Olemme viikon elokuussa Pariisissa eli mistä ja mikä lippu kannattaa hankkia kulkemista varten?Mistä liput etukäteen nähtävyyksiin?
Liikkuminen
1
592
Vastaukset
- -
Vastaan nyt jotain lyhyesti, koska kukaan ei ole vielä mitään vastannut.
Metro on helppo tapa kulkea Pariisissa, jos ei haittaa se, että ei näe samalla maisemia. Jos aiot käyttää julkisia paljon, kannattaa ostaa esim. Paris Visite -kortti, mutta jos päivän aikana tulee käytettyä metroa/bussia vain pari kertaa, niin sitten kannattaa ostaa aseman lippuautomaatista carnet eli 10 lippua kerralla (hinta 12€). Matkalipuista saa tietoa osoitteesta www.ratp.fr.
Mielestäni useimpiin nähtävyyksiin ei tarvitse ostaa lippua etukäteen, jos ostaa Museum Passin. Sillä pääsee nimittäin eri jonoon, joka on paljon lyhyempi. Eiffeliin sillä ei pääse, joten sinne kannattaa ostaa lippu etukäteen osoitteessa www.tour-eiffel.fr. Siellä jo etusivulla on kohta, josta pääsee ostamaan lippua. Jos ei ole etukäteislippua Eiffeliin, saa varautua jopa tuntikausien odotteluun. Jonottaa joutuu myös Notre-Damen huipulle kiipeämistä. Siihen ei auta edes museopassi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2664654Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232590Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591400
- 951282
- 471169