basenji kokemusta?

koirakuume

Elikkäs... Perheeseemme kuuluu aikuisten lisäksi 13v tyttö ja 6v poika. Olisimme hankkimassa basenjia. Sopiiko se ensimmäiseksi koiraksi? Tyttö harrastaisi agilityä tai maastojuoksua sen kanssa, urheilullinen kun on. Kotimme on keskikokoinen omakotitalo. Eniten tässä pelottaa että koira raatelee juuri ostamamme sohvan. Pystyisikö sen opettamaan ettei se järsisi sohvaa ennen kun se ehtii sitä edes järsiä? Muut huonekalut eivät niin huoleta. Entä hinta? Paljon maksaa? Pojalla on myös astma ja koira-allergia, siksi olemme ottamassa pian testikoirabasenjia 3 viikoksi, joten näemme tuleeko oireita. Toinen rotuvaihtoehto olisi kääpiösnautseri. Haluamme aktiivisen koiran, joka jaksaa liikkua. Siksi ei oiken mitkään bochonit sopisi. Haluamme myös ettei koirasta lähde jurikaan karvoja. Jos ei nämä niin mitä rotua suosittelisitte? Haluamme aika pienen koiran, basenji on juuri suurin mitä voisimme ottaa. Kiitos vastauksista!

2

4145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastailen ranskalaisittain, eli pikkuvastauksia avauksesta löytämiini pikkukysymyksiin:-))

      -Toki basenji sopii myös ensimmäisesi koiraksi, mikäli koiran omistaja(t) ovat riittävän määrätietoisia määrätietoisen koiran omistajiksi.
      -Maastojuoksu harrastuksena ei basenjien kohdalla tarkoita sitä, että ihminen juoksee koiran mukana. Maastojuoksuissa kuten myös ratajuoksuissa basenji juoksee vieheen perässä ja toisten basenjien kanssa. Tyttären urheilullisuus tulisi käteväksi lisäksi lähinnä koiraa arkiulkoilutettaessa, ei niinkään maastojuoksussa siis. Tosi nopsajalkainen pitäisi tyttären olla, jos basenjin tahdissa pysyisi juoksuradalla: voittaisi semmoinen tyär sadalla metrillä Jusain Boltinkin ihan kevyesti:-))
      -Sohva ja muut arvoesineet kannattaa suojata vaikkapa ovella tai portilla, joka estää basenjin pääsyn siihen huoneeseen, missä arvoesine on. Sohvaa pienemmät esineet voi tietysti suojata myös nostamalla ne hyllylle tai laittamalla suljettavaan kaappiin tai laatikkoon. Jos yrität pennulle opettaa nounouta jostakin tietystä sohvasta, niin se todennäköisesti oppii juuri sen, että tämä siis porukalla kilvan syödään hajalle:-) Itseäni pelottaa eniten 'koirakuumeen' kirjoitus, että uuden sohvan tuhoaminen koiranhankinnassa pelottaa eniten. Minusta kun sohva on vain esine, jonka vaikkapa ihmislapsi voi sotkea käyttökelvottomaksi oksentamalla siihen, tai sotkemalla sen suklaalla yms. Jos sohva on niin Tärkeä, niin eikös sitten ole viisaampaa pysytellä erossa sekä eläimistä että lapsista yleensä, kuten myös epäluotettavista vieraista, juoposta isännästä jne. Niistä kaikista kun saattaa löytyä Sohvan tuhon siemen...
      -Basenji maksaa about tonnin, usein vähän allekin.
      -Tunnen parikin astmaatikkoa, joilla on useita basenjeja, ja kaikki on mennyt vuosikausia ok. Lähinnä pennut ja pentujen pissa vaikuttaisi aiheuttavan ongelmia näille itse tuntemilleni astmaatikoille.
      -Basenji on taatusti aktiivinen koira, saamanne pitää juuri sitä, mitä halusittekin.
      -Mikä ihme rotu on bochon? Never heard...
      -Basenjista lähtee satavarmasti karvoja vähintäänkin kerran vuodessa ihan kunnolla. Vaan ovathan ne lyhyitä pikkutikkuja ja aluskarvaa ei ole juuri lainkaan, joten karvanlähtö on kuitenkin ihan eri luokkaa kuin jollakin muulla, aluskarvallisella rodulla. Itse en basenjin karvanlähtöä koe ongelmaksi, mutta toki löytyy niitä, joille se(kin) on ongelma.

    • basenjisti

      Suosittelen teille villakoiraa! Niitä löytyy myös basenjin kokoisina (keksikokoinen) mutta myös pienempinä.

      Villakoira on energinen ja oppii helposti ja mielellään. Sen kanssa voi harrastaa melkein mitä vain. Basenjin kanssa harrastaminen on melkoista pään hakkaamista seinään. Agility basenjin kanssa tuskin onnistuu. Myös irti pitäminen on vaikeaa ja karkaamisriski on suuri niin itsenäisellä ja metsästysviettisellä koiralla. Tiedätkö, että kolmas osa basenjeista päättää elämänsä auton alle? Hyvin aidattu piha on tärkeä juttu!

      Villakoira on trimmattava koira, eli siitä ei lähde karvaa. Myös hilseen määrä on aivan eri luokkaa, eli todennäköisemmin sopii allergikolle kuin basenji. Basenjista lähtee karvanlähtöaikoina melko paljonkin karvaa...ja näin ollen myös hilsettä. Ilmanpuhdistimet auttavat tietysti paljon hillitsemään allergiaoireita koiran karvanlähtöaikoina.

      Tuhoaminen on basenjeille TODELLA yleistä, varsinkin nuorena. Portit eivät ole mikään este 8-viikkoisellekaan basenjille, joka apinan lailla kiipeää niistä yli. Jos teillä on joku huone, joka pyhittää basenjin remonteille, niin laittakaa se sinne, kun jää yksin. Koira tuntee olonsa turvallisemmaksi pienessä tilassa kuin että sillä on koko talo vahdittavanaan. Basenji tykkää myös katsella ikkunasta, joten superhieno juttu aina, jos pystyy järkkäämään basenjille näköalan ulos.

      Basenjit ovat hauskoja, mutta haastavia koiria. Miellyttämisenhalua ei paljon löydy ja oman arvon tunto on yleensä huipussaan. Kissamainen koira. Mutta tarvitsee kaikkien koirien lailla paljon virikkeitä, seuraa ja liikuntaa, toisin kuin kissat.

      Uskoisin silti, että villakoira täyttäisi koiranmentävän kolon perheessänne täydellisemmin kuin basenji. Onnea joka tapauksessa pennun hankintaan!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      58
      5555
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      179
      4511
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      3952
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      49
      3540
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3481
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      65
      3259
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      3110
    8. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      27
      2722
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2307
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      33
      2290
    Aihe