OPEL VECTRA 96-99

TH

Niin olisin kysellyt millainen auto on kun ostin sellaisen 200tkm ajetun 97vm 1,6 16v toiseksi autoksi. Minusta oli hinta kohdallaan 1400e liikkeessä ja täysin ruosteeton ja kahdet uudet renkaat ja huotokirjakin löytyy. No haluaisin kuulla millaisia kokemuksia on samanlaisista Vectroista?
Ja miten se jakopäähihnan vaihto todella menee? Tämähän ei ole mikään premium merkki joten turha ruveta haukkumaan ostostani, kosko tämä on meille vain edullinen kakkosauto(ykkösauto on TOYOTA Avensis) ja toivottavasti hyvä käyttöauto! Kiitän etukäteen asiallisista vastauksista!

3

1040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bvectra

      Kyseinen yksilö kuulostaa varsin asialliselta( hinta/kilometrit) ruoste tarttuu kyseisissä vectroissa lähinna takakaariin.. ajo-ominaisuuksiltaan varsin mainio peli. Itselläni oli samanlainen tosin 2.0 koneella. Tyypillisiä vikoja b-mallin vectroissa: ruoste takakaarissa, pakosarjantiiviste vuotaa(säksättää kylmänä),syyläri vuotaa, etuojousi/jouset katkeavat, takapään puslat kolisevat töyssyissä, no siinähän niitä oli jo. Itse kerkesin kokemaan muunmuassa nuo kaikki, mutta kaikesta huolimatta ajettavuudeltaan paras auto jonka olen omistanut vrt. japanilaiset!

    • vectaristi

      Hihna on nyt itse asennettu.Kiitos "vihjeistä".
      Tuossa ohjeet hihnan asennukseen.
      En tiedä avautuuko tuo PDF_tiedosto.

      C:\EERO\OPEL VECTRA\LATURIN HIHNA PYÖRÄSTÖSSÄ.pdf

      • Zebbo

        Kiitos vectrasti eerolle hyvästä ohjeesta, auttoi paljon kun omaan pirssiin saman remontin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      168
      10330
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      81
      2539
    4. 85
      2371
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2104
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      243
      1937
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1385
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe