Kohta olis lähtö edessä ja suunnittelin että vois käydä kolme pääkaupunkia samalla reissulla. Aamulla olisi tarkoitus lähtä Bratislavaan ja olla siellä muutama tunti. Illaksi tarkoitus mennä Wieniin ja olla siellä yötä ja seuraavana päivänä takaisin Budapestiin. Millä kannattaa ajella nuo välit Juna vai Bussi ? Jos joku on tehnyt samanlaisen reissun niin kerro vinkkejä
Budapest-Bratislava-Wien
4
1089
Vastaukset
- Ollut tänä vuonna
Juna on Wienistä kiva tapa matkustaa Budapestiin, siisti, uudet tasokkaat junat. Hinta parikymmentä euroa ja matka-aika n. 3 tuntia.
- P
Toukokuussa kävimme Budapestistä Bratislavassa junalla. Helppo ja nopea. Hinta noin 50 euroa menopaluu.
- 1+17
Miten meni matka?
Matka on tehty mutta jätettiin se Bratislava ensi kertaan. Wienissä käytiin yhden yön retkellä ja matka taitettiin junalla. Bussi olisi ollu halvempi mutta juna oli erittäin mukava ja uusi. Budapestissä kun on tottunut ihmisten ystävällisyyteen niin Wieniläiset tuntui aika tylyiltä toki Wien oli mukava käydä mutta on se paljon kalliinpi mitä Budapest ja metrot kulkee harvemmin mitä Budapestissä ja olivat koko ajan ihan täysiä.
Junaliput kävin ostamassa Nyugatin aseman kansainvälistenlippujen luukulta jossa englannilla pärjäsi vallan mainiosti. Samalla myyjä antoi juna aikataulu lapun molempiin suuntiin. Junat lähti Keletin asemalta. Wienissä juna tuli Westbahnhof asemalle jonka vieressä majoiduttiin Mercure Wien Westbahnhof hotellissa. Junia kulki useita päivässä. Takaisin tullessa junassa oli kielitaitoisia opiskelijoita jotka kulkivat kysymässä onko Budapest tuttu paikka ja onko majoitukset yms. kunnossa ja tarviiko mitään apua eli kyllä Budapest huolehtii matkaajista.
Budapestiin menijöille suosittelen parlamentti vierailua. Se on eu kansalaisille ilmainen. Toki joudut ensin jonottaan lippu jonossa ja käymään hakemassa lipun mutta siitä ei tarvi maksaa.
Pyhän tapanin tuomiokirkossa pääsee hissillä näköala tasanteelle ja sinne kyllä kannattaa mennä lippu oli muistaakseni 500 huf kannatta sitten seurata opesteet. Se ensimmäinen hissi ei mene huipulle asti ;)
Wienistä jäi mieleen
Prater tivolin Riesenrad maailman pyörä
Naschmarket ruokatori
Schönbrunnin pikku huvimaja :)
Aito Sascher kakku
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 863166
- 883013
- 681862
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä191802- 271701
- 211681
- 241677
- 481327
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi321326Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91309