Samos vai Sardinia?

heiniskä

Siinä vasta pulma! Kolmekymppinen pariskunta lähdössä. Kaivataan rantalomaa, rauhaa, kauniita maisemia, kirkkaita vesiä..
Jos sinä olet käynyt jommassa kummassa tai peräti molemmissa, laita vaikka muutamalla sanalla vähän päälimmäisiä mietteitä paikoista. (Plussia, miinuksia. ruokapaikat, rannat, autovuokraus, muut turistit, palvelut..mitä vain mieleen juolahtaa!) Kiitoksia kovasti jo etukäteen ja hienoa kesää!

3

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samokselle

      Olen käynyt molemmissa. Samos rauhallisempi (Pythagorion), satamasta löytyy mukavia ruokapaikkoja ja ihmiset on huomattavasti mukavampia kuin Sardiniassa. Myös hintataso edullisempi. Sardiniassa ehkä enemmän nähtävää, voi poiketa Korsikan huikeita maisemia ihailemassa. Sardinian rannat paremmat. En oikein keksi muuta, kun jokaisella on aina omat mieltymykset.

      • HEiniskä

        Kiitos viestistäsi, varasimme Samoksen kun se tuntui meistäkin omimmalta. Hyvää kesää!


      • saaaamos
        HEiniskä kirjoitti:

        Kiitos viestistäsi, varasimme Samoksen kun se tuntui meistäkin omimmalta. Hyvää kesää!

        Hyvä valinta! Kahtena edellisenä kesänä olen käynyt Pythagorionissa, kiva rauhallinen paikka :) satama kiva illalla, paljon hyviä ravintoloita, nam nam. Pahaa ruokaa en muista saaneeni missään. Lentokentän lähellä oleva ranta oli ihanan rauhallinen heinäkuussakin. Ihmisiä rannalla oli paljonkin, mutta siellä oli silti mukava tunnelma eikä tuoleja ole ahdettu koko rantaa tupaten täyteen. Ja se on aikuiselle mukava ranta uida, syvenee sopivasti. Ja suosittelen ajemaan "taxiveneellä" Psili Ammosin rannalle. Lähtö on satamasta klo 10 aamulla ja takaisin ollaan muistaakseni n klo 17. Matkoihin menee varmaan yhteensä n. reilu tunti ja loppu aika on aikaa olla saaren parhaalla hiekkarannalla. Se on tosi matala ranta ja siellä on aika paljon lapsia, mutta kaunista siellä on, että ihan kokemisen arvoinen paikka. Matka maksaa 12e/hlö ja siihen sisältyy se aurinkopeti siellä rannalla. Matkalla venekuski tarjosi appelsiinilohkoja ja retsinaa mennessä ja kurkkulohkoja ja ouzoa tullessa :)
        Hauskaa matkaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      37
      4162
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4002
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3117
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    5. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2961
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      72
      2690
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2443
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      118
      2060
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      43
      1861
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1760
    Aihe