Riisin heitosta

häät tulossa

Elikkäs onko kellään yietoa millaista riisiä saa heittää..
Laitoin ukko kullan kaupalle ja hän toi puuroriisiä, saako sitä heittää häissä vai pitääkö olla tavallista?
Kirkossa missä meidät vihitään saa heittää riisiä...

5

2195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WinhaRuustiina

      Heippa!
      Jos lupa on riisinheittoon niin kyllä se puuroriisikin käy ihan mainiosti.
      kun nuita riisi vaihtoehtoja mietiskelee niin on se puuroriisi ainakin esteettisesti nätimmän näköistä kuin pitkäriisi.. ja enemmän olen ainakin itse tuota pyöreämpää mallia nähny käytettävän :)

      Meille kerrottiin tuossa jokunen aika sitten vinkkinä ettei riisiä käytettäisi ollenkaan vaan jotain muuta vaihtoehtoa. Syynä oli se että pikkulinnut syö niitä heiteltyjä riisejä ja riisi ei taas niille ole kovin hyväksi.
      Me käytettiinkin riisin tilalla kauraa.

      Mutta jos riisit on jo hankittuna niin eikun käyttöön vain :)

      • Elomorsio2010

        Varsinkin kaupungeissa riisien heitto on helposti kiellettyä juuri lintujen takia. Meidän maalaiskirkossa saa riisiä heitellä.


      • morsian2010
        Elomorsio2010 kirjoitti:

        Varsinkin kaupungeissa riisien heitto on helposti kiellettyä juuri lintujen takia. Meidän maalaiskirkossa saa riisiä heitellä.

        Kyllä niitä semmosiakin "riisejä" nykyään saa joista ei oo linnuille haittaa. Mutta kaikista paras on kysyä aivan ensin omasta kirkosta! Meillä esimerkiksi ei saa heittää minkäänsortin riisiä, syystä että sotku on kaamea. Me päädyimme sitten saippuakupliin.


    • 13

      Puuroriisi jää kampaukseen ja lakkaan hyvin kiinni ja turpoaa kun kastelet hiukset. Kuin liimaa olisi hiuksissa joten riippuu miten haluat. Muitahan se ei haittaa jos se on puuroriisiä kuin pelkästään morsianta.

      Häissä saa heittää minkälaista riisiä tahansa jos kirkko sen kerran suo. Suosittelen ( karvas kokemus) että vältät puuroriisiä, koska kampaus on tämän jälkeen myös hyvin puuroinen.

      • Morsian 2011

        Entä oletteko koittaneet sydämen muotoista hääriisiä? Ei kuulemma edes ole riisiä, sokeria ja jauhoa (ei vaarallista linnuille). Sitä löytyy ainakin täältä; www.nowandforever.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      56
      1232
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      94
      1226
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1060
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      925
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      813
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      794
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      742
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      14
      730
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      629
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe