Oli vanhus syöttänyt 2kg mussuruokaa kisulille pitkät ajat, kissa vain n. 6 v. ja silti painoi jo 18,5 kg. Elikkoparka ei jaksa astua kuin pari hassua askelta kerralla, sydän ihan ylirasittunut ja hengitys sitä sun tätä.
Katselkaapa kissanomistajat tätä kuvaa ihan varoitusmielessä.
http://209.157.64.200/focus/f-news/1113086/posts
**************************************************
Katselkaapa kissanomistajat tätä kuvaa ihan varoitusmielessä.
http://209.157.64.200/focus/f-news/1113086/posts
**************************************************
Vastaukset 6
Vanhimmat
Näkeehän noita aina välillä. Ja on niitä lihavampiakin kuin tuo. Tällä nyt en kuitenkaan missään nimessä halua puolustella sitä, että ylilihavat kissat olisivat jotenkin kivoja, söpöjä ja hauskoja. Niillä on hirmuiset riskit erilaisiin sairauksiin.
Enpä jaksanut näin aamusta juttua lukea sen tarkempaan, mutta olikohan kyseessä markettiruoka vai eläinkaupan ruoka? Markettiruoka kun tuppaa lihottamaan siksi, että siinä on niin paljon viljaa. Kissa joutuu syömään sitä mielettömät määrät tunteakseen itsensä kylläiseksi. Vilja puolestaan ei kuulu kissan ruokavalioon, joten se ei oikein sula ja siinä olevat hiilihydraatit lihottavat. Kissa kun ei hiilihydraatteja tarvitse oikeastaan mihinkään.
Otetaan esimerkki kuivaruokien annostelusta tiineelle/imettävälle kissalle. Latz-pakkauksessa tuo päivittäinen annos on 400 g, Royal Caninissa tiineille 70-110 g ja imettäville 120-190 g.
...ja näyttää kuitenkin olevan. Eikö kissan ulkonäkö ole saanut hälytyskelloja jo soimaan mummelin päässä ? ! ?
Eläinrääkkäystäkin on niin monenlaista. Tässä tapauksessa tuo mummeli on varmaan omasta mielestään vaan "vähän hemmotellut" kisuaan.
Meidän kollit painaa nyt n. 7-8kg ja ovat hyväkuntoisia ja jänteviä norskeja ja aika isokokoisia jo luonnostaan. En voisi kuitenkaan kuvitella niitäkään 10 kg isommiksi. Hui hirvitys !
Pekuhan on myös kookas, mutta sen verestä löytyykin niin maine coonia kuin norskia. Pekun isä, jonka puolelta nämä eri rodut siis on peritty, painaa 15 kg olematta lainkaan lihava. Lähestulkoon keskikokoisen koiran kokoinen kissa, jota monet varmasti jopa pelkäävät =D.
Eroja siis löytyy. Joku on 5-kiloisena aivan liian lihava, joku vielä todella laiha.
...vaikuttaakin pään koosta päätellen aivan tavalliselta maatiaiskissalta, eikä se todennäköisesti ole luustoltaan / ruumiinrakenteeltaan mikään iso kissa.
Niinhän se on meilläkin: noiden norskiveljestemme, Mortti & Vertti, isä, Arnold, painaa n. 15 kiloa, mutta on jo ruumiinrakenteeltaan iso kissa, eikä ole lainkaan lihava, mutta Arnoldin pään kokokin on 3x minun nyrkkini kokoinen.
Verttiä ei moni ota edes syliinsä, kun aristelee sen kokoa. Eikä Vertti ole missään nimessä lihava.
Ja kyllähän sen ruokkimisesta johtuvan lihavuuden ja ruumiinrakenteen / luuston suuruuden erottaa toisistaan.
Meillä on kaksi jötkyä kissaa, todella isoja ja aika lihaksikkaitakin kotikissoiksi. Sopusuhtaisiakin ovat vaikka kummakin paino on varmaan yli seitsemän kilon, narttu saattaa lähennellä kymmentä. Tutuilla ja sukulaisillakin on kissoja, mutta ne kaikki näyttävät vertailussa jotenkin pieniltä ja hinteliltä. Kisujemme äiti oli tavallinen maatiaiskotikissa, mutta isä ei ole tiedossa. Kollillamme on kuitenkin harmaita raitoja tummissa laikuissaan ja siskolla on pitkähkö paksu turkki, ja niiden kodin lähettyvillä pyöri niiden pentuiän aikoihin iso harmaaraitainen pitkäkarvakolli, joten kuka tietää millaista vera meidänkin mirreillä suonissaan virtaa. :)
pitäisi haastaa oikeuteen eläinrääkkäyksestä!! Ei nyt kukaan järkevä ihminen syötä tuollaisia määriä ruokaa kissalle! 2kg jauhelihaa, huh huh! Ei se kissa mikään tiikeri ole!!!
Uskomatonta, mutta näin nämä vanhat pierut jotka menettävät harkintakykynsä...