Pari päivää sitten Kainarin etusivulla komeili jutuntapainen Kajaanin ammattikorkeakoulun kaivostuotannon tutkinnon vakiintumisesta. Mitäs mieltä olette tästä? Hyvä/huono homma? Parempi kuin vetonaulana toiminut pelialan koulutus?
Millaisena näette tulevaisuuden teollisuuden Kainuussa?
Millaisena näette tulevaisuuden teollisuuden Kainuussa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Se tuo rahaa
Tuo rahaa millä tavoin?
KAIVOS KAINUU on aluillaan.
Hallintokokeilun päättyessä. Voidaankin perustaa KAIVOS KAINUUN KUNTA.
Täällä on "harjoiteltu" VILLINLÄNNEN malliin, joten ei muuta toimintaa tehokkaammaksi.
No kyseisessä koulussa ei ole yhtään sen alan oikeaa osaajaa...että varmasti hyvin menee.
Rahaahan se tuo, työllisyystilannekin taitaa hieman parantua. Harmi vain että kaivoksien omistajina on usein ulkomaalainen kaivosjätti, sillä suomalaisilla yhtiöillä ei ole varaa panostaa kaivosbisnekseen.
Talvivaara on ilmeisesti ns. "Villi-länsi" mistä eräs kirjoittaja kirjoitti. Talvivaaran työllisyys on ollut paljon keskustelun alla, kun urakoissa on käytetty ulkomaalaista halpatyövoimaa. Ikävä juttu. Mutta kuitenkin työllinen vaikutus on ollut myös jonkinmoinen kainuulaisille. UPM oli ja meni, ehkä on aika viimeinkin kuivata kyyneleet ja ryhtyä jatkamaan (työ)elämää. Liekkö Renforsin rannasta apua tähän?
Ammattikorkeassa ei ole yhtään alan asiantuntijaa? Mutta eipä taida olla muuallakaan suomessa mittavin määrin. Helsingissä taitaa olla tietävimmät kaverit ja sieltäkään ei tule kuin muutamia kaivosalan diplomi-insinöörejä vuodessa. Ja onhan ammattikorkealla käytössä uusi liikkuva laboratorio joka on Oulun yliopiston kanssa yhteistyöprojektina tehty. Ammattikorkean koulutus taitaa tähdätä enemmänkin työnjohto/kunnossapitoinsinöörien puoleen.
Kaivospuolen kouluttajista valtaosa nyt päättyneessä koulutuksessa ovat olleet aika paljon ulkopuolisia kouluttajia, aika iäkkäitä ihmisiä, joilla on ollut alan vankka työkokemus.
Vanhanaikaiset opit ovat yksi merkittävin syy epäpätevien osaajien valmistumiselle oppilaitoksista ja toinen on vanhentunut tai puutteelinen tekniikka. Tämän vuoksi yritykset ovat joutuneet uudelleen kouluttamaan oppilaitoksista valmistuvia osaajia.
musta täällä on tuo nokan ja persienkavuu tosi hyvin hallussa, kaikki kaivaa nokkaa ja arpoo että tarvis varmaan tehä jottaen. sitten kaivellaan persiettä ja kyräillän naapurina mut vieläkään ei ite tehdä mitään muuta.
Oliko niin vanhaa koulukuntaa että neuvoivat hankkimaan purjeveneitä joilla lähdetään hakemaan orjia afrikan mantereelta kaivoksille työvoimaksi... Ai niin joo tuskin ne niin höperöitä ovat. kaikkihan tietävät että niitä jo maahantuodaan ja kotiin maksetaan parisen tonnia kuukaudessa niin tuskin ne edes maksamalla sinne kaivoksille lähtevät.
varmaan työnjohtajista ja päällysmiehistä ja muista pomoista, joten eiköhän kaikille valmistuv ille riitä töitä?
"Tämän vuoksi yritykset ovat joutuneet uudelleen kouluttamaan oppilaitoksista valmistuvia osaajia. "
Yrityksissä oli ennen itsestään selvää, että työvoima koulutetaan itse. Nyt siitä valitetaan, ettei tule valmista, vaikka samaan aikaan ei itse oteta nuoria kesätöihin oppimaan töitä ja harjoittelupaikatkin on tiukassa. Ei siellä koulussa ole koskaan opetettu kuin teoria, työ se on tekijäänsä aina opettanut. Mutta kun nykyään jokainen odottaa, että se työkokemus hankintaan jossain toisessa yrityksessä ja heille tulee valmiita osaajia, miten, kun jokainen odottaa samaa?
Sehän on hienoa että työelämästä on saatu alan kovia ammattilaisia. Parastahan olisi jos ammattilaiset saataisiin ammattikorkeakoulun leipiin ~40 vuotiaina, jolloin työelämässä toimiminen olisi vielä tuoreessa muistissa. Mutta taitaa sillon monella olla vielä ura yksityisen leivissä mielessä...
Totta on sekin, että yrityksillä ei ole enää mielenkiintoa ottaa kesätyöntekijöitä koululta, vaan mieluummin haetaan kokeineita konkareita pätkätöihin. Tämäkin on vallan outoa, ettei tajuta katsoa muutamaa vuotta pitemmälle, jolloin koulusta tulisi tavallaan valmiita toimihenkilöitä yrityksen palvelukseen. Mutta vikaa lienee myös koulussa, olen saanut käsityksen että kyseinen laitos ei pidä paljon yhteyksiä yrityksiin (pl. kaivostekniikka) eikä ekskursioita järjestetä minnekkään.
Yritysten pitää nykyään saada kaikki ja halvalla ja tehokkaasti. Työntekijöitä riepotellaan niinkuin halutaan, ei siinä ajatella pidemmällä tähtäimellä yhtään mitään. Pääasia että työvoima on halpaa ja voitot maksimit.