Ulkoverhous

Pitäs ulkoverhousta alkaa uusimaan.
Kumpi paketti paree?
senco sp40 pc 0968 kompura vai bex c28/65 nu air f1 260/24 kompura.
Muitakin ehdotuksia otetaan vastaan.
111936
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

tykkänään tarpeesta, yhden talon takia en lähtis ostaan senkoo, vaan esim rockyn...mutta kukin taaplaa tyylillään.

Äänestä
  • Kaikennäköistä käyttöä löytyy varmaan "rempan" jälkeenkin että,pitkäikäistä konetta etsin.
    En mitään "halpahalli" pakettia.

    Äänestä

  • op kirjoitti:

    Kaikennäköistä käyttöä löytyy varmaan "rempan" jälkeenkin että,pitkäikäistä konetta etsin.
    En mitään "halpahalli" pakettia.

    rempan jälkeen teet enemmän kuin sanotaanko viisi ulkoverhousta, on ehkä syyt hankkia merkkilaite, muuten tavallinen(ei ammattilainen) ei tarvitse merkkikoneita yhtään mihinkään muuhun, kuin ehkä diivailuun.

    Äänestä

  • Kokemusta on kirjoitti:

    rempan jälkeen teet enemmän kuin sanotaanko viisi ulkoverhousta, on ehkä syyt hankkia merkkilaite, muuten tavallinen(ei ammattilainen) ei tarvitse merkkikoneita yhtään mihinkään muuhun, kuin ehkä diivailuun.

    Joo just tälleen. Halpis naulaimet on nykyään aika laadukkaita hintaansa nähden ja takuut toimii paremmin kuin merkkivehkeissä.

    Äänestä

Osta ihmeessä se Senco tai joku helvetin kallis härveli, sillä ei ne laudat muuten pysy seinässä kiinni! Saati naapuri saattaa kommentoida halpismalliasi ikävällä tavalla ja saattaa tulla paha mieli.....

Ymmärsit varmaan pointin, että niillä "halpismalleillakin" saa töitä tehtyä. Sekä sen . että niissä monissa on monen vuoden takuu ja aina saat uuden jos se sattuu laukee. Yksi hakasnaulain ja akkukone on jouduttu vaihtaa takuuseen, muutoin ovat pelittäneet ja on niitä jopa käytettykin, eikä vaan hyllyllä pidetty.

Mutta omatpahan ovat tarpeesi ja rahasi, joten osta mitä tykkäät.

Hyviä rakennus ilmoja :)

Äänestä
  • Kannattaa hieman silti tuohon panostaa jos käyttöä myöhemmin...

    Äänestä

Rullanaulain on parempi ulkovuoraushommissa, sama kumman rullanaulaimen ostaa, bexin vai sencon, ne kun tulee samalta tehtaalta. halvempi parempi hinta laatusuhteeltaan.

Äänestä

mikä uttiv teitä kaikkia vaivaa tälläkin palstalla? kysyttiin suosituksia hyvään koneeseen, eikö siihen vaan voi vastata omaa suositustaan ilman mitään turhia välikommentteja.
Toivottavasti ap löydät itsellesi sopivan ja tarpeellisen koneen.

Äänestä

meinaatko että etsii vielä naulainta kolmen vuoden kuluttua ketjun aloittamisesta?

Äänestä
  • No menpä kysymään ap:lta kun noin paljon tuntuu kiinnostavan että itsekin näet vaivaa kommentoida.

    Äänestä

Pakko vastata näin monen vuoden jälkeen omista kokemuksista.
Itse ostin sencon sp40 mallin joka on kevyt ja jämäkkä käyttää.
Paneelia naulattu kotosalla noin kolmen normaali talon verran.
34asteinen naulain on räystään alus laudoituksille paljo parempi kuin rumpulipas naulain tai tavallinen 21asteinen.

Naulain on siis kevyt.
Ja jos sitä painoi puuta vasten huonosti eli kevyesti niin se joskus laukaisi kahdesti tai jopa kolmesti.
Sen ongelman korjaantui kun liipaisimen alta lyhensin pellistä tehtyä keinuva osaa jonka jälkeen naulain ampuu yhden naulan per painallus puuta vasten. Käyttö on sen jälkeen ollut mukavaa. Sarja laukaisua ei talotehtaan ulkopuolella näissä hommissa tarvitse.

Jotkin halvat naulat eivät toimineet aina mutta myöhemmin huomasin niiden olevan väärää paksuutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


op kirjoitti:

Pitäs ulkoverhousta alkaa uusimaan.
Kumpi paketti paree?
senco sp40 pc 0968 kompura vai bex c28/65 nu air f1 260/24 kompura.
Muitakin ehdotuksia otetaan vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu