Jokohan
olisi aika?
15170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Helmikuun 17 2008 ............................. Vaan paskaa pitää jauhaa, mutta ei se linux nouse ylös sieltä montusta..................
Koko ajan linux yleistyy, miten joku ei voi olla sitä huomaamatta? Ilmeisesti jos on silmälaput joiden välistä näkee vain pc-koneen niin ei tajua mitä ympäristössä tapahtuu.
Jaksaa jankuttaa samaa saarnaa päivästä toiseen, vaikka % luku on PROMILLEISSA ja kyllä minuakin V.....si jos olisin samassa asemassa !
Jos lukisit tarkemmin viestini nin tietäisit että ymmärrän Linuxin tulevan suosioon pidemmällä aikavälillä kuin mitä sinun lyhytnäköisyytesi ymmärtää. Tai ehkä et sitten ole sattumoisin lukenut juuri niitä. Mutta tuo hölönkölön sattuukin sitten oivallisesti nimimerkiksesi.
Kesäkuun 1. 2010....Käviskö tämä?
http://www.dailyfinance.com/story/company-news/google-dumps-microsoft-hackers-chrome-os/19499105/
Et itsekään kehtaa tunnustaa että käytät vielä Windowsia? ;)
Suurin este oman järjen käytölle on se, että sitä EI OLE. Tällä palstalla väännetään kättä siitä kumpi on parempi Linux vai Windows. Keväällä tarjolla oli Ilmaisia Linux ja Unix versioita vähän vaille 400kpl, nämä pikkupojat joilla on vain isoja luuloja kuvittelevat tietävänsä sen, mikä on hyvä ja mikä on paska. Jonkun mielestä Windows NT,Y2k,XP,Vista,7 on parasta auringon alla jonkun mielestä se on joku Linux jakelu, josta kirjoittaja ei tajua mitään. Vielä ei kukaan ole älynnyt alkamaan väittelyä Windowsin ja maksullisten Linuxien paremmuus järjestyksestä. Kokeilkaa edes. Esimerkkejä on Suse Linux Enterprise Desktop 11, Mandriva Powerpack, Red Hat Enterprise Linux.
Voisin ehkä dumpata Windowsin tässä joskus, mutta en kyllä helvetti mihinkään Linuxiin siirry vaan Mac OS X:ään. Ei noiden Pupuntujen kanssa jaksa säätää, ne on koodarinörttien koodarinörteille tekemiä käyttiksiä, Windows ja Mac OS X on ihmisille jotka haluaa tehdä koneella asioita perehtymättä bitti kerrallaan koodiin jotta saisi perusasiat tehtyä.
Lisää tällaisia!
Terveen järjen käyttö lisääntyy aina paremmin mitä sekavimmilla viesteillä windowsia yritetään puolustella. ;)
Mac OS X:ssä on nykyään enemmän säätämistä kuin Ubuntussa.
Ei windowsia tarvi "puolustella", vaan se on jokaisen vapaa valintainen asia, mitä käyttöjärjestelmää käyttää. Siis sen koneen mukana tulleen windowsin voi vaihtaa mieleiseensä käyttikseen ja ei siinä koneen hinnassa ole, kun ehkä 50 euroa lisää, sillä koneiden kasaajat saavat lähes ilmaiseksi lisensit, mutta mahdollisesti käyttäjät tykkäävät windows käyttiksestä ?
Siis se on jokaisen omassa valinnassa millä käyttiksellä nettiä "surfaa" !
Tunnen paljon ihmisiä mutta en oikeastaan tiedä kuin kaksi ihmistä ketkä ovat olleet tyytyväisiä Windowsiin. Suurin osa käyttää Windowsia koska se on markettien tietokoneissa. Siitä nyt lähdetään, että ihmiset ei tosiaankaan ala itse mitään käyttöjärjestelmiä asentamaan.
Ubuntu tätä. Ubuntu Ubuntu Ubuntu Ubuntu
Niin tunnen minäkin ja ei kenelläkään ole Linux käyttistä koneissa, eivätkä haluakaan, vaikka olen "kauttarantain" ehdottanut vaihtoehdosta, sillä monikin käyttää computeria E-mailiin ja netissä surfailuun ja siihen kyllä riittää Linux ja se on ilmainenkin, eikä tarvi virus-ohjelmistoa myöskään ostaa.
Itse kyllä "koeajan" lähes kaikki uudet linux julkaisut ja viimeinen oli PCLinuxOS joka on Ubutubua vastaava käyttis ja aika ajoin "ajelen" linuxsella netissä, jotta ei taito pääse "ruostumaan" ! Mutta mini-läppärissä on Ubuntu remix 10.04 LTS ja siihen se on tehty kun "hanska-käteen".
Itse en tuota ehdottelua harrastanut. Minulta kyllä kysytään, että asennanko Ubuntun. En ole aina suostunut jos on toimiva asennus jo koneessa. Ehjää ei käydä särkemään..
Tällä hetkellä kyllä on poikkeuksellinen tilanne, että miniläppäreissä Ubuntu 10.04 LTS Netbook Edition on ylivertainen. Ei oikeasti pysty miniläppäriin muuta suositella. Vastaava tilanne oli 10v takaperin Windows 2000:lla, että se vaan yksinkertaisesti oli paras käyttöjärjestelmä lähes joka tilanteessa.