14. Tappuritapahtuma 7.-8.8.2010

Nakkilassa

14. Tappuritapahtuma 7.-8.8.2010 Nakkilassa
Entisajan työtapoja, museo- ja harrasteajoneuvoja, rompetori, menoa ja meininkiä koko viikonlopun ajan. Ohjelmassa mm. lauantaina tappurikulkue Nakkilan kirkon vaiheilla, Pirkka-Hämeen Jätkäperinne ry esittelee tukkilaisperinnettä molempina päivinä sekä tanssittaa tappuritansseissa lauantai-iltana. Lisäksi mm. sahdintekoa, tervanpolttoa, pitsinnypläystä, maalinkeittoa, seppä pajassaan, pyykkärimuijat puhdetöissään, ministeri Anne Holmlund pitää juhlapuheen su klo 13.00 ja paljon paljon muuta. Kuljetukset Porista klo 9.00 - 16.30 puolen tunnin välein, lähtö Pohjoispuisto 6, pysähtyy myös Friitalan keskustan pysäkillä. Viimeinen kuljetus Nakkilasta klo 16.30.
Tapahtuma avoinna molempina päivinä klo 9.00 - 17.00. Sisäänpääsymaksu 7eur, alle 15v. vanhempien seurassa ilmaiseksi. Yli 20hlön ryhmät 5 eur/hlö.

2

935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KariOvir.

      Olikos se niin jos tulee tapahtumaan museokatsastetulla peliillä , niin pääsee ilman pääsymaksua sisälle ?
      Joku vaan sano että siellä on hallin seinustalla oma parkkipaikka kyseisille vehkeille.

      • tappuri

        Museokatsastetulla ajoneuvolla pääsee ilmaiseksi sisään, liikuntahallissa täytetään lappu, jossa on ajoneuvon tiedot ja se kiinnitetään autoon ja samalla saa myös vapaalipunkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      86
      1494
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1375
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      40
      1167
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      28
      1094
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      933
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      908
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      862
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      43
      709
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      705
    Aihe