Koillis-Ranska

olebisk

Löytyykö Koillis-Ranskasta jotain käymisen arvoisia paikkoja, eli lähinnä Sveitsin pohjoispuolelle jäävästä osasta (Strasbourg jne..) tai vähän lännemmästä (mutta ei ihan Pariisiin asti)? Jos vielä majoituksenkin johonkin mahd. halpaan hostelliin tms. osaisi neuvoa samaan syssyyn niin hyvä, mutta se löytyy etsimällä kyllä ominkin avuin. Oma auto siis löytyy joten missään turistirysässä ei tarvitse yöpyä.

Tullaan Sveitsin Verzascan benjihyppypaikalta Etelä-Sveitsistä ja päämäärä on Frankfurt-Hahnin lentokenttä, mutta siinä välissä on pari päivää aikaa pyöriä vaikkapa sitten tuolla Ranskassa. Kukaan meistä ei ole koskaan ollut Ranskassa saati sitten paljon muuallakaan Euroopassa ennen tätä reissua, joten kaikki on uutta.

Ajattelimme pyörähtää ainakin natzweiler-struthofin keskitysleirissä lähellä Strasbourgia. Onko siitä kokemuksia?

Kiitttoksia.

3

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pari ehdotusta

      Oletteko siellä silloin, kun Tour de France on maisemissa. Se on varmasti kokemisen arvoinen tapahtuma.

      Alue sopii ruokaturismiin. Eikä kaikki ruoka ole kallista.

    • wihrit

      Kiinnostaisiko Elsassin viinialue eli Sveitsitstä reitti Mulhouse - Colmar - Strasbourg ja välillä pikkukyliä kierrellen?

      Tuolla on viinitarhoja ja vähän väliä nättejä kyliä, esim. Colmarin luona Eguisheim, Kaysersberg, Riquewihr, Ribeauville. Kannattaa katsoa Googlen karttojen kamerakuvia jonkun kylän vanhasta keskustasta, niin saa mielikuvan. Colmarkin on kiva kaupunki.

      Tässä viinireittien nettisivu:
      http://www.alsace-route-des-vins.com/

      Alue on kuulunut välillä Saksaan ja välillä Ranskaan, joten useat ovat kaksikielisiä, lisäksi englantikin taittuu.
      Ruokakulttuurissa Saksan vaikutus näkyy: hapankaali ja makkara tai possu yms. tuhdinpuoleiset lajit ovat suosittuja.

      Mukavaa autoilua!

      • Ranskis1999

        Jos Belfortin kaupunki osuu tuohon matkalle, niin kannattaa pistäytyä. Ei varsinaisesti kaupungin sisänsä takia, vaan huikean linnoituksen, jonka ympärille kaupunki on kasvanut.

        lisää osoitteesta ot-belfort.fr


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7565
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3685
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2856
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2471
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      45
      2322
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe