asuntoauto 12.7-18.7 vuokralle

Kotimaan matkalle

Löytyykö vapaata asuntoautoa viikoksi 12.7-18.7 raumalta tai läheisyydestä kotimaanmatkaa varten kahdelle aikuiselle?

1

290

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auton omistaja

      Mars, mars autovuokraamoon, siellä niitä asuntoautoja on.

      Harvemmin yksityiset enää vuokraavat autojaan kovasti huonojen kokemusten opettamina. Lisäksi harvalla on mieltä pitää kallista vuokravakuutusta autossaan, toisia varten.

      Voin kyllä vuokrata autoani, takuumaksu 25.000 €, josta palautan 24.000 € saadessani autoni takaisin sovittuna aikana ja mikäli auto on paremmassa kunnossa kuin luovutettuna, lisäksi pestynä ja siivottuna, ei lisähajuilla varustettuna, tankki täynnä ja korkeintaan tuhat kilometriä ajettuna. Lisäksi maksat tietenkin vuokravakuutuksen, lienee nykyisin n. 3500€. Lisäksi valokuvaan sinut ja käymme poliisilaitoksella ilmoittautumassa kuvien kera. Lisäksi sinulla pitää olla talous kunnossa eli tutkin kyllä luottorekisterisi. Ja koska kuitenkin naarmuja tulee tottumattoman käsissä, korjaustakuumaksunkin otan ennen luovutusta, n. 3000€ riippuen siitä, minkälaisen vaikutuksen teet ensi tapaamisella.

      Näillä ehdoilla jos vielä haluat, laita viestiä. Tosin tuohon aikaan saat vuokraamosta n. 650 - 700 eurolla/vko uudenkarhean pelin käyttöösi ja vastuuvakuutukset ovat firmalla valmiina.

      Luonnollisesti kirjoitin vähän sarkastiseen sävyyn, mutta totuus on, että yksityisen ei kannata vuokrata autoaan, ellei tee sitä todella jatkuvasti, ikäänkuin bisneksenä. Riskit ovat liian suuret ja hämäräveikkoja liian paljon. Autovuokraamot ovat yksityiselle paras tapa saada auto väliaikaiseen käyttöön, sillä sitä vartenhan niitä on Suomessakin monia. Firmat osaavat tuon vuokrauksen ja korvaus ei ole ollenkaan iso.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1506
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1126
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      218
      1108
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      239
      930
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      929
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      910
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      893
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      14
      780
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      747
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      703
    Aihe