Jos kasvot eivät olleet selväpiirteiset tai valaistuksesta ja etäisyydestä johtuen ei ollut isoa eroa nenän kohdalla, kasvot näkyivät yhtenä suttuna. Silmien väli oli sumussa, kuin sensuroitu. Kun kohde tuli isommaksi, tilanne parani.
Argh.
Miksei pakkausalgoritmi voisi tunnistaa kasvoja ja pakata niitä vähemmän? Kasvot ovat tärkeät valokuvassakin, ja uudehkoissa kameroissa ne tunnistetaan automaattisesti.
Argh.
Miksei pakkausalgoritmi voisi tunnistaa kasvoja ja pakata niitä vähemmän? Kasvot ovat tärkeät valokuvassakin, ja uudehkoissa kameroissa ne tunnistetaan automaattisesti.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minäkin hommasin vihdoin 42" taulun ja nyt sen sitten huomaa,kuinka surkea tuo normidigikuva onkaan.
Menetteleehän se,jos katselee 10 metrin päästä,mutta minä kun tykkään katsella parista,kolmesta metristä.Minulla on satelliitti canal ja siellä joitakin hd-kanavia,jotka ovat parhaimmillaan kyllä upeita,niin varsinkin niiden katselun jälkeen nämä suomi-kanavat ovat laadultaan ihan paskaa.Eli jos kotoa löytyy vain digiboxi,eikä paljon muita ohjelmalähteitä käytä,kannattaa pitäytyä vain korkeintaan 32 tuumaisessa töllössä.
Lopputulos nähdään sitten kotona. Tangomarkkinoiden tuotantoauto on toivottavasti digitaalinen ja se antaa ulos SDI-materiaalia, joka lähetetään satelliitin kautta Pasilaan. Siellä se muutetaan takaisin SDI:ksi ja aikansa lähetysjärjestelmässä pyörittyään se siirtyy encoderille, joka pakkaa SDI:n SD-tasoiseksi kuvaksi. Lopputulos riippuu siitä, paljonko sille annetaan kanavanipun kapasiteettia. Millainen vaikutus lopulliseen kuvanlaatuun on tällä ennen lähetysyksikköä olevalla tuotantojärjestelmällä, niin se onkin eri juttu?
Lavastajaa saisi vetää lättyyn jo sen takia, että tausta on ainakin karsinnoissa ollut yhtä silppua ja kun kamera liikkuu, niin encoderilla on pohtimista, mihin se vähäiset bittinsä käyttää. Kuvan laatu tuhotaan jollain modernilla vilkkuvälkky lavasteella, eikä itse kuvasta ollenkaan välitetä. Paikanpäällä tuotantoauton HD-tasoisesta tarkkailusta katsottuna kuva on hieno, mutta kotona koko tuotantoketjun jälkeen kuva onkin pelkkää pikselipalikkaa. Tämäkö oli ohjelman tilaajan tarkoitus?
Nyt vaan toivomuksena, että saavat illan finaalilähetykseen homman pelaamaan. Ikävä oli katsoa edellistä lähetystä, kun laulajien kasvoista ei välillä saanut selvää.
Hm... onkohan YLE säästöjä hakiessaan alentanut kuvan tasoa yleisemminkin ihan viime päivinä?