Sefu siirsi Handekin hienot runot runojoen joukkoon. Ihan ok, sinne ne kuuluvatkin. Olisi kuitenkin ollut mukavaa jos siirrosta olisi joksikin aikaa jäänyt jälki. Esim. maininta "siirretty palstalle Runot"
Jos ketjun keskeltä poistetaan kommentti niin siihen kohtaan maninta "poistettu asiaton kirjoitus" tai jotain muuta vastaavaa. Eli poistoista ja siirroista olisi hyvä jäädä jälki.
Näiden pienten toimenpiteiden ansioista ei tarvitsisi ihmetellä ketjuissa olevia epäloogisuuksia eikä sitä, mihin kadonneet hengen tuotteet ovat joutuneet.
Mitä mieltä olette?
Mitä mieltä ylläpito?
Jos ketjun keskeltä poistetaan kommentti niin siihen kohtaan maninta "poistettu asiaton kirjoitus" tai jotain muuta vastaavaa. Eli poistoista ja siirroista olisi hyvä jäädä jälki.
Näiden pienten toimenpiteiden ansioista ei tarvitsisi ihmetellä ketjuissa olevia epäloogisuuksia eikä sitä, mihin kadonneet hengen tuotteet ovat joutuneet.
Mitä mieltä olette?
Mitä mieltä ylläpito?
Vastaukset 32
Vanhimmat
ehdotettu useaan otteeseenkin, mutta ei korvenkukka taida jaksaa niitä ilmotella, niinku näkyy.
En tiennyt kun olen tämmöinen kesäkissa. Luusisi kuitenkin nykyaikana, että palvelun tarjoaja olisi kiinnostunut kehittämään palvelunsa laatua..... :(
rakennekynnet, ne kultaa palstalle valaa.
laitan vastauksen, pikkuisen salaa.
koska samaa olen mieltä.
Salaa siksi et ei poistuisi koskaan,
Tuotos hopiaisen mielen.
Ihanhan tässä.....
Kerro mulle miten kynnet velloo !
;))))
kertovat enemmän kuin tuhat sanaa.
Ja aina ennen Aivojen ajattelukeskuksen käsittelyä.
Tunteiden vellominen liittyy samaan.
Rakastan sinua armaani, tai sihahdus: Paskiainen, minä rakastan sinua, tajuutsä!!!"
Nuo lauseet tulevat vasta, kun kynsien jäljet alkavat arpeutua.
Kesälomaterveisin:
H.
Ikävä kyllä joudun tuottamaan sinulle pettymyksen. Hopialla on nyt kesäkynnet. Lyhyet ja värittömät. Maalla tarvitaan kädet joilla tehdä töitä ilman turhia murheita katkenneista kynsistä.
vähänkin fiksumpi, katsois pyllynsä taakse, ja huomaa
kato siellä ei ookaan kun varpaat vaan.
Josko ukkosein antaisi arvon
jos lakatuilla tarvon?
Vähän nilkkaansa raapaisen hellästi,
Taitais tulla siitä, Hopialle liian nopia?
:)
H.
Hihihiiiiih !!
Puhuit ympäri.
Aloitan välittömästi kynsieni kasvattamisen ennalleen.
kesälomalaiselta.
H.
Ps. Runot ovat runoja, palstalle vastaaminen, vaihtelemalla sanajärjestystä, ei sitä ole.
Mielestäni.
Muija rakkaaksi vaimoksi voi se tulla.
Taas, kun pellostaan nostaa pyllyy.
Laittaa kynnet, ja mekkosen kesäisen,
missä, tarvittava, hyllyy.
on miettinyt kyllä tätäkin ehdotusta mutta katsonut että ilmoitus poistoista/siirrroista ei ole tarpeen.
Omasta mielestäni se kyllä selventäisi paljon tilannetta palstalla. Ilmoitus saisi kuitenkin tulla automaattisesti kio. toimenpiteen jälkeen eikä ns. sefun selttelynä.
niin kuin sanoit. Automaattinen vastaus samalla tavalla kun siitä tulee jos minä poistan oman tekstini. Ei se varmaankaan kovin suurta ohjelmoitityötä aiheuttaisi. Vie kiltti asiaa siellä teillä eteenpäin ja kiitos ihan kamalasti kun vastasit!!
Hyvää kesää Sinulle :)
puurot ja vellit sekaisin. Aloitukset jotka siirretään toiselle palstalle olisi hyvä tietää, että minne, mutta tavalliset ketjussa olevat viestit jotka on poistettu, niin niistä mitään tarvii selittää.
Mistä ihmeestä me tavalliset kirjoittajat muuten tiedetään missä aloitus oikein on vai onko poistettu. Kiva metsästää aloituksia.
Toisekseen, moni sefu on tätä vapaaehtosesti tehnyt sinua aikaisemmin, mutta onko kyse mukavuudenhalusta vai mistä, kun eräät ei sitä tee.
Jos täältä runo häipyy, ei vaadi paljon kekseliäisyyttä kurkata runot-palstalle. Niin tein, ja sieltä löysin.
Jälkikäteen ilmoitukset eivät mitään selvennä. Mieluummin etukäteen ja pelin käydessä kuumimmillaan keltaista korttia näyttämällä ja porsaita normaaliin palstakäyttäytymiseen ohjaamalla.
Ylösalaspidolla ei tietenkään ole muuta helppoa ja halpaa ratkaisua kuin nykyiset yhteiset säännöt ja raskas deletesormi. Niin toki pitää olla, mutta hämmentävästä diktatuurista voisi hieman siirtyä joukkueen valmentamisen puolelle.
armainen koiraihminen, hoidetaan firmoissa siten, että numeroille annetaan selväkielinen teksti:
1 HTZA
2 Ihan idioottinen
3 Selvää runoutta
4 Liian ilkeä
5 Kohdistuu potentiaalisiin, uudistyöntekijöihin.
5 Kohdistuu monihameisiin kansalaisiin
6 HTZA ei tykkää tästä
7 Koiria ei saa moittia, eikä kotieläimiä
8 HTZA, ei saa moittia, on suloinen
9 ..... jne.
Kesälomaterveisin, karvoja imuroivalle ystävälleni,
H.
Sulla on se puppugeneraattorin ikoni työpöydällä/näytöllä ahkerassa käytössä.
mutta vaadin tarkennusta.
H.
http://puppulausegeneraattori.fi/
Ole hyvä!
on myöskin tuttu.
Laitas nyt, aikuinen mies, aitoa kommenttia kehiin.
H.
Laitan, mutta en tähän. Laitan aidon kommenttini, kommenttini arvoiseen kohtaan.
Muuten, mikä se juttu oli jostain helmistä ja possuista.
jään odottamaan inspiraatiota.
H.
on aika selkee.
Aloitus, jossa on runo tai pelkkä linkki, lähtee.
Siksi että tämä on _keskustelupalsta: ja aloitukselta vaaditaan jotain ajatusta.
MITEN SEN VAIKKA ITSE KOEN? TAI JOKU KOK>EE, KUKA ON JOTAIN MIELTÄ.....
Onks tää kauheen vaikee ymmärtää?
Siis aloitus tulis tehdä niin, että se herättää ajatuksia.
Näin olen tullut tulokseen, asiaa pähkäiltyäni ja vähemmän palstalla kiukuttuani?
Sellaisiin viesteihin, joita ei poisteta tahi siirretä voisi laittaa merkinnän "Tämä jää tänne". Näin valveutunut osaa kipaista myöhemmin kertaamassa sisällön ja päivittämässä unhoon jääneet vivahteet.
laittaa tuohon oieaan yläkulmaan, heti plussien ja miinuksien yläpuolelle?
Niin sitten ei tarvitsis vaivautua vastaamaan johonkin mistä tulee kohta liito-orava?
Tämmönen tyhmempikin ymmärtäs?
Vähemmän tulis otsaryppyjä, kun ei tarvitsis itse pähkäillä?
Jos mun sormet naputtelevat Tälle palstalle, niin olen sen sitten tarkoittanut Tälle palstalle. Jos tahdon mennä jonnekin muualle kirjottamaan, niin valitsen sitten semmosen palstan, jonka haluan. En kirjoittele muualle, kuin vain Tänne, mutta JOS kirjoittaisin, niin sitten Itse haluaisin valita palstan, onhan kirjoituksenikin omien sulosormieni tuotosta.
Elikkä joitankin kertoja oma juttuni on siirretty toiseen paikkaan. Ja voin sanoa, että se on ottanut päähän. Suorastaan seinäänhyppimis-suuttumisrituaalimaista. :/
Ilman minun lupaani, se on siirretty runopalstalle. Parempi olisi, jos olisi hävitetty kertakaikkisen kertakaikkisesti hus-helkuttiin.
Kyllä minä sitten siirryn ITSE sormineni runopalstalle, jos niin tahdon.
Kaikista poistoista olisi hyvä jäädä joku jälki.
Pitkälti samaa mielipuolta. Palstan arvostus korreloituu suoraan diktatoorisiin poistoihin ja jälki on sen mukainen. Jonkunlainen goutsi olis hyvä olla palstalaisten ja ylösalaspidon välillä, sellainen joka ajaa palstalaisten etuja järkevissä rajoissa.
esimerkikisi runoja keskustelupalstalle jos kerran tajuat että on olemassa myös runopalstojaaaaa. (entiiä ootko edes kirjoittanut). Tarkoitan vaan että kannattaa kirjoittaa sille palstalle johon asia kuluu kuten keskustelun säännöissäkin opastetaan.
Mielestäni tässä tuvassa on sallittu avaukset asiasta kuin asiasta ja
se on hyvä juttu se. Samoin on hyvä juttu että esimerkiksi runoja siirretään runopalstoille. Kyllä meidän kirjottajien kannattaisi pikkuisen itsekin miettiä mille palstalle juttujaan tyrkyttää tai sitten menetetään oikeutemme purnata jos sefu sen joutuu funtsimaan.
Tomeran tuntusta tekstiä. Jotenkin tuli tunne, että sen Pitää lukea hirrrrvittävän nopeassa tempossa.
Niin tein ja nyt ihan hengästytyttää.
Kuinkahan usein meikäläinen on runoja kirjoitellut tänne? En yksinkertaisesti edes osaa. Luen mielelläni muiden kirjoittamia runoja, mutta en rohkene niitä itse kirjoittaa. Jos jotakin runonpoikasta oon tänne joskus TOSI harvoin kirjoittanut, niin se on ollut leikkimielistä töherrystä. Ja nekin vähät "runot" oon laittanut sellaiseen aloitukseen, jossa nimenomaan kirjoitetaan runoista. Avaus ja piiiiiitkä pötkö vastauksia.
Oman mielipiteen perustelen sillä, että jos kirjoitan AINA tällä nimimerkilläni, enkä millään muulla nimellä, niin kyllä ottaa kaaliin, jos mun mukamas-runo siirretään runopalstalle ja tässä esiintyy mun nimimerkkini.
Jos itse ajattelen, että ovat tosi tökeröitä runonkuvatuksia, niin en tietenkään tahdo, että mun tekele siirretään runopalstalle, jonne muut kirjoittavat ihan tietoisesti runoja.
JOS sinne runoipalstalle kirjoittaisin jotakin, niin toki ottaisin huomioon, että kyse nyt on runopalsta ja ainakin Yrittäisin kirjoittaa paremmin ja ajatella enemmän, mitä suollan sormista.
Jos jostakin palstasta siirretään ketju jonnekin toiselle palstalle, niin siihen olisi hyvä kirjoittaa vaikkapa, että "aloitus siirretty esim. 50 palstalta" tai jotain muuta.
Olkoot kukin sitä mieltä, mitä ovatkaan, mutta minä en tykkää jos mut ikäänkuin Pakotetaan menemään toiselle palstalle, vaikka en itse sinne ole halunnut alkujaan.
En välitä jos mun sanomat lentää avaruuteen, mutta se risoo suuresti, jos ne viedään toiseen paikkaan.
Minä oon tätä mieltä, enkä sitä muuta.
Tavallaan olen samaa mieltä kuin hei eikun keikku :) ja useimmiten poistan jutun mieluummin kuin siirrän sen esim. huuhaalle jonne se ehkä paremminkin kuuluisi....Olen sallinut ja sallin jatkossakin pienet ns. runotyyppiset kommentit tällä palstalla mutta selkeästi runoksi tarkoitetut, varsinkin aloitukset, siirrän runopalstalle koska sellainenkin täällä on.
Jos sama kirjoittaja jatkuvasti kirjoittaa runojaan tänne (terkkuja handekille) katson sen olevan tahallista ja poistan kokonaan palstoilta, sillä lähden siitä että jos osaa kirjoittaa kykenee myös ymmärtämään säännötkin. LInja tässäkin asiassa lienee tullut selväksi jo muutaman siirron jälkeen?
Mukavaa viikonloppua ja hersyviä keskusteluhetkiä kaikille :))
KKukka, se horsma pellonreunalta
MIKSI mitään pitäisi ylipäätään Siirtää jonnekin toiseen paikkaan? Miksei sitä voi yksinkertaisesti vain "kummata" veks? Eikö jokainen kommentti, joita tänne kirjoitetaan, ole tarkoitettu Juuri tälle palstalle, millä ajatuksella ne pitäisi siirtää muualle. Sitä asiaa en tajua. Ja jos en tajua, niin en tajua. Monia asioita oon ruvennut tajuamaan, jos ne kunnolla perustellaan tai selitetään jollakin tavalla, mutta tätä asiaa ei ole kukaan selittänyt millään tavalla. Aloitus vaan poistetaan tai Siirretään tosta noin vaan.
Tuo Siirtäminen mua risoo. Kovasti.
Mutta nyt tiedän, että siirrät runo-aloituksen runopalstalle. En taatusti kirjoita sanaakaan semmoseen aloitukseen tämän jälkeen. Runopalstalle menen ihan Itse, jos niin tahdon.
Mukavaa viikonloppua myös sinulle. Nakelkoot aurinko ihtiään päällesi ja hemmotelkoot lempeä tuuli naamas ihoa.:)
äänellä kysyn
oletko vienyt aloituksessa
olevaa asiaa eteenpäin...............
armaani.
Sinä olet viisastunut.
Mistä lie oppinut.
Runo on eri asia kuin vastaaminen, sekoittamalla sanat.
Karvaa leijuu, voikukista
karvaa leijuu kotonakin?
Ei ole koira helppo?
et kai lempparii tukista?
Kaikki kun kuumana käy.
Suom: Harvinaisen kuumat helteet koettelevat kaikkia.
Koiratkin kärsivät ja vaihtavat karvansa ohuempaan.
Ja siinä sitä emäntä imuroi.
Suihkuun vaihtaa Epilaattoriin patterit.
Mutta koiraa ei ota niskasta kiinni ja ojenna, koska koira elää kuten koira elää.
Vaikka kaikki kuumasta kärsivät.
:)
Ihailijasi
H.