Tien rakentaminen tontille toisen tontin läpi

Gerd Müller

Asumme okt-tontilla kaava-alueella johon kohdistuu tierasite. Tonttimme takana on toinen tontti myynnissä johon ei vie tietä tällä hetkellä. Lisäksi kaupungin vesi- ja viemärijohtoliittymät ovat tonttimme vieressä kulkevalla yleisellä tiellä. Tontti ollut myynnissä yli 3 vuotta ja nyt tontin omistaja on keksinyt että aikoo itse rakentaa tien tonttimme läpi sekä vetää tietysti sekä vesi- että viemäriputket tien alle kuten myös sähkö- ja puhelinliittymät jotta hän saa helpommin tontin myytyä. Tietä pitäisi rakentaa tonttimme läpi yhteensä 33 metriä ja tierasite on loivassa ala-rinteessä.

Mitä lupia myyjän pitää hakea kaupungilta ennen toimenpiteiden aloittamista? Minkäköhänlaiset kustannukset tällaisesta projektista myyjälle tulee?

6

6874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valivalivaan

      Onko tiealue jo lohkottu sinun tontista? Eli tiealue lohkotaan tontista. Pyykit laitetaan jne. Sen jälkeen lohkottu tiealue lunastetaan sinulta. Takatontin myyjä ei voi sitä lunastaa vaan kaupunki. Kaupunki ei taasen lähde lunastamaan ja rakentamaan ennenkuin on rakennuslupa hakemus vireillä siellä takatontilla(luulisin).
      Lunastettua tontin maa-aluetta ei yleensä korvata mutta kaikki puut ja muut istutukset pitää lain mukaan korvata.

      Tiealueen tontti on sinun omistuksessa niin kauan kuin se lunastetaan tai ostetaan sinulta. Kysymyshän oli asemakaava-alueesta. Lunastusmenettelystä sinua tiedotetaan ja silloin on mahdollisuus valittaa vielä...

    • maisematyö

      luultavasti tuossa tarvii maisematyöluvan, vastaavan mesun, putkisuunnitelmat ja tietysti tiesuunnitelman. Tien rakentaja nuo tietenkn kustantaa mutta sinä kiinteistön omistajana joudut hakemaan tuota lupaa tai antaa sen jollekin valtakirjalla.

      sitten vaan tarkkailet että tie rakentuu oikeaan paikkaan, eli rasitealueelle.

      näin siis ainakin vantaalla kun tehdään "isompi" rasitetie asemakaava alueella

      33m tien teko voi tulla maksamaan mitä tahansa väliltä 5000-30000 eur, riippuen tarviiko louhia yms..

      kuntasi sivuilta löytynee lisäohjeita

      • Gerd Müller

        ei ole lohkottu tiealuetta.

        anteeksi, mutta nyt ihan ymmärrä miksi minun pitäisi hakea lupia jos joku toinen rakentaa tien...

        en usko että pitäisi louhia.


      • mai9989
        Gerd Müller kirjoitti:

        ei ole lohkottu tiealuetta.

        anteeksi, mutta nyt ihan ymmärrä miksi minun pitäisi hakea lupia jos joku toinen rakentaa tien...

        en usko että pitäisi louhia.

        sinä omistat kiinteistön (tontin) jolla rasitetie kulkee, vain omistaja voi hakea lupaa toimenpiteisiin joihin tarvitaan ilmoitus tai lupa.

        mitään lohkomisia ei tehdä, rasitetie vain rasittaa kiinteistöäsi tuolla tiellä.


      • oskari9876
        mai9989 kirjoitti:

        sinä omistat kiinteistön (tontin) jolla rasitetie kulkee, vain omistaja voi hakea lupaa toimenpiteisiin joihin tarvitaan ilmoitus tai lupa.

        mitään lohkomisia ei tehdä, rasitetie vain rasittaa kiinteistöäsi tuolla tiellä.

        Ei kait siinä mitään lupia tarvita. Rasitetie mikä rasite. Tienpaikka on kirjoissa ja kansissa määritelty ja ei sitä erikseen lohkota / lunsasteta. Jos siinä on puita tms. ne kuuluu sulle, yleensä muutaman puun kaato / kuljetuskust on enemmän kuin puun arvo jos ny kukaan muutamaa puuta edes ostas ja hakis (metsäyhtiöt, sahat tms tahot), eli ts. puiden arvo tollaisella paikalla on lähellä 0 euroa.
        Et siis saa niistä korvausta.
        Naapurisi on oikeassa tontti on helpompi myydä kun liittymät on tontin laidassa ja sinne menee valmis tie.
        Eli ei muuta kuin piha-aidan tekoon ja istutuksia laittamaan kiireen vilkkaan.


      • ..
        Gerd Müller kirjoitti:

        ei ole lohkottu tiealuetta.

        anteeksi, mutta nyt ihan ymmärrä miksi minun pitäisi hakea lupia jos joku toinen rakentaa tien...

        en usko että pitäisi louhia.

        !. JOS NAAPURISI TARVII TIEN NIIN NAAPURI VASTAA KAIKESTA KUSTANNUKSESTA.
        2. NAAPURISI VETÄÄ TIEN SIITÄ MISTÄ ANNAT LUVAN (ANNA LUPA KAUKAISEMMISTA RAJA LINJAA PITKIN JA VÄHINTÄÄN 5M RAKENNUKSIIN.
        sinä omistat kiinteistön (tontin) jolla rasitetie kulkee, vain omistaja voi hakea lupaa toimenpiteisiin joihin tarvitaan ilmoitus tai lupa.
        ÄLÄ NYT MISSÄÄN NIMESSÄ HAE SITÄ LUPAA JOLLET TARVII SITÄ TIETÄ ANNA NAAPURISI HOITA KAIKKI KUSTANNUS ASIAT.ÄLKÄ ANNA RAKENTAA SUORAN PIHAN LÄPI VAAN JONKUN NAAPURIN RAJA LINJAA PITKIN MAHDOLLISIMMAN KAUKAA SINUN TALOSTASI


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3167
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2668
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1477
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe