Tien rakentaminen tontille toisen tontin läpi

Gerd Müller

Asumme okt-tontilla kaava-alueella johon kohdistuu tierasite. Tonttimme takana on toinen tontti myynnissä johon ei vie tietä tällä hetkellä. Lisäksi kaupungin vesi- ja viemärijohtoliittymät ovat tonttimme vieressä kulkevalla yleisellä tiellä. Tontti ollut myynnissä yli 3 vuotta ja nyt tontin omistaja on keksinyt että aikoo itse rakentaa tien tonttimme läpi sekä vetää tietysti sekä vesi- että viemäriputket tien alle kuten myös sähkö- ja puhelinliittymät jotta hän saa helpommin tontin myytyä. Tietä pitäisi rakentaa tonttimme läpi yhteensä 33 metriä ja tierasite on loivassa ala-rinteessä.

Mitä lupia myyjän pitää hakea kaupungilta ennen toimenpiteiden aloittamista? Minkäköhänlaiset kustannukset tällaisesta projektista myyjälle tulee?

6

7344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valivalivaan

      Onko tiealue jo lohkottu sinun tontista? Eli tiealue lohkotaan tontista. Pyykit laitetaan jne. Sen jälkeen lohkottu tiealue lunastetaan sinulta. Takatontin myyjä ei voi sitä lunastaa vaan kaupunki. Kaupunki ei taasen lähde lunastamaan ja rakentamaan ennenkuin on rakennuslupa hakemus vireillä siellä takatontilla(luulisin).
      Lunastettua tontin maa-aluetta ei yleensä korvata mutta kaikki puut ja muut istutukset pitää lain mukaan korvata.

      Tiealueen tontti on sinun omistuksessa niin kauan kuin se lunastetaan tai ostetaan sinulta. Kysymyshän oli asemakaava-alueesta. Lunastusmenettelystä sinua tiedotetaan ja silloin on mahdollisuus valittaa vielä...

    • maisematyö

      luultavasti tuossa tarvii maisematyöluvan, vastaavan mesun, putkisuunnitelmat ja tietysti tiesuunnitelman. Tien rakentaja nuo tietenkn kustantaa mutta sinä kiinteistön omistajana joudut hakemaan tuota lupaa tai antaa sen jollekin valtakirjalla.

      sitten vaan tarkkailet että tie rakentuu oikeaan paikkaan, eli rasitealueelle.

      näin siis ainakin vantaalla kun tehdään "isompi" rasitetie asemakaava alueella

      33m tien teko voi tulla maksamaan mitä tahansa väliltä 5000-30000 eur, riippuen tarviiko louhia yms..

      kuntasi sivuilta löytynee lisäohjeita

      • Gerd Müller

        ei ole lohkottu tiealuetta.

        anteeksi, mutta nyt ihan ymmärrä miksi minun pitäisi hakea lupia jos joku toinen rakentaa tien...

        en usko että pitäisi louhia.


      • mai9989
        Gerd Müller kirjoitti:

        ei ole lohkottu tiealuetta.

        anteeksi, mutta nyt ihan ymmärrä miksi minun pitäisi hakea lupia jos joku toinen rakentaa tien...

        en usko että pitäisi louhia.

        sinä omistat kiinteistön (tontin) jolla rasitetie kulkee, vain omistaja voi hakea lupaa toimenpiteisiin joihin tarvitaan ilmoitus tai lupa.

        mitään lohkomisia ei tehdä, rasitetie vain rasittaa kiinteistöäsi tuolla tiellä.


      • oskari9876
        mai9989 kirjoitti:

        sinä omistat kiinteistön (tontin) jolla rasitetie kulkee, vain omistaja voi hakea lupaa toimenpiteisiin joihin tarvitaan ilmoitus tai lupa.

        mitään lohkomisia ei tehdä, rasitetie vain rasittaa kiinteistöäsi tuolla tiellä.

        Ei kait siinä mitään lupia tarvita. Rasitetie mikä rasite. Tienpaikka on kirjoissa ja kansissa määritelty ja ei sitä erikseen lohkota / lunsasteta. Jos siinä on puita tms. ne kuuluu sulle, yleensä muutaman puun kaato / kuljetuskust on enemmän kuin puun arvo jos ny kukaan muutamaa puuta edes ostas ja hakis (metsäyhtiöt, sahat tms tahot), eli ts. puiden arvo tollaisella paikalla on lähellä 0 euroa.
        Et siis saa niistä korvausta.
        Naapurisi on oikeassa tontti on helpompi myydä kun liittymät on tontin laidassa ja sinne menee valmis tie.
        Eli ei muuta kuin piha-aidan tekoon ja istutuksia laittamaan kiireen vilkkaan.


      • ..
        Gerd Müller kirjoitti:

        ei ole lohkottu tiealuetta.

        anteeksi, mutta nyt ihan ymmärrä miksi minun pitäisi hakea lupia jos joku toinen rakentaa tien...

        en usko että pitäisi louhia.

        !. JOS NAAPURISI TARVII TIEN NIIN NAAPURI VASTAA KAIKESTA KUSTANNUKSESTA.
        2. NAAPURISI VETÄÄ TIEN SIITÄ MISTÄ ANNAT LUVAN (ANNA LUPA KAUKAISEMMISTA RAJA LINJAA PITKIN JA VÄHINTÄÄN 5M RAKENNUKSIIN.
        sinä omistat kiinteistön (tontin) jolla rasitetie kulkee, vain omistaja voi hakea lupaa toimenpiteisiin joihin tarvitaan ilmoitus tai lupa.
        ÄLÄ NYT MISSÄÄN NIMESSÄ HAE SITÄ LUPAA JOLLET TARVII SITÄ TIETÄ ANNA NAAPURISI HOITA KAIKKI KUSTANNUS ASIAT.ÄLKÄ ANNA RAKENTAA SUORAN PIHAN LÄPI VAAN JONKUN NAAPURIN RAJA LINJAA PITKIN MAHDOLLISIMMAN KAUKAA SINUN TALOSTASI


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1551
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      115
      1431
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      70
      1285
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1182
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      1000
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      981
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      938
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      892
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      818
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      743
    Aihe