Mulla on Opel Astra farkku -05.
Pikkuveli peruutti ja törmäs metalliseen porttiin. Kuskinpuoleiseen oveen tuli alahelmaan 30cm naarmu n.1cm leveä. Ovenkahva lähti kokonaan irti.
Sähköosia törmäys ei vahingoittanut, ovet aukeavat kaukosäätimellä.
Mitä kannattais tehdä? Auto suosiolla vakuutusyhtiön arvioitavaksi ja korjaukseen vai auto korjaamolle ja itsekustannus?
Auto tarttis siis maalauksen oveen (helmaan?) ja kokonaan uuden kahvan.
Mitä kannattais tehdä, törmäysvahinko
3
452
Vastaukset
- vak.yhtiölle
Se tarkistuttaa ja arvioi vahingot. Sen jälkeen voit pyytää bonuslaskelman. Näiden perusteella selviää kannattaako ottaa kaskosta tai maksaa itse.
- Sisko ja sen veli
Kiitos vastauksesta.
Onneksi on täyskasko, omavastuu törmäyksessä 300e.
Harmittaa vain pirusti, kun viikko vielä lomaa ja sekin menee autoasioissa :(
Bonuksetkin mahdollisesti laskee ja vakuutuslaskut nousee.
Onneks tässä tuttavapiirissä on autokorjaajaa ja maalaria, et jollain keinolla auto saadaan kuntoon. Onneks ei sen suurempaa vahinkoa sattunu, että haittais ajamista.
Kauanko mahdollisesti menis aikaa korjaamolla?
Ois pakko päästä töihin ja sinne ei pääse kuin omalla autolla :/ - Sisko ja sen veli
Sisko ja sen veli kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Onneksi on täyskasko, omavastuu törmäyksessä 300e.
Harmittaa vain pirusti, kun viikko vielä lomaa ja sekin menee autoasioissa :(
Bonuksetkin mahdollisesti laskee ja vakuutuslaskut nousee.
Onneks tässä tuttavapiirissä on autokorjaajaa ja maalaria, et jollain keinolla auto saadaan kuntoon. Onneks ei sen suurempaa vahinkoa sattunu, että haittais ajamista.
Kauanko mahdollisesti menis aikaa korjaamolla?
Ois pakko päästä töihin ja sinne ei pääse kuin omalla autolla :/Soitin aamulla vakuutusyhtiöön.
Sieltä käsivät käydä näyttämässä autoa korjaamolla.
No, meninkin. Sain heti uuden kahvan oveen, tosin väärän värisen mutta maalataan sitten elokuussa, kun hoidetaan ovikin kuntoon :)
En maksanu kahvasta vielä mitään, oli puoltuttu korjaamon omistaja.
Katsotaan sitten elokuussa, että millä hinnalla laittavat oven kuntoon, että meneekö vakuutukseen vaiko maksetaanko itse.
JOS oven korjaus jää maksamaan alle 550euron niin sitten maksetaan itse. Jos yli niin sit vakuutukseen.
Että tälleen. Mut kiva oli saada oveen edes kahva, on pikkasen helpompi päästä kuskin paikalle :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k693803- 993446
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah773300Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362608- 1141512
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361486Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221094Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421090Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181036Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku118996