Pähkäilen tässä ostaako qashqai 2.0 cdi 4wd vaiko ix35 2.0 crdi 4wd. Ix35 on minusta meluisampi ja ulkonäkö nasumpi kuin qasqailla, mutta sen 2.0 cdi on taas paljon janoisempi. Qashqain nelivetiin ei varmaan ole tulossa vuoden, parin sisään mitään pätevämpää dieseliä. Vai onko kellään parempaa tietoa?
Qashqai diesel
20
14684
Vastaukset
- fgffgfgffg
pitkä matka qashqain tasoon. en pidä sitä edes vaihtoehtona qashqaille. lähinnä bemarin x1 voisi olla vaihtoehto. paitsi jos haet käytännöllisyyttä ja tilaa, niin sitten bemari ei ole vaihtoehto.
- Hyundai tietenkin
En tunne kovin hyvin näitä nimenomaisia malleja, mutta muuten löytyy kokemusta nyky Hyundaista ja Nissaneista.
Itse valitsisin välittömästi Hyundain, jos pitää valita.
Uskon Hyundain hyvään laatuun, Nissanin nykyinen laatu taas arveluttaa paljonkin.
Itse ajoin vuosia eri Nissaneilla, myös uudemmilla malleilla.
Olin silloin niihin melko tyytyväinen, mutta Renault yhteistyön syventyessä ja
mallivalikoiman kaventuessa, Nissan ei enää ollut vaihtoehto.
Hyundaihin siirryin noin vuosi sitten. Aluksi vieras merkki hieman arvelutti, mutta ei arveluta enää.
Koskaan en ole ollut näin tyytyväinen autooni, ei ole Nissaneita ikävä.
Moottorina 2,0 crdi on yllättänyt positiivisesti. Menohaluja löytyy riittävästi ja kulutus on pysynyt automallilleni luvatuissa lukemissa. Moottori toimii kovilla pakkasillakin siten, että lämpöä tulee sisätiloihin. Ei lämpöä liikaa ole pahimpina pakkaspäivinä, mutta pärjää. Öljyäkään ei moottori näytä kuluttavan, mikä ei ole itsestäänselvyys nyky dieseleissä.- nissanit+++
ilman muuta nissan.relluja on valmistettu varmaan kymmeniämiljoonia vuosikymmeniä.kyllä nissan toimii rellun koneella siinä kuin muutkin dieselit.
- QQ + Volvo
Meillä pihassa uutena hankitut Qq 2007 bensa 4wd ja Volvo V70 2010 2.4d. Tässä samassa pihassa on ollut ennen näitä 5 nissania ja kaksi S60 Volvoa. Olen siis perinpohjin pyörittänyt Nissania ja Volvoa voidakseni kommentoida esim Qashqain "luonnetta"
Qq on erittäin luotettava auto, niin pakkasella (etenkin 2010 helmikuu erotti jyvät akanoista) kuin kesällä. Neliveto on todella hämmästyttävän positiivinen ominaisuus, joka ei kerro itsestään muutoin kuin liukkalla. Mitään kitinöitä tai narinoita ei ole QQ:ssa ollut, pari maahantuojan kamppanjaa (ratiiin liittynyt ruuvi ja takaiskarit) ja auto on käynnyt kampanja-huolloissa ilman omaa valitusta.
Tekniikka pelaa loistavasti, autolla (4wd) on lisäksi paljon peinempi kääntöympyrältääntä kuin 2.5T Volvolla (2wd). Istuimet ja ajoasento on liki Volvon tassoa ja lisäksi autoon on helppo nousta (Volvoon pitää "ryömiä" ovesta). Istuimien ja kabiinin materiaalit ovat kuin uusia liki kolmen vuoden käytön jälkeenkin. - juhukka
Kiva tietää kokemuksia ja näkemyksiä, mutta Qashgain dieselistä olin lähinnä kiinnostunut että onko tietoa 4wd dieselin modernisoinnista (ennen kaikkea vähemmän kuluttavaksi)?
- QQ+V70
Muistuttaisin vielä; mitä vähemmän diiseli kuluttaa polttoainetta, sen kylmempi se on talvella. Volvolla (2.4 d) homma hoituu siten, että auton vakiovarusteisiin kuuluu webasto (kytkeytyy jopa päälle ajon aikana).
Suomen talviolosuhteissa PÄTKÄAJOON diiseli tarvitsee lisäoption kabiinin lämmönhankintaan, keraaminen vastus (audi) tai webasto (volvo). 5-10 km työmatkaajo ei ehdi lämmittää kabiinia, ellei auto ole lämpimässä tallissa.
- cacacac
siinä on parempi ulkonäkö ja modernimpi 4wd sekä diesel. Meluisuudesta ei ole tietoa.
- kiaaik
ole tosissas. Tai olet melkoisen juovuksissa.
- AÖFJäöfj
kiaaik kirjoitti:
ole tosissas. Tai olet melkoisen juovuksissa.
Asiasyilläkin voi sanoa että Sportage on parempi:
http://www.iltalehti.fi/autotestit/2010072512061683_at.shtml
- f<fa<F
Saattaa kohta olla tulossa QQ:hin uudempi diesel:
http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/renaultilta-tulossa-uusi-dieselmoottoriperhe - 2.0crdi-r
valintani oli ix35 tuntui kivammalta lisäksi takuu on huomattavasti nissania pidempi!
- Mitsulta ASX
kilpailemaan Qashqai:n luokkaan.
- QQ
Ei kannata tuota mitsu colt wanabe qq :ta käydä edes katsomassa. QQ on vielä ihan eri maata. QQ on hintaluokassaan erinomainen auto syö varmaan markkinoita paljon kalliimmilta vaihtoehdoilta. itsellä kävi noin.
- QQ+2
Meillä toinen dCi 2.0 4WD automatic menossa. Ensimmäinen oli QQ, hyvä muuten, mutta; ajo-ominaisuudet maantiellä ja talvella vaatimattomat, meillä tarpeen vetäminen, ei kovin miellyttävää lyhyen akselivälin takia, ja kevyt "maasto" käyttö, metsäteillä yms., se sujuu taas hyvin hitailla vauhdeilla, lyhyt akseliväli ja maavara auttaa. 1. yksilön kone oli susiyksilö, tästä syystä auto vaihdettiinkin 40tkm kohdalla alle vuoden iässä. Yksilövika onneksi.
Uusi on QQ 2 samalla tekniikalla. Huomattavasti parempi ajaa kaikissa olosuhteissa, ero kuin yöllä ja päivällä. Lähellä jo edellisen Subarun talviajo-ominaisuuksia. Positiivinen yllätys! Kulutus ei pelota; meillä 6l (80kmh tyhjä maantie) - 9l, agressiivinen kaupunkipyörittely kauhialla kuormalla (ei ole kyllä toteutunut koskaan, arvio). Veto täydellä 1350kg perävaunulla 8-11l. Keskikulutus hiukan yli 7l. Ei todellakaan paha 1,7t neliveto citymaasturi automaatille, kerroppa merkittävästi taloudellisempi (käytännössä)? Nyt 60tkm ja kone ollut kaikin puolin ok, hiukan laiskaksi viritetty tehopuolella, mutta vääntö ok. Suorituskyky kuitenkin varsin riittävä. Riittää etenkin vetämiseen yllättävän hyvin, kulkee lähes samallalailla täyskuormalla kuin tyhjänä.
Voin suositella. Testattu myös 1,5dCi, QQ menee ihan hyvin tällä, ei pahaa sanottavaa, ei vaan riitä enää koko meidän perheen atrpeisiin, siksi QQ 2 ja 2.0 dCi olivat valintamme. Onnistunut sellainen. - Sukrum
Hei! minulla on Nissan qashqai 2 2.0 cdi 4wd autom. vm. 2010 Olen ajanut sillä jo 322tkm ja auto tioimii kuin uusi. Olen vetänyt asuntovaunua ja raskasta jarrullista peräkärryä ja edelleenkin ajan
n.45tkm/v. Öljy ja suodattimen vaihto 20tkm. välein. Suurin huolto oli etupyörien laakerien vaihto
n. 250 tkm. paikkeilla. Moottori ei kuluta yhtää öljyä, vaiteistoon ei ole tehty mitään ja pa. kulutus on n.6,2l/100km. Kulutusosia ovat lähinnä renkaat, jarrupalat 2x ja n.300tkm jarrukilvet.
Minulla on ollut useita uusia autoja Mersuja, Audeja, WW Passatteja, Japanilaisia ja Korealaisia
maastureita, mutta ne mitkää ei vät ole olleet yhtä kestäviä, taloudellisia ja mieluisia.
Kokemuksesta voin suositella.- 1.5dci..ihmediesel
Nissan 1.5 dci Rellun tekemänä lienee maailman eniten tekemä diesel.
On mahtava kestämään.
Suosittelen 400.000 km kokemuksella.
Öljyissä ei kannata säästellä, parasta 5w30 longlifeä ja joskus diesellisäainetta
Nokkahihnan vaihto 120.000 km. - 1.5dci..ihmediesel
Nissan 1.5 dci Rellun tekemänä lienee maailman eniten tekemä diesel.
On mahtava kestämään.
Suosittelen 400.000 km kokemuksella.
Öljyissä ei kannata säästellä, parasta 5w30 longlifeä ja joskus diesellisäainetta
Nokkahihnan vaihto 120.000 km. - 1.5dciTekna
Eipä kestänyt ei. Kiertokangen laakerit meni 1.5 dci:stä 230 tkm. Samaa vikaa ilmenee 2 litran dieseleissäkin. Öljyt suodatin pitäisi vaihtaa Suomen oloissa 10 tkm välein tai max . 15 tkm, jos paljon kylmäkäynnistyksiä. On kuulemma öljynkierto vähän alimitoitettu kylmiin oloihin. Uuteen puolimoottoriin piti vaihtaa myös öljynlauhdutin, oli takuun ehtona.
- Anonyymi
1.5dci..ihmediesel kirjoitti:
Nissan 1.5 dci Rellun tekemänä lienee maailman eniten tekemä diesel.
On mahtava kestämään.
Suosittelen 400.000 km kokemuksella.
Öljyissä ei kannata säästellä, parasta 5w30 longlifeä ja joskus diesellisäainetta
Nokkahihnan vaihto 120.000 km.Omalla -08 1,5dci:llä ajettu 420 000. Kestävä on tuo rellun diesel. Itse olen kyllä vaihtanut moottoriöljyn- ja suodattimen 10 000 välein. Joku nissanin sivuilla sitä joskus suositteli.
- Eiylihintaa
Älkää käytetystä maksako liikaa. Huutokaupat.com -sivustolla myyty 1 vuoden ikäisiä Qashqai dieselin perusmallia 15 000 €, jopa alle. Tosin kilometrejä noilla vm.17 ollut 70 000 - 100 000 km.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4242556- 581751
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1861684Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2991319Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1401083Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal691020- 871000
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33983Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12947K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali7913