Heippa kaikille!
Olisi kiva saada tietää, ketkä ovat päässeet tälle kyseiselle linjalle. Itse pääsin ja olen todella iloinen, sillä tämä ala kiinnostaa kauheasti. Elikkä tänne vaan viestiä, jos on tärpännyt nuorten yhteishaussa paikka Haaga-Helian tietojenkäsittelyn koulutusohjelmasta! :) Laittakaa myös ihmeessä pistemääriä tulemaan mitä valintakokeista tuli. Itse sain 73 pistettä, olen tyytyväinen!
Toivottavasti nähdään syksyllä (:
Olisi kiva saada tietää, ketkä ovat päässeet tälle kyseiselle linjalle. Itse pääsin ja olen todella iloinen, sillä tämä ala kiinnostaa kauheasti. Elikkä tänne vaan viestiä, jos on tärpännyt nuorten yhteishaussa paikka Haaga-Helian tietojenkäsittelyn koulutusohjelmasta! :) Laittakaa myös ihmeessä pistemääriä tulemaan mitä valintakokeista tuli. Itse sain 73 pistettä, olen tyytyväinen!
Toivottavasti nähdään syksyllä (:
Vastaukset 5
Vanhimmat
En ole vielä hakenut, mutta ajattelin hakea nyt syksyn hauissa Haaga-Heliaan tietojenkäsittelyä opiskelemaan. Ajattelinkin kysellä, että minkähänlaiset ne valintakokeet on? Siis minkä tyylisiä tehtäviä/kysymyksiä siellä on? Pystyisiköhän niihin valmistautumaan jotenkin?
Kuinka paljon itse sait pisteitä valintakokeesta / mitkä oli lähtöpisteesi ennen sitä koetta?
Myös muut Haaga-Heliaan tietojenkäsittelyä opiskelemaan hakeneet ja sisäänpäässeet saa toki vastailla!
Katselin, että Koulutusnetissä lukee, että ainakin aikaisemmin olisi yhteensä 60 pisteellä päässyt sisään, ei mun mielestä kuulosta mitenkään hirveän pahalta, vaikka omat lähtöpisteet ei mitenkään ihan kauhean korkeat olekaan. Pohjakoulutuksena on yo datanomi.
Onnea ketjun aloittaneelle!
Aloitin tietojenkäsittelyn opinnot HH:ssa syksyllä 2009. Silloin pääsykokeissa oli perus matikkaa, lähinnä loogistapäättelykykyä mittaavaa, motivaatioon liittyviä kysymyksiä (esim. heikot ja vahvat puolet opiskelijana sekä tietojenkäsittelyn ammattilaisena), yksi kysymys oli "Työskentelet Helpdeskissä, asiakas soittaa ja haukkuu sekä sinut että koneen, miten toimit?", sitten oli tehtävät jossa annettiin usean sivun artikkeli it aiheesta, siitä sai tehdä muistiinpanoja, luku aikaa oli muistaakseni puoli tuntia, artikkeli otettiin pois ja piti vastata artikkeliin liittyviin monivalintakysymyksiin.
Kuulin tänä vuonna sisäänpäässeeltä tutultani että koe oli ollut aika samantyyppinen myös tällä kertaa.
menee siellä? olet varmaan ollut jo työharjoitelussa, onko paikka helppo saada?
Hei sinneköö,
En ole ollut vielä työharjoittelussa, en ole "perus" tietojenkäsittelylinjalla vaan innovaattori. Innovaattoreilla tutkintosuunnitelma on hieman erilainen ja työharjoittelu on vasta kolmannen vuoden keväällä erikoistumisen jälkeen. Peruslinjalla mennään työharjoitteluun kolmannen syksyllä ja sen jälkeen tehdään erikoistuminen ja opinnäytetyö. Olen kuullut että työharjoittelupaikan saa suht helposti, riippuu tietenkin mitä hakee. Jos katsoo vapaita työpaikkoja niin ainakin koodareille tuntuisi olevan kysyntää. Mutta muuten en tuohon oikein osaa kommentoida.
HH:sta olen tykännyt, koulu on mielestäni vaativa ja opettajat asiansa osaavia (ainakin suurimmaksi osaksi). Opiskelu on ollut lähestulkoon sellaista kuin sen oletinkin olevan.
Ottakaa toki huomioon että kun aloitin opiskelun peruskoulutukseni ei ollut datanomi enkä ollut myöskään itseoppinut ja kaiken vapaa-aikansa koneella viettävä nörtti. Datanomeille ensimmäiset kurssit ovat olleet kuulemma helppoja ja heille vaativia kursseja alkoi tulla vasta ensimmäisen vuoden keväällä.
ja vähän työkokemusta tuesta. ja no jos se amk ei sen parempi niin jätän touhut. ja vieläsitä ohjelmointi ja niille töitä.