Ammattikoulun sijainen

ope11

Olen käynyt ammattikorkean ja valmistunut tradenomiksi. Aikaisempaa opettajakokemusta ei ole, mutta nyt valmistumisen jälkeen on kuitenkin alkanut kiinnostamaan opettajan ammatti, mutta en haluaisi hakea OKLään, jollen kuitenkaan ole 100% varma asiasta. Ajattelinkin, että kuinka helposti pääsee tekemään esim. sijaisuuksia toisen asteen kouluun vaikkapa "kauppikseen"? Silloin opetuksen sisältö on periaatteessa samaa kuin mitä itse olen opiskellut... Vai tarvitaanko sijaisuuksiin aina ylemmän korkeakoulun tutkinto?

1

1056

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvin satunnaisope

      Sehän riippuu ihan, mitä olisit menossa opettamaan. Jonkin suppean yksittäisen, mutta ehkä vähän kyseisen alueen laajempaa muodossa tai toisessa saatua tietoa vaativan aihealueen kouluttajiksi ei välttämättä päteviä edes tuppaa löytymään jos kyse on varsinkin jostain lyhyehköstä pätkästä.

      Varmaan tiedätkin tuon, mutta linkitän silti:

      http://www.opintoluotsi.fi/fi-FI/koulutusalat_ja_ammatit/opetusohjelma.aspx?StudyProgrammeId=e14cf60b-dc56-41ea-8dd5-26385520b52a

      Koulujen yleinen linjaus mihin itse olen törmännyt, on että halutaan vähintään Kasvatustieteiden perusopinnot eli 25ov mutta käytäntö on tosiaan aika kirjava. Riippuu niin paljon oppilaitoksesta ja mistä opetuksesta on kyse, kuinka helposti saa päteviäkin suhteessa epäpäteviin (mutta opettamansa asian tiedot riittävästi ja todistetusti osaaviin) ym.

      Vakipaikat vaativat pätevyyden, siitä alle tilannekohtaista.

      Ehkä en osaa vähäisellä koulutustaustallani ja vain oman aika suppean alan kokemuksellani (ja satunnaisella kakkoshommina tehtävänä muutenkin) osaa kovin hienoin termein asiaa ilmaista mutta kaikkihan löytyy netistä aika hyvin. Ja eihän se mitään maksa jos soitat suoraan oppilaitoksiin ja kysyt heidän käytäntöjään ym. Joskus voi sijaisen tarve iskeä hyvinkin nopealla aikataululla ja soitat juuri oikeaan aikaan.. Ei mitään yleispätevää voi sanoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2516
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2116
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      965
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      867
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      650
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      538
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      515
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      492
    Aihe