Ollaan emännän kanssa jo jonkin aikaa harrastettu geokätköilyä, mutta nyt viimeisimmän reissun jälkeen alkoi jo turhauttaa. Miten nuo helpoimmatkin kätköt voivat olla välillä niin vaikeita löytää? Pitäisikö meidän jollain tapaa laajentaa etsintätapaamme, sillä nyt tulee, paikan ja vihjeen perusteella, yleensä katsottua lähinnä kiven/puun koloista. Missäs muualla noita kätköjä voisi olla, onko mahdollista siis että maassa on ihan normaali kivi ja sen alla olisi kätkö? Vai onko se lähes aina joku kolo missä ne on? Viime reissulla käytiin viidellä kätköllä, ja lopputulos oli: 0 löytynyttä kätköä :/ Ja piti olla helppoja..noh uusia upeita paikkoja ainakin nähtiin.
Mutta tässä esimerkki: koordinaatit osoittavat kivimuurille. Mistä etsisit kätköä? Kiven koloja kun on yhtä monta kuin on kiviä muurissa, oli aika turhauttavaa siinäkin kohtaa.......
Tai jos vihje sanoo että "ylhäällä", ja paikalla ei ole kuin ohuita pieniä puita, roikkuuko kätkö siis puun oksassa?
Olen varmaan vaan ihan helvetin tyhmä, mutta olisi kiva joskus löytääkkin joku kätkö :( Ja provoilijat..älkööt vaivautuko. Ja ei, tämä ei ole trolli :)
Turhautunut kätköilijä
10
1290
Vastaukset
Älkää luovuttako! Itsekkin, kun etsin yhtä kätköä puoli tuntia, niin alkoi jo uuvuttamaan, mutta sitten päätin että ennen en lähde paikalta kunnes kätkö on löytynyt.
- kokemuksen myötä
> Missäs muualla noita kätköjä voisi olla, onko mahdollista siis että maassa on ihan normaali kivi ja sen alla olisi kätkö?
Kätkö voi olla missä vain. Kiven alla, päällä, takana tai jopa sisällä. Tekokiviäkin on olemassa. Purkki voi myös olla naamioitu eri tavoin luonnonmateriaaleilla (esim. oksanpätkän sisällä) tai ihmisen tekemillä materiaaleilla.
Kivimuurit ovat tosiaan turhauttavia. JOS se on jossain kivimuurin kolossa niin eipä siinä juuri muuta voi kuin tutkia kaikki kolot.
Ylhäällä voi tarkoittaa vaikka puun latvassa.- RGK
Poikieni kanssa löydetty kuudaudessa 23 kätköä pelkillä google earth kuvilla, joista jotkut tosi epäselviä.
Ainoastaan 2 jäänyt löytymättä. Eikä aikaakaan ole kulunut kuin 5-15 min/kätkö. - jo 20
ite oon ottanu elämäntyökseni näitten kätkojen hajottamisen eli elä ihmettele jos ei löydy
- jeklgjkreee1341231
hanki sinäki se elämä
- Tästä se lähtee
Aloitin myös harrastuksen vajaa kuukausi sitten ja nyt on 17 löytöä alla ja kymmenkunta hutia. Mutta pikkuhiljaa alkaa päästä jyvälle hommasta kun huomaa että kaikki ei aina ole sitä miltä näyttää ja välillä pitää käydä samassa paikassa kolmekinkertaa ennenkuin onnistaa. Mutta voi sitä riemua kun se lopuksi löytyy. Jes ! Hyvin on pärjännyt tutulla-alueella pelkillä karttapaikka.fi sivuilla olevilla kartiolla eikä ole vielä tarvinnut gepsiäkään hankkia (ehkä pian). Maastokätköt kyllä hyttyisten/paarmojen takia on tuottanut ongelmia.
- Col 300
Kätköissä on alueellisia eroja miten hyvin ne helpot löytyvät. Pikkupaikkakunnalla jossa juurikaan ole kuin muutama kätkö ovat ne helpotkin yleensä vaikeita!...
Kätkön tekijän kokemus/ ikä on eräs asia eli koordinaattien tarkkuus, sekä purkin "ylipiilottaminen" saattaa olla aloittelijan virheitä. Kiviaita kätköt ovat aina viheliäisiä kätköjä mikäli kätkijä ei ole antanut helpottavaa vihjettä tai jopa merkinnyt kätkö kohtaa esim. erivärisellä kivellä. - trolliko
Aika hyvä. Tämäkään ei ollut trolli
- alku aina kankea
Täälläkin on tänä juhannuksena yritetty tämä harrastus aloittaa, mutta tulosta ei ole vielä saatu. Päätettiin porukalla aloittaa omilta nurkilta tutuilta paikoilta, mutta yhteensä kolmella kätköllä seitsemän visiitin jälkeen alkaa kyllä tuskastuttamaan. GPSiä on kolme mutta kaikki näyttää eri paikkaan kuin esim. eniro, joka on kaiken järjen mukaan näyttänyt kaikista todennäköisimmille paikoilla. Vaan kun ei, niin ei. Vaikeustasot on ollu 1,5:stä 2,5:een kuin myös terrain, koot microsta regulariin. Hyttysenpuremia vaan saatu muistoksi, huomenna vielä yritän yhtä, jonka olinpaikasta olen 90% varma, sitten on varmaan jo pakko luovuttaa, ha.
- gfht6u4u
Lopeta koko paska ja alota kunnon elämä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1674994Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813626SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352607SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402268Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä982179Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292067Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan682061Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872013Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211526Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1131443