Vapaaehtoista velanhoitoa ei hyväksyttäne toimeentulotukeen oikeuttavana menona - ainakaan pääsääntöisesti. Mutta otetaanko jäännösvero huomioon näissä laskelmissa? Veronpalautus näet luetaan toimeentulotuen hakijan tuloiksi, joten saman logiikan mukaan pitäisi jäännösvero hyväksyä menona. Verovelvollinen voi(nee) neuvotella veroviraston kanssa veronmaksuaikataulusta mutta korkoa silti kertyy hänen tappiokseen. Mikä tahansa toimeentulotuen tarpeen aikana lykkääntyvä velka saattaa kasvaa köyhtyneelle ylivoimaisen suureksi hoidettavaksi, jollei hänen köyhtymisensä ole todella vain tilapäistä ja lyhytaikaista!
Jäännösvero ja toimeentulotuki
5
3717
Vastaukset
- Petu...
Sossulla on ihan oma logiikkansa. Veronpalautus on tuloa. Joissakin kunnissa veronpalautuksesta jätetään osa huomioimatta, eli "yhdenvertaisuus" toimii. Lisävero ei ole menona koska sen voi jättää maksamatta ja sopia lykkäyksestä tai sitten päästä'ä ulosottoon jos ei muu onnistu - kuitenkaan sitä ei ole pakko maksaa.
Sama logiikka kuin mm. opintolainassa. Laina katsotaan tuloksi mutta lainan takaisinmaksu ei ole menoa koska lainan voi jättää maksamattakin.
Sama pätee muihinkin velokoihin, yleensä, ei aina :)
http://www.valtakunta.fi- 933
jos vaikka pelkästään kunnallisveroa, joka olis maksettava mätkyinä. Ainaski mä, joitain vuosia takaperin, kestoasiakas sossussa pienen eläkkeen takia, anoin kunnalta veroja anteeksi ja sain. Siis tein kunnalle selvityksen mun tuloista ja menoista ja maksukyvyttömänä (mätkyjä oli 170e) sain sitten anteeksi nuo mätkyt.
- Anonyymi
933 kirjoitti:
jos vaikka pelkästään kunnallisveroa, joka olis maksettava mätkyinä. Ainaski mä, joitain vuosia takaperin, kestoasiakas sossussa pienen eläkkeen takia, anoin kunnalta veroja anteeksi ja sain. Siis tein kunnalle selvityksen mun tuloista ja menoista ja maksukyvyttömänä (mätkyjä oli 170e) sain sitten anteeksi nuo mätkyt.
Kerro lisää! Asun Helsingissä. Miten voi Kelarotta jättää maksamatta kunnallisverot, jos on ollut 8 vuotta toimeentulotuen asiakkaana terveyden mennessä syöksykierrettä alaspäin? Työmarkkinatuki, koska sairaspäivärahan haku liian byrokraattista ja vaikeaa.
- Anonyymi
933 kirjoitti:
jos vaikka pelkästään kunnallisveroa, joka olis maksettava mätkyinä. Ainaski mä, joitain vuosia takaperin, kestoasiakas sossussa pienen eläkkeen takia, anoin kunnalta veroja anteeksi ja sain. Siis tein kunnalle selvityksen mun tuloista ja menoista ja maksukyvyttömänä (mätkyjä oli 170e) sain sitten anteeksi nuo mätkyt.
Kelan sivulla ei mainita koko jäännösvero asiaa, mutta onko joku Helsingissä asuva onnistunut saamaan vapautusta jollain kikalla jäännösverosta?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/9182606/jaannosvero-ja-toimeentulotuki
https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/maksaminen/maksuvaikeudet/verosta-vapauttaminen-veronhuojennu/https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/maksaminen/maksuvaikeudet/verosta-vapauttaminen-veronhuojennu/
https://www.vauva.fi/keskustelu/3804074/ketju/jos_elaa_toimeentulotuella_niin_pitaako_silti_maksaa_itse_jaannosvero
- qegtqe
"Veronpalautus näet luetaan toimeentulotuen hakijan tuloiksi, joten saman logiikan mukaan pitäisi jäännösvero hyväksyä menona. "
Se on jo hyväksytty ja luettu menoksi, meinaan sillon kun maksat veroja. Jos saat mätkyjä niin se on käytännössä sun oma vika. Vero% kannattaa pitää sellasena, että mätkyjä ei tule (eikä liikaa maksettuja veroja takaisin). Sossussa huomioidaan veroihin menevä raha kyllä eli jos saat kelasta 560e/kk ja maksat veroja 60e niin tuloiksi huomioidaan sen 500e eikä 560e. Eli saat tavallaan sossusta sen menetetyn rahan takasin toimeentulotuessa mitä oot maksanut veroa. Ja jos maksat veroa liikaa eli sossu on antanut sulle liikaa rahaa niin tottakai se huomioidaan (veronpalautus).
Sen takia kannattaa pitää huolta siitä, että liikut - 10e puolella niin ei tule myöhemmin ongelmia. Ei tarvitse kituuttaa kuukautta tai kahta jos tulee iso isot mätkyt eikä taas huomioida ja vähhetä toikkarista jos tulee tosi vähän takas.
Petu ei näemmä tiedä mistä puhuu, kuvittelee kai sossun syrjivän tässkin taas mutta kun ei se syrji.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461970
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3001149Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.82963- 35888
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31819- 53799
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56699