madonna voittaa

i'm bitch

jes. siis jos puhutaan usan myydyimmästä naisartistista noin 75-miljoonaa myytyä albumia ja euroopassa madonna on myynyt 76 miljoonaa albumia. tämä tekee jo yhteensä 150 miljoonaa. uskoisin että muualta maailmasta voidaan lisätä yli 30 miljoonaa eli ollaa yli 180 miljoonassa ja tähän viellä 110 miljoonaa singleä. mariahin euroopan myynti luvut ovat aika hmm alhaisia, vain noin 30 miljoonaa albumia. plus mariahin viimeisimmät albumit ovat flopanneet ja kiertueista puhumattakaan.

http://madge-tribe.blogspot.com/2010/07/madonna-top-selling-female-recording.html

2

2214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesä ja yö

      parempi livelaulaja, ei liene vaikea arvata kumpi voittaa :) Madonna tarvitsee taustanauhat ja autotunet kun ei tuo laulu ole parhaita puolia, vaikka jostain syystä häntä laulajaksi kutsutaan.
      Tuosta levymyynnistä, täytyy muistaa, että Madonna on ollut pinnalla n. 7 vuotta kauemmin kuin Mariah, joten tottakai myös se vaikuttaa levymyyntiin.
      Mariah aloitti vasta 1990.

      • huhiheis

        mutta täytyy muistuttaa että mariahilla ei ole ollut hitti biisiä euroopassa varmaan 10 vuoteen. euroopassa hänen suosio on aika olematon. hänen kaksi viimeistä julkaistua albumia eivät ole myyneet euroopassa edes platinaa eivät ehkä edes kultaa. kun taas madonnalla joka on kohta 52 on faneja ympäri maailmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1957
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1882
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1425
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1231
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1184
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      87
      700
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe