Edvin Nikanor

vai Edvard Nikanor ???

Mies ei sano mittää, mun täytyy yksin päättää.
4242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Edvin on helpompi lausua kuin Edvard eli valitsisin Edvinin.

Nikanoria en ole kuullut ennen, kai se on nimi..?

Miltä kuulostaisi Edvin Nikodemus?

Äänestä
  • Jo monen sukupolven ajan on Sievisten suvussa annettu pojille nimeksi Nikanor esim.

    Esa Nikanor
    Jani Nikanor
    Tino Mikael Nikanor
    Roni Marius Nikanor
    Aleksanteri Junior Nikanor
    Aaron Nikanor (en tiedä onko kolmatta nimeä)

    Nikanor on ennen ollut suomalaisessa nimipäiväkalenterissa.

    Äänestä

  • ollut jo 1800-luvulla, ja onhan se vähän erilainen. Kiitos tuosta kannustuksesta Edvinin kohdalla, kyllä me se taidetaan laittaa, ellei nyt mies yhtäkkiä keksi jotain muuta mieleistä.

    Äänestä

Myös Eevert j tai Evert on kaunis vanha suomalainen nimi. Ja sitten vähän oudompi, josta kyllä itse pian on Eliar (ei oo yhtään Suomessa, yhdessä kirjassa vaan kerran tuli vastaan ja ihastuin).

Mun mielestä siis joku näistä

Edvard Nikanor
Eevert Nikanor
Eliar Nikanor

Johanna :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoineN kirjoitti:

vai Edvard Nikanor ???

Mies ei sano mittää, mun täytyy yksin päättää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu