KUSADASI

jh

Ollaan syyskuussa lähdössä Turkin Kusadasin ja ei mitään hajua millainen paikka on kyseessä.
Alanyassa on käyty moneen kertaan sekä marmaris, ismeler ja jne... on tullut käytyä.
Nyt tahtoisin tietää kaiken mahdollisen Kusadasista, missä kandee käydä ja onko ostokset edullisia?
Onko rannat hyviä ja entäs veneretket? Ajatetiin siinä Samoksen saarella käydä jos vaan joku paatti sinne menee.
Kiitoksia jo etukäteen: )

1

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viime keväänä

      viime vuonna ja pidin kovasti. Pienehkö paikka, mutta ruoka- ja juomaravintolaa sekä ohdosmahdollisuuksia riittää. Dolmuksella pääsee 10 minuutissa Ladie´s Beachille ja toinenkin ranta on aivan kaupungin liepeillä. En nyt muista nimeä, mutta suosittelen mol. rantoja.

      Kaupungin edustalla on Pigeon island, jossa vanha "linnotus". Kaunis paikka. Kannattaa käydä. Myös Efesos on lyhyen ajomatkan päässä ja tuo retki on tekemisen arvoinen. Satamasta lähtee veneitä meriretkille. Suuri osa on nuorisopainotteisia bileretkiä, mutta kannattaa kysyä rauhallisempaa menoa paikallisista toimistoista, joiden myymät veneretket ovat muuten paljon edullisempia kuin matkatstojen. Samokselle yhteys muistaakseni päivittäin satamasta..

      Basaaria löytyy ym. ostosmahdollisuuksia. Turkkihan on edelleen varsin edullinen ostospaikka. Lähikaupungissa markkinat jonain viikonpäivänä ja itse Kusadasissakin muistaakseni joku päivä.

      Itse pidin kovasti paikasta:) Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2277
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2182
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      1282
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1242
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      120
      1164
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    Aihe