auttakaa

gfdfdggfdgfgfd

missä kohtaa ja miten vastaisku pitää tehdä

3

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaan iskijä

      tuota sanaa vastaisku, siitä käy selväksi se että vastaan isketään, eikö? Takasin ei voi iskeä jos ei ensin ole tullut sitä iskuakaan. Joten odottele iskua, ja sen jälkeen iske takasin. Siis se kohta on iskun jälkeen isketään. Ei kait tuossa enempiä juuri voi selvitellä, hyviä vastaiskuja vaan

      • ritarit iskivät

        esim. kolmen kannaksen koukkaajat tekivät lukuisia vastaiskuja. Myös Ihantalan taistelussa iskettiin vastaiskuilla ryssät takasin. Joten jo sana vastaisku on erittäin kunniakas jo sananakin. Joten hattu päästä kun teet vastaiskuja.


    • Älä edes yritä

      Vastaiskun tarkoituksen on saada koukku kiinnitettyä. Jos nyt iskusta puhutaan niin sitten kalastan lohta tai tarpoonia tai muuta petoa.

      Tavallisessa perhokalastuksessa se vaan tarkoittaa sitä, että tee edes jotakin. Kala ottaa perhon suuhunsa, mutustelee sitä ja totetaa, että taas perkele lakan makuista. Siinä vaiheessa sinun pitäisi tehdä jotakin. Nosta vavankärkeä, kiristä siimaa vetämällä kädellä tai vaikka juokse takapakkia pari metriä. Ajatus on saada siimaa kireälle, että kalanperkele ei ehdi sylkeä sinun perhoasi pois. Älä edes yritä "iskeä". Revit vaan turhaan perhon ulos kalan suusta.

      Normaalikalastuksessa kala yleensä itse kiinnittää itsenä. Sinä vaan avitat hieman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      104
      2617
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1667
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1515
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1028
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      896
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe