Hei.
Olemme muuttamassa isoonkyröön piahkoin ja ajattelin kysellä täältä onko siellä mitään harrastusmahdollisuuksia alle kouluikäisille?
Netistä löysin, että musiikkileikkikoulu on ja seurakunnan kerho(olisi pitänyt jo ilmottautua).
Haluaisin, että lapsi saa kavereita ja ei ihan kotiin jähmetytä...tietysti leikkipuistoon voi mennä ja uimaan jne....mutta onko muita harrastushommia?Ylistarossa?Tervajoella?
Kiitos kovasti asiallisista vastauksista!!!
Ja saa myös kertoa, minne EI kannata mennä isossakyrössä vuokralle...?Koska nyt aluksi muutamme vuokralle ja olis kiva tietää jos jossakin oikein levotonta porukkaa...=)
Olemme muuttamassa isoonkyröön piahkoin ja ajattelin kysellä täältä onko siellä mitään harrastusmahdollisuuksia alle kouluikäisille?
Netistä löysin, että musiikkileikkikoulu on ja seurakunnan kerho(olisi pitänyt jo ilmottautua).
Haluaisin, että lapsi saa kavereita ja ei ihan kotiin jähmetytä...tietysti leikkipuistoon voi mennä ja uimaan jne....mutta onko muita harrastushommia?Ylistarossa?Tervajoella?
Kiitos kovasti asiallisista vastauksista!!!
Ja saa myös kertoa, minne EI kannata mennä isossakyrössä vuokralle...?Koska nyt aluksi muutamme vuokralle ja olis kiva tietää jos jossakin oikein levotonta porukkaa...=)
Vastaukset 19
Vanhimmat
Isonkyrön Chicago!! Muuta miellummin lehmäjoelle
ihan keskustaan kyllä muutetaan,ei lemmujoelle=)
Esim.
Pohjankyrön rasti - suunnistusta
Kyrön Voima - painia, yleisurheilua, hiihtoa, telinevoimistelu ...
Vähänkyrön Viesti - pesäpalloa, lentopalloa, hiihtoa, futis ...
Laihian Luja - lentopalloa, suunnistusta, ampumahiihtoa ...
Erikoisseuroja: koskihäjyt melontaa, partio, tae kwon do, salibandy, pohjankyrön urheiluautoilijat, näytelmäpiiri tervajoella ym ym.
Saleja on joka pitäjässä ja kylässä, suuria ja pieniä. kuten myös ureheilukenttiä, kaukaloita sekä pururatoja, valaistuja melkein kaikki.
ja noissa seuroissa on siis toimintaa myös alle kouluikäisille??En kyllä netistä oikein löytänyt...pitääpä vielä katsella ja kysyä suoraan seuroilta...
pitääpä ilmoittaa 4,5v tyttö sitten melontaan , autourheilijoihin ja suunnistukseen...heh..
ja 2,5v pojalle vois toi ampumahiihto, tae kwon do ja lentopallo olla hyviä...=)
kyrönmaan opistossa on esim musiikki leikkikouluja mitkä varmaan sopii paremmin vielä noin pienille. Seurat järjestää kyllä joitain ipanajumppa tyylisiä...
Jep muskariin olisi tarkoitus mennä.Juurikin tuollaista jumppa tms juttua etsin...mutta talvikaudella en nähnyt kun 6-12 vuotiaille urheilukoulun.
Täällä nämä seurat toimii vapaaehtoisvoimalla, eikä niihin "ilmoitella" niin vain jälkikasvua. Jos vanhemmat haluavat että lapsi saa kehittyä ja kasvaa seuratoiminnassa niin silloin olisi suotavaa että vanhemmat osallistuvat edes himpun verran itse myös toimintaan. Jotkut satsaavat jopa koko vapaa-aikansa lastensa mahdollisuuksiin harrastaa. Mutta kyllä niitä "ilmoittajiakin" on ja ei siitä linnaan jouru.
sit teillä kyllässä.
Ei hyvä
Hei, Isonkyrön Voimistelijat tarjoavat jumppaa ja tanssia lapsille tiistaisin: www.isvo.fi. Kyrön Voima puolestaan järjestää telinevoimistelua maanantaisin. Kannattaa ehkä kysellä myös kunnasta, siellä keskus tietää aika hyvin.
Kiitos kaikille vastanneille. Harrastuksia on löytynyt ja ihmiset olleet mukavia.Hyvää syksyä kaikille!!!
Ala-asteikäisille on myös paljon erilaista kerhotoimintaa koulupäivän jälkeiseen aikaan.
pesäpalloa ja painia löytyy iltaasin vähä joka mökistä. Nii ja uppopallo seuraa ovat puuhaamas huvikeskuksen taakse joelle tuloo pato, siälä voi pelata uppopalloa.....joskus. Siälä huvikeskuksen mettäs oon ottanu joskus aikoonani ekat pussikaliakännit, että ku lapsoses on sen ikäänen nii se on kiva harrastus, hyvä paikka ja kavereita palio. Tervetulua
ja kyräily toimintaa. Niihin vaan niin ei erotu massasta.
Niin ja kilauta pimahtaneelle naapurille piiri.
ilta kaffeet väärään kurkkuun. :D
On on kivioja harrastuksia :)
Muista myöskin, että PITÄÄ kuulua siihen ELIITTIIN, jotta voi johonkin toimintaan osallistua, ilman jälkipuheita.
Ja puolue, siis poliittinen on oltava kohdallaan.
Noh, täällähän on tietysti samat LAIT kuin MUUALLAKIN.
Asuntoja EI anneta kuin ENSISIJAISESTI, niille jotka tulevat TÖIHIN tai KOULUUN tänne :) Tai sitten sinne alueelle, mihkä KUKAAN EI HALUA.
Muuten saavat jonottaa tai Yksityis-sektorilta.
Eräs viisas MURJAISI, että TUOLLA PERIAATTEELLA Vaasa ja SEinäjoki haluaa VAIN RIKKAITA ASUKKAITA.
Mutta, elämä on!