Riisin heitosta

häät tulossa

Elikkäs onko kellään yietoa millaista riisiä saa heittää..
Laitoin ukko kullan kaupalle ja hän toi puuroriisiä, saako sitä heittää häissä vai pitääkö olla tavallista?
Kirkossa missä meidät vihitään saa heittää riisiä...

5

2171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WinhaRuustiina

      Heippa!
      Jos lupa on riisinheittoon niin kyllä se puuroriisikin käy ihan mainiosti.
      kun nuita riisi vaihtoehtoja mietiskelee niin on se puuroriisi ainakin esteettisesti nätimmän näköistä kuin pitkäriisi.. ja enemmän olen ainakin itse tuota pyöreämpää mallia nähny käytettävän :)

      Meille kerrottiin tuossa jokunen aika sitten vinkkinä ettei riisiä käytettäisi ollenkaan vaan jotain muuta vaihtoehtoa. Syynä oli se että pikkulinnut syö niitä heiteltyjä riisejä ja riisi ei taas niille ole kovin hyväksi.
      Me käytettiinkin riisin tilalla kauraa.

      Mutta jos riisit on jo hankittuna niin eikun käyttöön vain :)

      • Elomorsio2010

        Varsinkin kaupungeissa riisien heitto on helposti kiellettyä juuri lintujen takia. Meidän maalaiskirkossa saa riisiä heitellä.


      • morsian2010
        Elomorsio2010 kirjoitti:

        Varsinkin kaupungeissa riisien heitto on helposti kiellettyä juuri lintujen takia. Meidän maalaiskirkossa saa riisiä heitellä.

        Kyllä niitä semmosiakin "riisejä" nykyään saa joista ei oo linnuille haittaa. Mutta kaikista paras on kysyä aivan ensin omasta kirkosta! Meillä esimerkiksi ei saa heittää minkäänsortin riisiä, syystä että sotku on kaamea. Me päädyimme sitten saippuakupliin.


    • 13

      Puuroriisi jää kampaukseen ja lakkaan hyvin kiinni ja turpoaa kun kastelet hiukset. Kuin liimaa olisi hiuksissa joten riippuu miten haluat. Muitahan se ei haittaa jos se on puuroriisiä kuin pelkästään morsianta.

      Häissä saa heittää minkälaista riisiä tahansa jos kirkko sen kerran suo. Suosittelen ( karvas kokemus) että vältät puuroriisiä, koska kampaus on tämän jälkeen myös hyvin puuroinen.

      • Morsian 2011

        Entä oletteko koittaneet sydämen muotoista hääriisiä? Ei kuulemma edes ole riisiä, sokeria ja jauhoa (ei vaarallista linnuille). Sitä löytyy ainakin täältä; www.nowandforever.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5145
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3678
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1524
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1411
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1302
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1208
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1127
    Aihe