Kaivoa tiskivesille tekemässä ollaan, ja kunnan jäteneuvoja lomalla. Siksi kysyn täältä. Kunnasta aiemmin kyselin millainen pitää tehdä ( periaate) ja yksi kaivanto riittää. Mutta unohdin kysyä syvyyttä ja laitetaanko pohjalle karkeaa soraa vai hiekkaa. Kiitos vastauksista.
Niin kaivonrengasta en laita, vaan suuresta vesitynnyristä pohja pois ja reunat laitan. Sekin kunnalle käy kun seuraa että se kestää ettei halkeile ym. Tähän menee siis ainoastaan tiskivedet.
Niin kaivonrengasta en laita, vaan suuresta vesitynnyristä pohja pois ja reunat laitan. Sekin kunnalle käy kun seuraa että se kestää ettei halkeile ym. Tähän menee siis ainoastaan tiskivedet.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eikö kukaan auta naisparkaa, tänäm kysymyksen kanssa!!!!
Jospa guugeloisit ihan itse, löytynee kyllä kun käyttää erilaisia hakusanayhdistelmiä.
Kiitos neuvosta, mutten löydä vastauksia sieltä, eli en osaa etsiä. tyhmä minä. Eli onko jollakin asiasta oikeaa tietoa.
Ok, ei millään pahalla...
Tässä olisi yksi ratkaisu, joskin muunnelmahan tuo sinun versio siitä on, mutta maa-aineslaatuhan on sama.
http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/seurantakohteet/hajahanke/3894imeytyskaivo.htm
Kuitenkin suosittelisin, että et tee tuollaista "pielavtistä"koska muutamassa vuodessa tiskivesistä tuleva rasva tukkii sepelikerroksen.
Mielestäni Sauna-Seppo kävisi tuohon kohteeseen erittäin hyvin. Se on helppo asentaa, siihenhän ei tarvitse laittaa kuin nuo liitosputket, jos kaato riittää, sen voi jättää maanpinnalle, esim. rakennuksen alle tai maisemoida sen pensastolla. Maksaa muutaman satasen suodatusaine, joka on vaihdettava vuosittain, mutta muuta huoltoa ei tarvitse, eikä mene tukkoon.
http://www.puhdastulevaisuus.fi/jatevesijarjestelmat/sauna-sarja/sauna-seppo.html
http://www.ymparistokauppa.fi/product/32/sauna-seppo-mokin-jatevesien-kasittelyyn-loppuvuoden-huippuhinta
tässä vielä yksi linkki
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=176938&lan=fi
saa kaataa yhäti kukkapuskien juureen niinkuin ennenkin. Kunhan katsoo, että vedet ei valu suoraan järveen. Olisko niin, että teilläkään ei mitään suodatusta tarvii tehdä? Liikaa hötkyilyä tämän asian kanssa...
Kyllä joka paikassa saa näin tehdä, mutta itse henk.koht. en ainakaan halua mökillä ollessa pari kertaa päivässä ruuanjätteistä, saippuaista ja rasvaista vettä mökkinurkkiini, vaan paljon mieluummin satsaan tuon pari satasta.Järven ja vesistön puhtaudesta huolehtiminen ei ole hötkyilyä, olen ainakin itse mieluummin turhan tarkka, kuin päästelen miten sattuu.
HInta eroa näytti olevan vähän eri paikoissa Sepolla. Ympäristökauppa möi 269 juurolla Sepiä.
http://www.ympäristökauppa.fi/product/32/sauna-seppo-mokin-jatevesien-kasittelyyn
Joo sieltä mäkin ostin, vertailun jälkeen halvin. Paitsi Suomen varastomyynnillä olisi ollut vielä halvempi, ja tein tilauksen, pääsin jonoon (??) Siitä on nyt noin 1½ vuotta, tänä päivänäkään Seposta ei ole kuulunut mitään... Sähköposteihin en saanut vastauksia. Joten silloin kuukauden odotettuani, tilasin tuolta ympäristökaupasta ja se tuli nopeasti.