jees. Ai juu, ja Casa d campo on myös aika kuiva paikka, että jos haluaa piknikkiä pitää kanttaa suunnata Retiroon. Retiro on Madridin keskustassa oleva (kun taas Casa de campo vähän syrjässä Madridin vasemmalla puolella, hehe en osaa ilmansuuntia) kaunis puisto, jossa on keskellä tekojärvi (voi vuokrata soutuveneitä niinkuin myös Lagolla) ja siellä on muutama nätti rakennus ja ruusutarha ja semmosta. On iso että pääsee tekemään ihan kivaa kävelylenkkiä ja se on Ihana piknikpaikka ja muutenkin näkemisen arvoinen!

      Casa de campoon menee esim. bussi nro. 25. Sinne pääsee myös metrolla (linja 10 - tummansininen) pysäkit Lago/Batan/Casa de Campo (myös linja 5- vihreä). Retiroon metrolla linja 2 (punainen) pysäkki Retiro.

      Teleferigo.. no, hinta on semmoset 5 euroa meno paluu. Siinä on TOSI hienot näköalat! Kannattaa käydä! Lähtöpisteen vieressä on myös kiva puisto, ja kun kulkee vähän enemmän vasemmalle siellä on nähtävyys Templo de Debod (egyptiläinen Madridiin siirretty temppeli). Juuuuuuu, eiköhän tää nyt tältä erää riitä, toivottavasti oli apua :D

      • Abuela-63

        Kiitti kovasti hyvistä ja tarkoista vinkeistä. Noista maauimaloista olisin viellä kiinnostunut . Onko tuo eläintarha Madridin "virallinen" eläintarha, josta olen lukenut ? Mitähän sinne ja huvipuistoon on pääsymaksu? Missäpäin kunkunlinna sijaitsee?


      • Abuela-63

        Saako sieltä Camposta vuokrata pyöriä ... jos, niin mihin hintaan ?


      • pinkkiboy
        Abuela-63 kirjoitti:

        Kiitti kovasti hyvistä ja tarkoista vinkeistä. Noista maauimaloista olisin viellä kiinnostunut . Onko tuo eläintarha Madridin "virallinen" eläintarha, josta olen lukenut ? Mitähän sinne ja huvipuistoon on pääsymaksu? Missäpäin kunkunlinna sijaitsee?

        Netistä löytyy tietoa, kannattaa etsiä eri hakusanoilla.

        Madrid on kaupunki sisämaassa, siellä on kuuma. Rantakaupungit on erikseen, joissa voi myös uida. Jos nyt välttämättä haluat Madridissa uiskellennella, niin etsi vaikka täältä maauimaloita:
        http://madrid.angloinfo.com/af/279/madrid-watersports-and-swimming.html

        Eläintarhan tietoja voit tutkia täältä: http://www.zoomadrid.com/

        Casa de Campo puistikosta lue täältä: http://www.gomadrid.com/activity/parks/casa-de-campo.html

        The Palacio Real /Royal Palace/Palacio de Oriente - ihan miten vaan:
        http://www.travelinginspain.com/Palace.html
        Juan Carlos perheineen ei kuitenkaan asu Palacio de Orientessa, vaan Palacio de la Zarzuelassa, joka on Madridin ulkopuolella.


    • Abuela-63

      Casa de Canpossa oli kiva maauimala.Lagon metroasema ihan vieressä. Altaita oli kaksi lasren allas. Sisällä oli kaksi ruokapaikkaa. Vesi oli ihanan viileetä. Myös Canalin metroaseman lähellä oli Piscina Canal Isabell 2:n niminen yhden altaan uimapaikka ... ihan jees sekin. Suosittelen ehdottomasti molempia, jos haluat Madridin lomalla virkistäytyä ja levähtää välillä ... hinnat oli vajaa 4 ekee ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2428
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1746
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1449
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1447
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe