sanomisaika.
Mitähän tarkoittaa kahden kuukauden irtisanomisaika jos perheeseen on juuri sijoitettu lapsi ja on ollut vähän yli kuukauden ja nyt todettu, että hommasta ei tule mitään?
Onko siis kuitenkin pidettävä lasta kaksi kuukautta perheessä vaikka vaara on siinä, että perheen äiti ei pysty hoitamaan kun voimat on loppu?
Mitähän tarkoittaa kahden kuukauden irtisanomisaika jos perheeseen on juuri sijoitettu lapsi ja on ollut vähän yli kuukauden ja nyt todettu, että hommasta ei tule mitään?
Onko siis kuitenkin pidettävä lasta kaksi kuukautta perheessä vaikka vaara on siinä, että perheen äiti ei pysty hoitamaan kun voimat on loppu?
Vastaukset 20
Vanhimmat
että on työläs lapsi? Vai mikä on syy, että voimat on loppu? Onkohan ollut hätiköity sijoitus, kun ei ollut aikaa selvittää sopiiko tämä lapsi juuri teille. Tai jaksatteko te, vai onko nyt juuri tullut elämääsi jotain joka käy voimille liikaa ? Kyllä meillä on mennyt useampi kuukausi sopeutumisessa ja emme ole heti olleet lyömässä hanskoja tiskiin! Ja sossujenkin pitäisi auttaa ja tukea alussa.
Lapsi kokenut elämänsä aikana paljon pahuutta ja purkaa sen sijaisperheeseen. Nukkumaanmeno erittäin vaikeaa ja syöminen ja pukeminen. Valittaa jatkuvasti ja tarvitsee paljon aikaa. Totuuksia ei kerrottu sossun puolelta meille ja monet asiat tulleet yllätyksinä.
kuului kuinka nopeasti lapsen saa siis pois perheestämme ja en kysynyt eri tilanteista mitä muilla on tai onko meille tullut jokin elämänmuutos vaan siis kysyin sopimuksen purkamisesta ja siitä jos ei jaksa lasta hoitaa niin jätetäänkö siis syöttäminen ja vessassakäynnit ja nukkumiset ja miten siis silloin käy?
Eikö tärkeä ole lapsen hoito ja järjestää paikka jossa saa tarvittavan hoidon?
heti sijoittajaan ja pyydä hakemaan lapsi heti pois. Se on ainoa oikea ratkaisu tässä tilanteessa. Ja sinulle sanon, että unohda kokonaan sijaisvanhemmuus ja sijaislapset. Et ole sovelias siihen työhön! Lapsi tarvitsee paljon vahvempaa ihmistä, kuin sinä olet. Meillä lapset ovat olleet " harjoittelemassa" ennen sijoittamista ja sopimus on tehty vasta sitten, kun on todettu että juuri me olemme oikeat sijaisvanhemmat hänelle ja hän juuri sopiva lapsi meidän perheeseen.
Kun ei ole kerrottu lapsen taustaa tarkoin ja sijoitetaan eri kulttuuriin kuuluva lapsi perheeseen jossa ei ole lapselle mahdollisuuksia saada sitä mitä oma kulttuuri opettaa niin todella aiomme välittömästi laittaa sijoituksen poikki. Mietin vaan mitä tuo kaksi kuukautta tarkoittaa.
Laitamme myös täysin poikki mahdollisuudet jatkaa koskaan sijaisperheenä. Turha katsoa lapsia joiden fuck vanhemmat ovat pilanneet. Tuollaisten lasten paikka on laitoksissa.
Ja piste.
Siinä vasta fuck-sijari! Mistä hitosta sinä tiedät, mikä sen lapsen on "pilannut" - aika oudosti sanottu muuten. Oletkohan ollenkaan sopiva kasvattamaan edes omia lapsiasi, kun tuolla tavalla puhut lapsesta...
Sinunlaiselta on varmaan turha kysyä, oletko koskaan ajatellut, miten paljon Suomessa huostaanotetaan lapsia, joita kukaan ei ole mitenkään "pilannut", sattuu vain olemaan niin, että osa lapsista on mahdottoman vaativia kasvatettavia. Kun oma vanhempi väsyy, lapsi huostaanotetaan, mutta kun fuck-sijari väsyy, lapsi laitetaan kierrätykseen. Näin se Suomessa toimii.
Lapsen kannalta ideaaliratkaisu olisi tietysti, että vaativat lapset saisivat hoitoonsa tukea ihan omaan kotiinsa, mutta koska se ei tue sijaishuoltoa, ei sellainen vaihtoehto tule kyseeseen nykyisessä lastensuojelukulttuurissamme.
Itse olen vaativan lapsen oma äiti, en huostaanotto vanhempi, enkä sijari.
Jos äidin voimat ovat nyt loppu, lapsi pitää ottaa kiireellisesti huostaan! Äidin lääkärilleen kertoma väsymys on nykyään hyvin yleinen peruste lasten huostaanotoille. Käy siis lääkärille kertomassa, että nukuttaa aamulla, kun edellinen yö tuli nukuttua huonosti.
Lääkärille syntyy uniongelmiesi vuoksi "huoli". Se on erittäin tärkeä ja painava peruste ryhtyä varpuiluun eli varhaiseen puuttumiseen. Varhaisen puuttumisen nimessä lapsi viedään sinulta huostaan. Siis jo tuplahuostaan, hoidathan jo lastensuojelun huostaanottamaa lasta. Poliisi saapastelee olohuoneeseesi ja kaksi sosiaalityöntekijää seuraa perässä. Se auttaa huonounisuuteen.
Sitä kovaa ja kuhmuraista patjaa ei tarvitse uusia eikä taloa tarvitse alkaa remontoida huonon sisäilman takia.
Ai niin, jopas olin huolimaton! Sijaislapsesi lisäksi myös kaikki muut lapsesi ovat vaarassa. Kotikuntasi sosiaalityöntekijöiden pitäisi olla jo kiiruhtamassa kotiisi huostaanottamaan kiireellisesti lapsianne. Huh, mikä sekasotku teillä onkaan! Että äiti on ihan väsynyt! Siitä täytyy olla jo koko koneiston äärettömän huolissaan.
Sinä olet nyt vastuussa siitä, että muistat kuuliaisesti käydä lääkärille puhumassa illalla kohtaamastasi nukkumisvaikeudesta ja mahdollisesta heikentyneestä unenlaadusta. Vastuuntuntevana vanhempana tajuat ja hyväksyt toki sen, että se on yleinen kiireellisen huostaanoton syy.
Älä siis anna lastesi kärsiä omassa kodissaan! Päästä heidät parempaan hoitoon, paremman vanhemman hoidettavaksi! Ajattele lastesi parasta.
Pitää vielä lisätä, että ehdit toki toipua väsymyksestäsi lastesi huostaanoton aikana. On hyvin mahdollista, ettet sinäkään saa heitä koskaan enää takaisin. Niin käy ihmisille. Se on hyvin yleistä.
Mutta toivottavasti se ei sinua sureta. Olethan vain turvannut lapsen edun. Perhehoitoliitto ry:n puheenjohtaja Aila Paloniemenkin mukaan jokaisen lapsen ihana oikeus on tulla huostaanotetuksi. Ehkä lapsesi pääsevät parempaan kotiin. Paloniemi voisi uskoa niin.
fuck you
hitler fuck you
sinulle Lapsen etu.
Fuck you.
Työnnä kakkakeskari nenääsi, sillä Lapsen etu puhuu ihan asiaa.
Noin systeemi toimii ainakin silloin, kun kyse on lapsen omasta vanhemmasta.
lapsen otit ja huomasit jotta vikatikki.Lapsesta tulee kiertokapula eri perheissä.
että sijoittaja voi olettaa teidän hoitavan lasta vielä 2 kuukautta, ellei lapsi ole teidän luonanne vaarassa. Usein lapsi siirretään vastaanottokotiin heti irtisanomisilmoituksen tultua sijoittajataholle ja tässä tapauksessa, jos lapsi tuli teille laitoksesta, niin hän voisi mahdollisesti palata takaisin samaan laitokseen.
Oliko lapsi niin erilainen tutustumiskäynneillään, että hoidon todellinen rankkuus ei tullut mieleenne ennen kuin lupauduitte tälle lapselle sijaisperheeksi ? Meillekin sijoitettiin viisi vuotta sitten lapsi, jonka kanssa vietin käytännöllisesti katsoen kaiken aikani kaksi ensimmäistä vuotta ja vaikka tilanne on rauhoittunut paljon alkuvuosista, niin tämä nyt jo kouluikäinen lapsi tarvitsee erittäin paljon huomiota ja mm. sen vuoksi olen kotona ja lähetän hänet aamulla kouluun ja olen vastassa koulun jälkeen - yksin häntä ei voi jättää ollenkaan, vaan aina on jonkun aikuisen oltava paikalla.
Edellinen kuvaus vain sen vuoksi, että ymmärrän kyllä jos kaikki eivät jaksa vaativan lapsen kanssa. Sijoittajaakaan ei voi aina syyttää salailusta, koska usein lapsi alkaa käyttäytyä vaativasti vasta sijaisperheessä, kun hän saa tavallaan siihen tilaisuuden - laitoksessa lapsella on voinut olla tunne, että täytyy olla reipas ja iloinen, omillaan pärjäävä, kun siellä on niin paljon muita ehkä vielä vaativampia hoidettavia.
Siis että ihan kuukauden teillä ollut ja nyt päätitte, ettei teistä ollut sijareiksi?!
Ihme porukkaa.
Itse sijaisäitinä en voi kuin ihmetellä, että mitä ihmettä teidän päässänne on liikkunut, että edes moiseen hommaan ryhdyitte. Sekopäitähän te olette. Miten voi kuukaudessa palaa loppuun? Huh huh!!
kasvatella mielisairaiden lasta joka on myös riivattu.
On parempaakin tekemistä.
Ei edes niin paljon maksettaisi että jatkaisimme.
aloittaja, niin nyt olisi korkea aika lopettaa kirjoittelut tänne ja tehdä jotain. Lapsi ei ole mikään leikkikalu, joka heitetään pois kun ei enää viitsitä leikkiä. Lapsi on tunteva ihminen ja vielä kaiken lisäksi hylätty jo ehkä monesti. On väärin, että hänen kanssaan tekee töitä aikuinen, joka ei missään tapauksessa ole oikea tälle lapselle. Näiden lasten kanssa työskentely on täyttä työtä ja tulos nähdään vasta paljon paljon myöhemmin. Sinulla ei ole pitkää pinnaa, niin kuin sijaisvanhemmalla pitäisi olla. Ja on tosi törkeää kirjoitella tänne, että lapsi on mielisairaiden lapsi ja riivattu! Häpeä! Häpäiset koko sijarikunnan puheillasi!
saisi hyvän verkonpainon. Sopivan painoinen.
nukkuos pienoinen.
kun täytyy käyttää samaa nimim. kanssani. Eikö hoksottimet pelaa vai ?