KUSADASI

jh

Ollaan syyskuussa lähdössä Turkin Kusadasin ja ei mitään hajua millainen paikka on kyseessä.
Alanyassa on käyty moneen kertaan sekä marmaris, ismeler ja jne... on tullut käytyä.
Nyt tahtoisin tietää kaiken mahdollisen Kusadasista, missä kandee käydä ja onko ostokset edullisia?
Onko rannat hyviä ja entäs veneretket? Ajatetiin siinä Samoksen saarella käydä jos vaan joku paatti sinne menee.
Kiitoksia jo etukäteen: )

1

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viime keväänä

      viime vuonna ja pidin kovasti. Pienehkö paikka, mutta ruoka- ja juomaravintolaa sekä ohdosmahdollisuuksia riittää. Dolmuksella pääsee 10 minuutissa Ladie´s Beachille ja toinenkin ranta on aivan kaupungin liepeillä. En nyt muista nimeä, mutta suosittelen mol. rantoja.

      Kaupungin edustalla on Pigeon island, jossa vanha "linnotus". Kaunis paikka. Kannattaa käydä. Myös Efesos on lyhyen ajomatkan päässä ja tuo retki on tekemisen arvoinen. Satamasta lähtee veneitä meriretkille. Suuri osa on nuorisopainotteisia bileretkiä, mutta kannattaa kysyä rauhallisempaa menoa paikallisista toimistoista, joiden myymät veneretket ovat muuten paljon edullisempia kuin matkatstojen. Samokselle yhteys muistaakseni päivittäin satamasta..

      Basaaria löytyy ym. ostosmahdollisuuksia. Turkkihan on edelleen varsin edullinen ostospaikka. Lähikaupungissa markkinat jonain viikonpäivänä ja itse Kusadasissakin muistaakseni joku päivä.

      Itse pidin kovasti paikasta:) Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      485
      3800
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2836
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2158
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      449
      2013
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1364
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1271
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1138
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      80
      1048
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1019
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1018
    Aihe