Hei! F-secure vanhenee pian ja mietinkin ilmaista vaihtoehtoa sille. Mitkä olisivat parhaan suojaukset ? Käytössä Windows Vista. Kiitos vastauksesta!
Paras ilmainen suoja?
17
805
Vastaukset
- älä mieti muita...
Avast free
http://www.avast.com/en-eu/index
Sieltä Avast Free->Learn more->Download Free- -Panda-
Pan. kirjoitti:
Tässä suomenkielinen:
http://www.cloudantivirus.com/fi/Toimiiko tuo Panda Cloud muillakin kuin windows 7 versiolla?
- avast?
Avast hidastaa Vistaa testin mukaan 15 prosenttia, viel jos on pienet muistimäärät koneessa, tilttaiskohan koko kone?
- älä mieti muita...
saaa suomenkielisenä
- -Panda-
Panda toimi hyvin XP:n ja Vistan kanssa. Kevyempi kuin Avast!5. Ja suomenkielinen jos niin haluat.
- älä mieti muita...
-Panda- kirjoitti:
Panda toimi hyvin XP:n ja Vistan kanssa. Kevyempi kuin Avast!5. Ja suomenkielinen jos niin haluat.
en halua.;)
- ei muuta
MSE
- kumpi?
Kokemuksia jommastakummasta? , en muista kumpi, mut tuota suositeltiin.
- tuxu tukiainen
sekö? kirjoitti:
Paras suoja on poistaa windows koneelta ja asentaa siihen linux tai unix käyttöjärjestelmä.
- tuputuputupu
tuxu tukiainen kirjoitti:
Paras suoja on poistaa windows koneelta ja asentaa siihen linux tai unix käyttöjärjestelmä.
ongelmanratkaisun apinasabluuna tulla ruiskahti
- Batista33
Mylly on kyseessä ,pöytäkoneesta vaiko kannettavasta ? Ilmeisesti Finskiksi pitää olla.... Noh, Eipä noita kauheasti ole tarjolla loppujen lopuksi.
Avast! ja Avira lienevät ne kaikista yleisimmät vaihtoehdot. Palomuuriksi voi heittää Comodoa tai Online
Armoria. Panda Cloudia en voi suositella ainoaksi turvaohjelmaksi, ellei kyse ole tiukasti rajoitetusta
käyttäjätilistä.
Pari maksullistakin ohjelmistoa tuli mieleen ( hinta/laatusuhteeltaan todella päteviä), mutta ehkäpä
tämä ei ole oikeellinen ketju ko. asiaan liittyen.- Vista_fani
" Palomuuriksi voi heittää Comodoa tai Online Armoria."
Mistä helkatista näitä palomuurisäätäjiä oikein sikiää.
Vistan palomuuri on 100% pätevä, mitään tuollaisia ylimääräisiä koneen sekoittavia paskavirityksiä ei tarvita. - TabberJ
Vista_fani kirjoitti:
" Palomuuriksi voi heittää Comodoa tai Online Armoria."
Mistä helkatista näitä palomuurisäätäjiä oikein sikiää.
Vistan palomuuri on 100% pätevä, mitään tuollaisia ylimääräisiä koneen sekoittavia paskavirityksiä ei tarvita.Onhan se winukan muuri ihan ok , muttei mielestäni sovellu softaksi sellaiseen käyttöön jossa pääkäyttäjätilillä pyöritään netissä ( kuten yllättävänkin moni tekee).
- Vista_fani
Virustorjuntaohjelmat ovat vain apuna, tietoturva koostuu pääosin aivan muista asioista kuin örkintorjuntaohjelmista vaikka sellainen toki kannattaa pitää koneella tuomassa osaltaan lisäturvaa.
"Virustorjunnan suoja vielä heikko
Haittaohjelmia sisältäviä tiedostoja analysoivan espanjalaisen VirusTotal-palvelun mukaan virussuojaus troijalaiselle sisältyy vasta 11 virustorjuntaohjelmistoon palvelun kattamista 42 virustorjuntaohjelmistosta. "
Mikä tahansa yleisesti tunnettu örkintorjunta on yhtä hyvä tai yhtä huono kuin toinenkin joten käyttömukavuus ratkaisee. Itse käytän nyt MSE:tä, aikaisemmin oli avast 4.x
http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article479681.ece
http://www.microsoft.com/security_essentials/- K Soft
Kingsoft Free Antivirus ei hidasta konetta. Hyvä tuki ( online ).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73883
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104738- 36613
- 47613
- 39608
- 30601
- 40595
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34557- 50550
- 36493