mitä mieltä olette, että kannattaako ostaa valesokkeliomakotitaloa ? Rakennusvuosi 76.
Vastaukset 3
- tekiää
Ostin itse valesokkeli talon vuosi sitten ja olin tietoinen riskistä,eikä ole ollut ongelmia.Tarkistin alapuut kun levytin seinät sisältä.
Pitää olla sokkelin ympärystä kunnossa,mieluiten hiekka sokkelin ympärillä ja ne tähän valesokkeliin liittyvät alapuut mieluiten maanpinnan yläpuolella(ovat aika paljon sokkelin yläpintaa alempana,meillä olivat n.20 cm sokkelin yläpinnan alapuolella).
Myöskin näissä valesokkeli taloissa on pesuhuoneen ja muutkin väliseinän alapuut lattia pinnan alapuolella,jos eivät ole tiiliseiniä.
Joten riskillä ostat.- gfre
Meillä 86 valmistunut talo, valesokkeli on ja kunnossa. Ei meillä väliseinät ainakaan ole lattian alapuolella, eikös se liity kaksoislaattarakenteeseen?
- Juudasisomuna
gfre kirjoitti:
Meillä 86 valmistunut talo, valesokkeli on ja kunnossa. Ei meillä väliseinät ainakaan ole lattian alapuolella, eikös se liity kaksoislaattarakenteeseen?
ja ei, ei niissä kaikissa ole suinkaan betonilattioita, voi olla uivia, tai koolattujakin, ja silti alajuoksut on laatanpäällä, kuten teilläkin, ainakin kantavassa väliseinässä, ja kaikissa ulkoseinissä, mikäli talossa on valesokkeli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2211042Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49864- 98821
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "218801- 69696
- 52624
- 46603
- 64566
- 84551
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2513