10kk

eli lyhyesti: Terve vauva 10kk, heräilly koko elämänsä kolmen tunnin välein yöllä lukuunottamatta paria hyvää yötä ja yhtä kokonaan nukuttua yötä. Pullolla 2 vk alkaen. syö säännöllisesti 5 tukevaa ateriaa päivässä. Nukahtaa parhaiten pullolle, mutta olen yrittänyt että nukahtaisi sänkyyn. Onnistuu yleensä nukahtaminen sänkyyn itse, vie vaan aikaa.

Yleensä päivisin hyvällä tuulella, nukkuu päikkäreitä vaihtelevasti 1-2 tuntia. Ei ole ikinä päivällä paljon nukkunut.

Eli pitäisikö luopua kokonaan tuttipullosta ja antaa maito ruokailun yhteydessä nokkamukista(osaa juoda jo melko hyvin siitä) Mitä luulette auttaisiko se tuohon yömaidon tissutteluun?
6266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oletko kokeillut/antanut puuroa ennen nukkumaan menoa? Meillä tyttö pärjää koko yön ilman maitoa kun syö puurolautasellisen n. tunti ennen nukkumaan menoa..Lopetti yösyönnit n. 8 kk ja nyt ikää 11 kk.Onhan se tietysti yksilöllistä..

Äänestä
  • syö 5 ateriaa. iltapuuro viimeisenä ja sitä menee hyvin.

    Äänestä

sanovat, että yli 6kk lapsi ei tarvitse yöllä ruokaa, se on vain tapa. Todennäköisesti teilläkin on kyse siitä. Sinuna minä alkaisin vähentämään pulloa yöltä, en ehkä jättäisi heti kokonaan pois, sitäkin toki voit kokeilla. Pari yötä todennäköisesti menee huonosti ja huutaa kovasti, mutta sitten se yleensä jää. Päivisin kannattaa alkaa tarjoamaan vain nokkamukista juomia.

Meillä tosin vielä tuo vuoden ikäinen lapsi saa n. kerran yössä (yleensä n. klo6) nokkamukista maitoa. Taustaa lyhyesti, että uniongelmia on ollut kokoajan ja 10kk asti heräsi n. 4-20 kertaa yössä. 7kk vähensin yösyötöt yhteen kertaan yössä, muulloin vain tuttia suuhun ja tassuttelua. Hyvin pian oppi rauhoittumaan niin, että vain kerran vaati sen maidon ja muulloin riitti kosketus ja tutti. 10kk iässä alkoi nukkua öitä paremmin ja sai aamumaidon. Nyt menee aina välillä montakin yötä, ettei edes tarvitse maitoa. Välttämättä ei aamullakaan tarvitsisi, mutta minä saan sillä vielä n. 1h nukkuma-aikaa itselleni :) Ja meille tuo ei ole enää ongelma, kun niistä järkky-yöralleista on selvitty.

Eli siis paras ratkaisu olisi minun mielestäni joko totaalinen yösyötön lopettaminen tai asteittain vähentää. Sen verran iso kaveri jo kyseessä, ettei enää tarvitse muun kuin tavan vuoksi.

Äänestä

tarjota öisin pelkkää vettä pullosta.. saattaa lopettaa syönnit itsekin kun ei viitsi pelkän veden takia heräillä. Olen ainakin kuullut, että näin saa yöheräämisiä jätettyä pois. Eikä tuon ikäinen todellakaan tarvitse maitoa öisin.

Äänestä
  • tiedän ettei tarvitse maitoa:) annan sitä liian herkästi. oli vesipullolla jo öitä mutta sitten yhtäkkiä ei enään suostunutkaan taas nukahtamaan ilman maitoa. Mutta mistä sais voimaa olla jämptinä antamatta maitoa yöllä? se varmasti auttaisi kun vaan jaksais :D

    Äänestä

  • välilläväsyttää kirjoitti:

    tiedän ettei tarvitse maitoa:) annan sitä liian herkästi. oli vesipullolla jo öitä mutta sitten yhtäkkiä ei enään suostunutkaan taas nukahtamaan ilman maitoa. Mutta mistä sais voimaa olla jämptinä antamatta maitoa yöllä? se varmasti auttaisi kun vaan jaksais :D

    tuttia ei meijän vaavi syö. hyvä toisaalta mutta joskus mieluummin antaisi pullon sijasta yöllä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


välilläväsyttää kirjoitti:

eli lyhyesti: Terve vauva 10kk, heräilly koko elämänsä kolmen tunnin välein yöllä lukuunottamatta paria hyvää yötä ja yhtä kokonaan nukuttua yötä. Pullolla 2 vk alkaen. syö säännöllisesti 5 tukevaa ateriaa päivässä. Nukahtaa parhaiten pullolle, mutta olen yrittänyt että nukahtaisi sänkyyn. Onnistuu yleensä nukahtaminen sänkyyn itse, vie vaan aikaa.

Yleensä päivisin hyvällä tuulella, nukkuu päikkäreitä vaihtelevasti 1-2 tuntia. Ei ole ikinä päivällä paljon nukkunut.

Eli pitäisikö luopua kokonaan tuttipullosta ja antaa maito ruokailun yhteydessä nokkamukista(osaa juoda jo melko hyvin siitä) Mitä luulette auttaisiko se tuohon yömaidon tissutteluun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu