Linnunpöntön täyte

Pia

Osaisiko joku kertoa mitä materiaalia voi käyttää linnunpöntön täytteeksi? Olen ostanut pöntöt mökille ja luin että esim. telkkä, hömötiainen, töyhtötiainen ja puunkiipijä tarvitsevat sisustetun kodin.
Joku ehdotti koirankarvoja, mutta eikö linnut pelästy niiden hajua?
Ensimmäistä kertaa olen pönttöjä pystyttämässä, joten kaikki muutkin vinkit asiasta olisivat tervetulleita, jotten tekisi mitään virheitä ja saisin lintuvieraita pihaan.
Kiitos etukäteen.

10

7940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Kyllä ne linnut yleensä itse mieleisensä materiaalit etsii, voit hyvin jättää tyhjilleenkin.
      Sammalta suosivat monet pikkulinnut, toiset käyttää heinää ja kuivia lehtiä, jotkut keräilee karvoja. Makunsa kullakin myös lintumaailmassa. Noille mainitsemillesi kävisi ehkä parhaiten sahanpuru jos haluat pönttöön valmiiksi pehmikettä, joskaan nuo lajit eivät ihan niitä yleisimpiä pönttöilijöitä ole. Sini- ja talitiaiset sen sijaan ovat tavallisia pihapiirin alivuokralaisia. Telkänpöntönhän pitää olla veden äärellä ja paljon suurempi kuin tintinpöntön.

      Karvatukkoja voi jättää pesäpuun liepeille maahan kerättäväksi, pönttöön ei tosiaan kannata mitään tunkea. Lintujen hajuaisti ei ole tavallisesti kovin kummoinen (poikkeuksia toki löytyy, kuten korppikotkat jotka haistavat raadot kilometrien päähän), vieraista hajuista nämä perustintit eivät juuri piittaa.

      Tiaiset ovat kyllä jo näihin aikoihin yleensä pönttönsä varanneet ja etelässä voi olla pesintä jo hyvällä alulla, mutta toki joku mattimyöhäinen niistäkin voi vielä uudisrakennuksiin saapua. Kirjosiepot tulee sitten vähän myöhemmin, niille ehtii vielä hyvin ripustella täksi kevääksi pönttöjä.

      Pönttö kannattaa ripustaa niin että aamuaurinko lämmittää sitä mahdollisimman varhain, mutta keskipäivän paahteelta olisi vähän suojaa. Tämä ei kuitenkaan ole mikään kriittinen tekijä jos sopiva paikka olisi muualla. Tärkeintä on että lentoaukolle pääsee esteettä eivätkä pöntöt ole liian lähellä toisiaan reviirinahinoiden välttämiseksi. Ja pöntöthän pitää puhdistaa joka kevät ennen pesintöjä ettei syöpäläiset turhaan leviä.

      Eikä kannata masentua vaikka asukkeja ei heti tulisikaan, joskus uusi pönttö kelpaa vasta seuraavana vuonna.

      • Pia

        Kiitos vastauksestasi. Tosin lähdin jo perjantaina mökille Etelä-Savoon ja pystytin pöntöt. Jo lauantaina sinitiaispariskunta sisusteli yhtä mökkiä.
        Hyvä vinkki, laitankin koirankarvoja pönttöjen lähelle, ottakoon sieltä sitten jos haluavat.
        Se telkän pönttö on valtava ja ihan rannassa. Sinne laitoin sahanpuruja ja sammalpedin, toivottavasti kelpaa. Telkkiä ei näkynyt, mutta isokoskelopariskunta uiskenteli monta kertaa pöntön ohi.
        Se puukiipijän pönttö on nyt vähän sellainen "projekti". Saa nähdä miten se onnistuu. Helpottavaa kuulla, että ne voi jättää tyhjilleenkin. Tästä kun ei ollut tarkoitus tulla stressiä, vaan pikemminkin luontonautinto.
        Tilasin alhaalta-avattavia pönttöjä, jotta syyssiivous sujuisi paremmin.
        Nyt vaan odottelemaan viikonloppua ja katsomaan josko muita asukkeja olisi ilmaantunut.
        Kiitos vielä vastauksestasi.


    • Anonyymi

      Älkää hyvät ihmiset laittako mitään tyhjään pönttöön.
      Olen tässä kaksi päivää katsonut kun sinitiainen kantaa laittamaani reilua kourallista purua pihalle.
      Kyllä linnut ovat osanneet sisustaa mökkinsä itse.

      • Anonyymi

        Laitoit liikaa?


      • Anonyymi

        Sinitiainen? Sepäs kummallista, tuo laji kun ei normaalisti kanna pesästä ulospäin korttakaan. Töyhtö-, hömö- ja ehkä jotenkin kuusitiaisellekin purujen kanniskelu vielä sopisi. Vaan mitäpä sen väliä, jos sininen haluaa toteuttaa siivousvimmaansa, sallitaan se hänelle.


    • Anonyymi

      Kuivaa sammalta, lastua tai purua.

    • Anonyymi

      🐦🐤🕊️

    • Anonyymi

      Tsirp tsirp ☀️🐦🐤🕊️

    • Anonyymi

      Birdlifen verkkosivuilla hyvät lajikohtaiset ohjeet. Joillekin lajeille laitetaan valmiit pehmikkeet toisille ei.

    • Anonyymi

      Olen tehnyt pönttöjä pienille ja isoille linnuille. Pöllöt, telkkä, uivelo ei rakenna pesää, joten pesätarpeet pohjalle. Samoin pikkupöntöt on hyödyllistä pohjustaa kuivalla sahanpurulla(käytän karkeaa kutteripurua) siksi, että erityisesti tiaisten sammalpesä kostuu ja lahottaa puisen pöntön pohjaa. Ja jos pöntössä ei pesitä, pohjalla oleva puru on talvella eristeenä, kaikki tiaisethan hakeutuu kolon suojiin yöpymään. Eli, kaikkiin pönttöihin on hyödyllistä laittaa "kuivikkeet" pohjalle, haittaa siitä ei ainakaan ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      530
      8937
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6144
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      374
      5203
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4749
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3942
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1886
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      969
    Aihe