Asun rivitalossa ja mittautin radonin. Radonmittaus lukemaksi tuli yli 400Bq/m3 eli yli sallitun rajan. Teksti menee näin "Mikäli mittaustulos ylittää 400 Bq/m3, säteilyturvakeskus suosittelee asunnon omistajaa tai haltijaa ryhtymään toimenpiteisiin radonpitoisuuden pienentämiseksi niissä huonetiloissa, joissa mittaustulos on ylittänyt 400 Bq/m3. Näissä tiloissa radonpitoisuuden vuosikeskiarvo ylittää sosiaali- ja terveysministeriön päätöksessä (944/92) annetun enimmäisarvon huoneilman radonpitoisuudelle tai on sitä lähellä."
Eli ensin suositellaan mutta sitten ollaankin jo yli terveysministeriön rajojen. Täytynee ottaa hallitukseen yhteyttä jotta saadaan muutkin asukkaat mittaamaan. Voi tulla isommat rempat jos muiltakin löytyy.
Mutta ydinkysymyksenä on nyt se että velvoittaako tämä taloyhtiön korjaustoimenpiteisiin vai meneekö tämä asukkaan omaan piikkiin jos hallitus ei puolla korjausta joka nyt kuitenkin on kai sitten toteutettava. Ainakin oman maalaisjärkeni mukaan kustannukset jaetaan koko taloyhtiön kesken niiden osalta kenellä mennään yli raja-arvojen. Mutta maalaisjärkeen ei ole luottaminen sääntö- ja pykäläviidakossa joten kertokaapa joku asiantuntija mitenkä kustannusten suhteen menetellään?
Oliskohan pohjan pinta-ala kutakuinkin 40-50 neliöö ja pohjana on betoni, puhutaanko kustannuksista per asunto useammista kymmenistä tuhansista vai mitä tämmöset korjaukset suurin piirtein maksaa?
Radon remontin maksaja taloyhtiössä
8
3450
Vastaukset
- 2222222222222222
Kysy taloyhtiön kirjallisesti taloyhtiön hallitukselta että ottaako se vastuulleen todennäköisesti kaikissa asunnoissa tarvittavan randonremontin toteuttamisen. Halvimmaksi se tulee tehdä kerrallaan koko taloon. Tällöin asia tulee kirjatuksi hallituksen kokouksen pöäytäkirjaan. Ihan sama mitä he päättävät mutta sen jälkeen hallituksen jäsenillä on vastuu askkaiden terveydestä ja ko. kiinteistön huoneistojen avonalenemisesta ellei vikaa korjta.
- ihan rauhallisesti
Jos en väärin muista niin nuo määräykset koskee uusia rakennuksia ja vahoissa vain suositellaan helppojen korjaustoimenpiteiden tekemistä.
Muistinvaraisesti veikkaisin että mittaustulos ei edellytä taloyhtiöltä toimenpiteitä, eikä 400Bq/m3 rajan ylitys ole oikeasti paha juttu. Jos arvo olisi tuhansia, niin sitten kannattaisi jo ehkä vähän huolestua.- otettavatosissaan
"Sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen mukaan asunnon huoneilman radonpitoisuus ei saa ylittää arvoa 400 becquerelia kuutiometrissä. Vuoden 1990 jälkeen rakennetuissa asunnoissa pitoisuuden enimmäismäärä saa olla 200 Bq/m3. MIKÄLI EDELLÄ MAINITUT RAJA-ARVOT MITTAUKSISSA YLITTYVÄT, SUOSITTELEMME KÄÄNTYMISTÄ SÄTEILYTURVAKESKUKSEN PUOLEEN."
Näin sanotaan Helsingin Energian radonmittausohjeissa.
- 900 PAHA JUTTU
900 paha juttu jo ja edellyttää pikaista ilmoitusta viranomaisille!
- Radon on iso ongelma
Taloyhtiön piikkiin menee koko remontti. Ota puheeksi seuraavassa taloyhtiön kokouksessa,
- Rivitaloasukas
Radonmittaus lukemaksi tuli yli 1100Bq/m3 eli yli sallitun. MITATTU 12 VUODEN AIKANA 6 KERTAA JA AINA OLLEET VÄLILLÄ 1080 - 1600 Bq, Taloyhtiön hallitus ei meinaa korjauttaa. Onko nyt haastettava hallitus oikeuteen? Kysymys on asukkaan terveysriskeistä! Rivitalo rakennettu 1985.
- toiminäin
Laita asunto pikaisesti myyntiin. Myynnin yhteydessä lukemat joudutaan kertomaan. Et saa asuntoa myytyä, jolloin asia on valmis kärjäjäoikeuteen, jolloin saat mahdollisen oikeusturvavakuutuksen käyttöösi.
- yhtiön.vastuu
Niinku tuossa joku mainitsi, käänny "Säteilyturvakeskuksen puoleen". Sieltä saanet oikeita neuvoja, miksikäs muuten tuollainen kehotus?
Taloyhtiössä kaikki maksavat ja summa määräytyy asunnon koon mukaan. Ihan sama onko säteilyä, tai asutko viidennessä kerroksessa. Ihan niinku vaikka parvekeremontit - aina maksat, olipa parveketta tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803