OPEL VECTRA 96-99

TH

Niin olisin kysellyt millainen auto on kun ostin sellaisen 200tkm ajetun 97vm 1,6 16v toiseksi autoksi. Minusta oli hinta kohdallaan 1400e liikkeessä ja täysin ruosteeton ja kahdet uudet renkaat ja huotokirjakin löytyy. No haluaisin kuulla millaisia kokemuksia on samanlaisista Vectroista?
Ja miten se jakopäähihnan vaihto todella menee? Tämähän ei ole mikään premium merkki joten turha ruveta haukkumaan ostostani, kosko tämä on meille vain edullinen kakkosauto(ykkösauto on TOYOTA Avensis) ja toivottavasti hyvä käyttöauto! Kiitän etukäteen asiallisista vastauksista!

3

1115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bvectra

      Kyseinen yksilö kuulostaa varsin asialliselta( hinta/kilometrit) ruoste tarttuu kyseisissä vectroissa lähinna takakaariin.. ajo-ominaisuuksiltaan varsin mainio peli. Itselläni oli samanlainen tosin 2.0 koneella. Tyypillisiä vikoja b-mallin vectroissa: ruoste takakaarissa, pakosarjantiiviste vuotaa(säksättää kylmänä),syyläri vuotaa, etuojousi/jouset katkeavat, takapään puslat kolisevat töyssyissä, no siinähän niitä oli jo. Itse kerkesin kokemaan muunmuassa nuo kaikki, mutta kaikesta huolimatta ajettavuudeltaan paras auto jonka olen omistanut vrt. japanilaiset!

    • vectaristi

      Hihna on nyt itse asennettu.Kiitos "vihjeistä".
      Tuossa ohjeet hihnan asennukseen.
      En tiedä avautuuko tuo PDF_tiedosto.

      C:\EERO\OPEL VECTRA\LATURIN HIHNA PYÖRÄSTÖSSÄ.pdf

      • Zebbo

        Kiitos vectrasti eerolle hyvästä ohjeesta, auttoi paljon kun omaan pirssiin saman remontin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      61
      4361
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4122
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      147
      3233
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      22
      3214
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3034
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      75
      2859
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      107
      2521
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      152
      2312
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      47
      2152
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1800
    Aihe