Kohta olis lähtö edessä ja suunnittelin että vois käydä kolme pääkaupunkia samalla reissulla. Aamulla olisi tarkoitus lähtä Bratislavaan ja olla siellä muutama tunti. Illaksi tarkoitus mennä Wieniin ja olla siellä yötä ja seuraavana päivänä takaisin Budapestiin. Millä kannattaa ajella nuo välit Juna vai Bussi ? Jos joku on tehnyt samanlaisen reissun niin kerro vinkkejä
Budapest-Bratislava-Wien
4
1084
Vastaukset
- Ollut tänä vuonna
Juna on Wienistä kiva tapa matkustaa Budapestiin, siisti, uudet tasokkaat junat. Hinta parikymmentä euroa ja matka-aika n. 3 tuntia.
- P
Toukokuussa kävimme Budapestistä Bratislavassa junalla. Helppo ja nopea. Hinta noin 50 euroa menopaluu.
- 1+17
Miten meni matka?
Matka on tehty mutta jätettiin se Bratislava ensi kertaan. Wienissä käytiin yhden yön retkellä ja matka taitettiin junalla. Bussi olisi ollu halvempi mutta juna oli erittäin mukava ja uusi. Budapestissä kun on tottunut ihmisten ystävällisyyteen niin Wieniläiset tuntui aika tylyiltä toki Wien oli mukava käydä mutta on se paljon kalliinpi mitä Budapest ja metrot kulkee harvemmin mitä Budapestissä ja olivat koko ajan ihan täysiä.
Junaliput kävin ostamassa Nyugatin aseman kansainvälistenlippujen luukulta jossa englannilla pärjäsi vallan mainiosti. Samalla myyjä antoi juna aikataulu lapun molempiin suuntiin. Junat lähti Keletin asemalta. Wienissä juna tuli Westbahnhof asemalle jonka vieressä majoiduttiin Mercure Wien Westbahnhof hotellissa. Junia kulki useita päivässä. Takaisin tullessa junassa oli kielitaitoisia opiskelijoita jotka kulkivat kysymässä onko Budapest tuttu paikka ja onko majoitukset yms. kunnossa ja tarviiko mitään apua eli kyllä Budapest huolehtii matkaajista.
Budapestiin menijöille suosittelen parlamentti vierailua. Se on eu kansalaisille ilmainen. Toki joudut ensin jonottaan lippu jonossa ja käymään hakemassa lipun mutta siitä ei tarvi maksaa.
Pyhän tapanin tuomiokirkossa pääsee hissillä näköala tasanteelle ja sinne kyllä kannattaa mennä lippu oli muistaakseni 500 huf kannatta sitten seurata opesteet. Se ensimmäinen hissi ei mene huipulle asti ;)
Wienistä jäi mieleen
Prater tivolin Riesenrad maailman pyörä
Naschmarket ruokatori
Schönbrunnin pikku huvimaja :)
Aito Sascher kakku
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101641- 1691594
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1681485Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231298Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901174Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146953- 92851
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr185805Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207759