Langkawi

00000000000000000000

olen mieheni kanssa menossa loka-marraskuussa Malesiaan ja matkaan kuuluu 11vrk Langkawilla. Haluaisin suosituksia luksusbungalowista jasta olisi helppo liikkua illalla syömään hotellialueen ulkopuolelle. Onko kellään kokemuksia? Rauhaa, rantaa, golfia ja hyvää ruokaa halusessa!

2

865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tamborillo

      Tässä omakohtaisia kokemuksia tämän vuoden helmi-maaliskuun vaihteesta, Langkawilla 9 vrk.
      Hotellimme oli Meritus-Pelangi, Pantai Cenangin alueella (googlella löydät kotisivut). Hotelli oli iso, mutta huoneet olivat bungaloweissa laajalla alueella eikä minkäänlaista ahtauden vaikutelmaa syntynyt, sijainti rannalla ja Cenangin erinomaisiin ruokaravintoloihin 5-10 min. kävelymatka. Ihan perushuone oli tilava ja täysin ainakin meidän toiveemme täyttävä, mutta luxusta myös löytyy sitä haluaville. Hotellin palveluista ei ole kuin hyvää sanottavaa ja aamiainen oli todella mainio. Tosin kokemuksen kauttahan se piti oppia ettei meikäläiseen ilmastoon tottuneen kannattaisi niitä kaikkia herkkuja aamusta ahmia vaan tyytyä kevyempään ja hedelmäpitoisempaan aamuateriointiin. Iskee nimittäin väsy äkkiä liian täydellä vatsalla.
      Muitakin laatuhotelleja löytyy (Sheraton, Westin, Casa del Mar etc.), mutta niistä on sitten taksimatka (ei tosin kallis) tuonne Cenangin ravintolaelämään, jossa esim. melkein huvittavan hintaiset ja loistavan herkulliset hummerit odottavat syöjiään. Mutta tätä hotellia uskallan suositella hyvällä omallatunnolla.

      Ja sitten golfkentille.
      Ensinnäkin varautukaa siihen, että pelatessa tulee kuuma, todella kuuma ja auto kentällä on välttämättömyys, ja silloinkin viimeisillä rei'illä alkaa väsyttää. Kosteus takaa, että jo ykkösen greenillä vaatteet ovat hiestä märät. Vaihtovaatteet siis mukaan, suihkut ja pyyhkeet etc. ovat klubeilla aivan ok. Aamupelaamista tietenkin voisi suositella, mutta kuumaa on silloinkin.
      Matka kummallekin kentällä kestää Merituksesta 30 min molemmin puolin ja taittuu mukavimmin taksilla, joka kuten jo tuli mainittua, on todella edullinen kulkuneuvo siellä. Yksi muistutus kuitenkin: jos kuljette taksilla, sopikaa saman taksikuskin kanssa myös paluumatkasta. Taksin tilaaminen kentälle saattaa kestää yllättävän kauan.

      Ja ne kentät:
      Kenttiä tuolloin oli kaksi ja kolmas rakenteilla (saattaa jopa olla valmis???).

      Golf club Datai Bay (www.dataigolf.com) on ehkä hieman tasokkaampi, maisemallisesti hieno kenttä sademetsän keskellä. Siellä tosin jos lyö pallonsa metsään, kannattaa hetki harkita, lähteekö sitä etsimään. Yllätyksiä voi olla luvassa. Väylillä näkyy joskus harmittomia varaaneja ja parin greenin ja tiiauspaikan liepeillä röyhkeät apinat saattavat kiusata. Ne nimittäin kyllä vievät kaiken irtonaisen ja osaavat avata jopa käsilaukun vetoketjunkin - siis varovaisuutta, varoituskylttejäkin löytyy. Päälle ne eivät käy. Joka tapauksessa hieno kenttä ja kokemus.

      Gunung Raya (www.golfgr.com.my) on se toinen, vanhan riisiplantaasin paikalle rakennettu, avarampi kenttä - meidän kategoriassamme se kakkonen, mutta erittäin pelattava kenttä. Siellä ei näitä "eläinhäiriöitä" ole. Klubiravintola ulkoisesti ehkä vaatimattomamman näköinen kuin tuossa toisessa, mutta hinnoiltaan taas todella edullinen.

      Tässä jotain. Hauskaa siellä oli, mutta kyllä se kuumuuskin ottaa omansa. Ei tarvinnut illalla tuutulauluja lauleskella.

    • Jos todella

      Luxusta hakee, niin Fuor Seasons on varmasti hyvä valinta. Itse olimme Sheratonissa ja myös tuota voin suositella. Löytyy luhtitalohuoneistoja (app 60m2) sekä erilaisia bungaloweja.
      Molemmat hotellit sijaitsevat ns turistialueen ulkopuolella ja illalliselle on siis mentävä taksilla jollei halua hotellilla syödä (Muistaakseni Sheratonissa oli kolme ravintolaa). Saari on kuitenkin pieni ja taksit halpoja, joten ainakin me pidimme vain etuna jotta ettemme olleet Pantai Cenagin alueella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3879
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1585
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1096
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe