Budapest-Bratislava-Wien

TomiR

Kohta olis lähtö edessä ja suunnittelin että vois käydä kolme pääkaupunkia samalla reissulla. Aamulla olisi tarkoitus lähtä Bratislavaan ja olla siellä muutama tunti. Illaksi tarkoitus mennä Wieniin ja olla siellä yötä ja seuraavana päivänä takaisin Budapestiin. Millä kannattaa ajella nuo välit Juna vai Bussi ? Jos joku on tehnyt samanlaisen reissun niin kerro vinkkejä

4

1149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ollut tänä vuonna

      Juna on Wienistä kiva tapa matkustaa Budapestiin, siisti, uudet tasokkaat junat. Hinta parikymmentä euroa ja matka-aika n. 3 tuntia.

    • P

      Toukokuussa kävimme Budapestistä Bratislavassa junalla. Helppo ja nopea. Hinta noin 50 euroa menopaluu.

    • 1+17

      Miten meni matka?

      • Matka on tehty mutta jätettiin se Bratislava ensi kertaan. Wienissä käytiin yhden yön retkellä ja matka taitettiin junalla. Bussi olisi ollu halvempi mutta juna oli erittäin mukava ja uusi. Budapestissä kun on tottunut ihmisten ystävällisyyteen niin Wieniläiset tuntui aika tylyiltä toki Wien oli mukava käydä mutta on se paljon kalliinpi mitä Budapest ja metrot kulkee harvemmin mitä Budapestissä ja olivat koko ajan ihan täysiä.

        Junaliput kävin ostamassa Nyugatin aseman kansainvälistenlippujen luukulta jossa englannilla pärjäsi vallan mainiosti. Samalla myyjä antoi juna aikataulu lapun molempiin suuntiin. Junat lähti Keletin asemalta. Wienissä juna tuli Westbahnhof asemalle jonka vieressä majoiduttiin Mercure Wien Westbahnhof hotellissa. Junia kulki useita päivässä. Takaisin tullessa junassa oli kielitaitoisia opiskelijoita jotka kulkivat kysymässä onko Budapest tuttu paikka ja onko majoitukset yms. kunnossa ja tarviiko mitään apua eli kyllä Budapest huolehtii matkaajista.


        Budapestiin menijöille suosittelen parlamentti vierailua. Se on eu kansalaisille ilmainen. Toki joudut ensin jonottaan lippu jonossa ja käymään hakemassa lipun mutta siitä ei tarvi maksaa.

        Pyhän tapanin tuomiokirkossa pääsee hissillä näköala tasanteelle ja sinne kyllä kannattaa mennä lippu oli muistaakseni 500 huf kannatta sitten seurata opesteet. Se ensimmäinen hissi ei mene huipulle asti ;)

        Wienistä jäi mieleen

        Prater tivolin Riesenrad maailman pyörä

        Naschmarket ruokatori

        Schönbrunnin pikku huvimaja :)

        Aito Sascher kakku


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      58
      894
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe