Linjakartta

suunnistava

Myydäänkö jossain julkisen liikenteen linjakarttoja, joista saisi jotain selvää. Opaskirjoissa kartoissa olevista ei saa aina edes suurennuslasilla selvää.

8

1883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • ushhud

        Vaikea hahmottaa, kun katujen nimiä on vähän. Ja bussireitit puuttuu.


      • isis85

        on kyllä ilmeisen vanha, love paradea ei ole Berliinissä pidetty moneen vuoteen. BVG- lipunmyyntipisteistä saa ihan hyvän U- Bahn ja S- Bahn kartan. Busseja siinä ei ole koska e.m. kartta on kaavamainen, ei oikea kartta. Karttoja missä on myös bussilinjat saa samoista lipunmyyntipisteistä suht halvalla.
        Ja perinteisesti kannattaa itselleen uudessa kaupungissa ostaa kunnon kartta, siellä näkyy kadut ja myös bussilinjat. Kyllä se siitä selviää.


    • Rvakesäkuu

      saa karttoja joissa näkyy julkisen liikenteen reitit.. Ja todella hyvän kaupunkikartan myös..

      • 20000000

        Sain parikin karttaa, muttei niistä asia selvinnyt. Tosin löysin kartan, johon katujen kohdalle on merkitty kadulla kulkevien bussien numerot, mutta siitä on vaikea lukea ilman suurennuslasia ja silloinkaan ei tiedä, mihin asti bussi menee.

        Huonot julkisenliikenteen kartat eivät ole yksinomaan Berliinin ongelma, niitä löytyy vähän joka paikasta.


    • Syksyllä Berliiniin

      Suunnitellessamme matkaa johonkin uuteen kaupunkiin tilaamme netistä oikean, säänkestävän kaupunkikartan, johon tutustumalla voi hahmottaa kaupungin kokonaisuutena ja suunnitella käyntikohteet. Syksyn Berliinin matkaa varten hankimme Borch:n kartan, jossa on myös julkisen liikenteen kaavakuvan lisäksi metron ja s-junien asemat. Suosittelen. Sitä on melkein kuin kotiin menisi!

    • karttoja

      Paikallisen tavaratalon kirjaosastolta tosi hyvä matkailijan kartta, jossa myös "paikallisreitit", hintaan 1,5€

      • *

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      133
      5847
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5692
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      53
      4457
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3998
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3424
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3291
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1612
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe