paljon minun tulee tienata että saan pankista 100 000 e lainaa , jos oletetaan että minulla on se 15%,eli 15 000e vakuus??
Nettotulot 100ke lainaan?
aaa
3883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Saat lainaa 40% nettotuloistasi eli jos lyhennät 700e/kk ja maksat 100e y-vastiketta= 800e/kk niin sinun täytyy tienaa n.2000e /kk nettona.
Eiköhän tuo ole tapauskohtaista, itse (yksin) sain samansuuruisen lainan ollessani määräaikaisessa työsuhteessa ja palkkani oli tuolloin 1000€ nettona ja lyhennys on 500€ kuussa plus 200€ vastiketta siihen lisäksi. Työkaverini vakituisessa työsuhteessa ei saanut lainaa vaikka lyhennyksen määrä olisi ollut huomattavan vähemmän heidän taloudessa prosenttuaalisesti kokotalouden tuloista(työkaverini on siis naimisissa).
Kannattaa varmasit kysellä eri pankeista, kyllä sieltä se yläraja sitten kerrotaan.
Ei oo kyllä terveellä pohjalla ,jos toi lainasi olisi totta (1000e/kk netto ja 500e/lyhennys ja 200e/kk vastike)!!aika kova yhtiövastike,koska tuskin asut 100m2 asunnossa.