Jotakin matkainfoa Riiasta

kotona taas

Eilen palasimme Riian matkalta.

Kaikin puolin mukava matka, mitä nyt ukkosmyräkkä taas mennä rymisteli ohitse:) eikä sekään onneksi kestänyt kauan. Sen ajan istuskelimme Double Coffeessa syömässä juustokakkua (n 3 Latia) ja juomassa Mojitoa (tarjous 2,90 latia).

Ensimmäisenä päivänä matkallamme kävimme Jurmalassa akvaparkissa, sinne kaksi aikuista ja yksi lapsi maksoi n. 30 latia kaksi tuntia. Hauskaa oli:) varsinkin tekoaallot ja virta, sekä mäki. Tänä vuonna en tornaadoon uskaltautunut.
Jurmalan vastaanottonainen oli kuin seipään niellyt, teki mieli irvistää sille:D Sen sijaan Buldurin hiekkarannalla vessakassamummo oli ihanan iloinen, nauroi kovasti kanssamme:) Yleisesti meillä oli ihan hyvää asiakaspalvelua.

Juna Riiasta Lielupeen maksoi 60 santimua, Buldurista Riikaan taas 80 santimua. Jäätiin vahingossa lielupen asemalla pois, Buldurista olisi päässyt suorempaan akvaparkkiin, mutta mukavahan tuolla oli käppäillä, eikä se matka kyllä siltikään pitkä ollut.

Ex Reval-Latviassa yövyimme, nykyisessä Radisson Blu Latvijassa siis. Mikään muu ei tosiaan ollut muuttunut, kuin nimi, no, viime kesää vähemmän oli suomalaisia. Saksalaisia sen sijaan taas paaljon:) Hilpeitä saksalaisia kuten sanoimme:) Virkailijat olivat ystävällisiä, aamupala riittävä, ja Maisemahissi mukava ajanviete:) Skybaarin hinnat olivat kyllä kaksinkertaiset, mutta sielläpä ei käytykään kuin aulassa katselemassa maisemia. Hotellissa oli myös ilmainen safetybox.

Kaupoissa oli Ale, 11-vuotias löysi itselleen mukavia vaatteita, New Yorker taisi olla lempi kauppa. Sieltä osti muutaman paidan n. 4 latia kipale.

Naiset olivat yhtä kauniita kuin ennenkin, harmi näin naisena, että miehet taas eivät ole samalla tavalla komeita ja hyvin pukeutuneita. Monella todella näyttävällä naisella oli vanhempi juntin näköinen mies.

Ja kuinka kauniita nämä naiset olisivatkaan jos hymyilisivät. Ja sellainen asia lapsellani pisti myös silmään, että, kiitosta oli kyllä turha odottaa, jos esim. piti ovea jollekin auki. Oikein hämmästyimme lähellä vapaudenpatsasta olevassa urheiluvaateliikkeessä, kun ovella nainen hymyili hänelle:)

Paikallisilla taitaa myös olla tapana vilkaista ensimmäiseksi vastaantulijaa kenkiin. Se oli enempi sääntö kuin poikkeus. Katsokaapa vain:)

Riiassa oli joku laulutapahtuma, mihin harjoittelivat Latvija-hotellin läheisessä puistossa kansallispuvut päällään pitkin viikkoa. Oli mukava katsella esityksiä:)

Söimme lähinnä pitsaa ja pastaa, hinnoin 4,5 - 8 latia. Siideri maksoi ainakin Melnais Kakiksessa 2 latia. Ja kuulema kaljan hinnassa on kova kilpailu turistien vähennyttyä Riiassa, joten 1. 2 latia oli aika tavanomainen hinta, mitä nyt katselin kulkiessamme. Rimistä haimme juomia, vesipullot maksoivat 0,30 latia, mehut vähän enemmän, Iso kahden litran limsa maksoi latin, siiderit n. latin pintaan.

Pikku sipsipusseja sai 0,60 latin hintaan, ja esim. tomaatit maksoivat reilun latin kg.

Zeppelin kauppahalleissa löytyi kaikkea mahdollista ja mahdotonta. Vieläkin vähän harmittaa, ettei sitten tullut ostettua sitä halpaa hunajaa, halvimmat purkit taisivat olla Latin pintaan. Pihalla torilla oli mukava seurata ihmisvilinää.

Kerjäläisiä oli eniten vapudenpatsaan lähettyvillä ja asematunnelissa meidän havaintojemme mukaan.

Emme törmänneet mihinkään huijaukseen, kasseista huolehdimme samaan tapaan kuin Suomenkin suurissa kaupungeissa.

Pikkuevästä saatiin Narvesen kioskeista. Täytetyt croisantit maksoivat 29 santimua ja maistuivat mainioilta.
Kolmioleivät eivät nekään kalliita olleet:) Narvesen-kioskeita sai myös Lattekahveja automaateista, ja automaattilatteiksi olivat hyviä. Valinnan mukaan niihin sai myös makusiirapin, jotka olivat ihan samoja mitä suomessakin kahvilat käyttävät, eli aivan hyviä. 69-85 santimua maksoivat nämä kahvit.

Kahvilassa taisin maksaa espressosta 80 santimua, samoin kuin lattestakin.

Kävelimme myös Riian keskustan ulkopuolella, siellä oli paljon rähjäistä asumusta. Ja vuoden aikana oli vanhan kaupungin rakennuksia entisöity paljonkin. Myös ihmiset muuttuivat kauempana "tavallisemman näköisiksi" eivätkä näyttäneet elle-lehden kannesta tempaistuilta:D

0

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        237
        2678
      2. Et taida paljoa

        treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
        Ikävä
        101
        1134
      3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

        Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
        Ikävä
        122
        1088
      4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
        Kaste
        153
        1002
      5. Oikea kaste on syntisten kaste

        Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
        Kaste
        58
        995
      6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

        Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
        Kaste
        717
        907
      7. Mitä toivoisit

        Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
        Ikävä
        63
        841
      8. Mikä tekee sen

        Vetovoiman kaivatussasi?
        Ikävä
        41
        797
      9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
        Maailman menoa
        237
        790
      10. Harmittaako joku

        Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
        Ikävä
        120
        753
      Aihe