ristiäistarvikkeita

mistä?

eli mistä löytyis ristiäistarvikkeita kuten pöytäliinoja, ym? Kastemekko on jo tilattu ja siinä tulee nauhat mukana. Mutta muuta ristiäisiin tarvittavaa tavaraa viel kaivattas kuten just pöytäliinat ym.

Ja onko hirveetä käyttää ristiäisissä kertakäyttöastioita (jotain hienompia sellasia, et ei pelkkää valkoista)?
Meillä kun ei ole astiastoja kotona ja ristiäiset pidetään talomme kerhohuoneella, kahvitilaisuus siis (itse kastetilaisuus kirkossa), ja sielläkään ei astioita ole kuin muutama kahvikuppi..

3

1314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti

      Pöytäliinoja saat vaikka tavaratalosta, ellei sukulaisillasi ole lainata.
      Ehkä seurakuntakin lainaa? Hätätapauksessa käy vaikka valkoiset lakana, jos ovat siistejä.

      Kertakäyttöastiat ei minun miestäni käy ristiäisiin., mutta eihän niitä kukaan kiellä käyttämästä.
      Kertakäyttöpöytäliinakaan ei ole oikein siisti, koska taitoskohdat jäävät ikävästi koholle.

      Kysy sukulaisiltasi ja tuttaviltasi, josko heiltä löytyisi astioita lainattavaksi.
      Kuppien lisäksi siis myös kermakko, sokerikko, kakkulapio(t), lautasliinat, ynnä muuta kahvipöytään kuuluvaa.

      Kynttilä kuuluu myös kahvipöytään, samoin pieni kukkakimppu tai asetelma.

    • ytw544444

      pöytäliina saatiin anopilta lahjaksi. Näitähn on marketit pullollaan ja miksei kertakäyttöinenkin käy.
      Kertakäyttöisiä astioita en käyttäisi. Astioita voi lainailla ystäviltä ja sukulaisilta tai kysellä alueenne pitopalveluista, nuorisoseuroilta, järjestöiltä lainaksi. Näiltä saa useimmiten myös lusikoita, kermakkoja jne. Me lainattiin astioita sukulaisilta, mitä itseltä ei löytynyt/riittänyt. Muutamia lasilautasia ostettiin itse. 50 sentillä sai halpakaupasta ihan hyviä lautasia, joille on paljon käyttöä löytynyt myöhemminkin. Lisäksi oli kastepöytään ja ruokapöytään omat kukka-asetelmat, kastemalja (tämä lienee kirkossa), kasteliina ja kynttilän saimme papilta. Kastepöydälle meillä oli pieni enkelipatsas, joka on ollut kaikkien anoppini lastenlasten kastepöydällä.

    • Pastori Tee

      Teillä on ristiäiset jo varmaan vietetty, mutta kommentoin silti.

      Valkoinen lakana toimii mainiosti pöytäliinana, jossei halua sijoittaa kalliimpiin versioihin. Kirpputoreilta ja kierrätyskeskuksistakin voi löytyä mukavasti liinoja, samoin sukulaisten kaapeista.

      Minusta kertakäyttöastiat ovat ihan ok ristiäisissä. Olen niitä nähnyt käytettävän, eikä se mitenkään alentanut tilaisuuden arvoa. Jokainen luo juhlan niin kuin haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      70
      10528
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      237
      4487
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      155
      3892
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      159
      3378
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      39
      3134
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      42
      2843
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      31
      2282
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      20
      1910
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      62
      1716
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1445
    Aihe