Kotimyynti kysesillä aloilla on suunnilleen samanlaista. Kaikki kotimyyntikonkarit keskustelemaan kaupan päättämisestä ja myyntiprosessista.
Itse teen työkseni kotimyyntiä. Asiakkaat hankintaan standilta, puhelimessa tai messuilta.
Mutta haluaisinkin vinkkejä ja uusia näkökantoja myyntiprosessiin.
Omani menee nyt suunnileen näin, asiakas ekana. Siteen käymme hänen kiinteistön ehdot lävitse ja samalla tiedustellaan tarpeita. Seuraavaksi pöydänääreen ja siellä kartoitamme lisää tarpeita tai luodaan niitä.
Käydään kuvista tuotetta lävitse. Menemme asiaan. Käymme sopimusehdot läpi ja hinnan esityksenkautta päätökseen.
Väli-, johdattelu- ja kaupanpäätöskysymyksiin haluaisin näkökulmia. Pyydättekö kauppaa missä vaiheessa, minkälaisilla kysymyksillä johdatte keskustelua oikeaan suuntaan. Millaisiin ostosingaaleihin asiakasta johdattelette? Paljon on prosentuaalinen osuus kaikista kaupoista, osuus ekalla käynnillä käydyistä kauposita. Miten esitätte kotimyyntiasiakirjan, vai unohtuuko se aina?
Millaisia myyntijohjia teillä on ollut. Mitkä on parhaat koulutuksistanne saadut vinkit?
Kotimyynti- remontti, katto, keittiö, ilmalämpö, jätevesi
6
578
Vastaukset
- Kotimyyjä
Aina asiakkaalla tutustutaan aluksi eli eka tunti jutellaan mukavia että saadaa luottamus. Sitten kartoitetaan tarve ja välipäätöksillä kohti kauppaa, eli kaikki materiaalit ja värit käydään läpi kunnes asiakas on valinnut sopivan kokonaisuuden. Joka asiasta kysytään asiakkaalta ja haetaan välipäätös. Lopuksi kysyn kalenteria ja ehdotan sieltä urakka ajankohtaa, sitten kun ajankohta on katsottu niin sitten näytetään kirjallisena hinta jottei asiakas pääse tinkaamaan tai luistamaan Kyllä/ei päätöksestä.
- zZz-Z
Ilmoitatko hinnan aina sopimuksessa vai toisella paperilla. Itselläni on ainakin se ongelma, kun hinta ilmoitetaan sopimuksessa, niin asiakas alkaa valumaan tuoliltaan. Kuinka kauan yleensä kaupankäynti remonttioalalla on kestänyt. Olen itse huomannut, että ensimmäinen 45 min kertoo jo lähes kaiken. Päästäänkö kauppoihin ja millä tyylillä.
Onko rempontti puolella kuinka suuressa asemassa rahoitus. Käyttekö rahoituksen lävitse ennen hinnoittelua. Itse monesti teen rahoitushakemukset vasta konttorilla, mutta asiakkaalla jos tehdään rahoitushakemukset,
niin menee aina hermo kun siinä kestää aikaa.
- hormoonirami
Kotimyynnissä etenkin olet asiakkaan armoilla. Koska asiakas on kotonaan herra. B2B myyjät eivät yleensä pärjää omilla opeillaan pitkälle. Jätetty tarjous on menetetty kauppa, vai?
- Kotimyyjä
Kyllä jätetty tarjous on menetetty kauppa. Ja rahoitus käydään läpi ennen hinnan antoa. Eli myyjä itse tietää hinnan sunnilleen niin kysyy että olisiko varaa laittaa sellanne vaikka 200€ kuukaudessa. Jos asiakas vastaa että on niin taas olla pykälän lähempänä kauppaa. Usein ennenkuin ilmoitan hinnan sopimuksella niin otan sopimuksen hyvissä ajoin pöydälle jotta asiakas ehtii "tottua" siihen. Vaan pahat pojat ja tytöt pärjää kotimyyjinä.
- kotimyynti kiinnosta
Kotimyyjä kirjoitti:
Kyllä jätetty tarjous on menetetty kauppa. Ja rahoitus käydään läpi ennen hinnan antoa. Eli myyjä itse tietää hinnan sunnilleen niin kysyy että olisiko varaa laittaa sellanne vaikka 200€ kuukaudessa. Jos asiakas vastaa että on niin taas olla pykälän lähempänä kauppaa. Usein ennenkuin ilmoitan hinnan sopimuksella niin otan sopimuksen hyvissä ajoin pöydälle jotta asiakas ehtii "tottua" siihen. Vaan pahat pojat ja tytöt pärjää kotimyyjinä.
Mitäs meinasit, jos asiakkaalla ei olekkaan rahaa laitta 200 €. Miten taklaat kuin asiakas kysyy, että kuinka pitkään laina-aikaan, millaisilla koroilla, paljon todelliset kustannukset?
Teetkö rahoituspaperit ennen sopimusta? Lasketeko hinnan asiakkaalle eri paperille vai sopimukseen suoraan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722709Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252458Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422141Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.131996Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1081482- 1671343
- 511011
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28964IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16778Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99771