Moro!
Vaikuttaako opiskelijan varallisuus tukiin? Tarkoitan tällä sitä, että mikäli Olli Opiskelijalla on tilillään työllään ansaittua rahaa sen 5,000 €, myöntääkö KELA ylipäänsä mitään tukia Ollille? Pitäisikö Ollin siirtää fyrkkansa ystävänsä Petterin tilille, ettei KELA huomaa miten helvetin rikas Olli on?
Olli ei asu vanhempiensa luona, vaan pyhässä yksinäisyydessään ja omillaan.
Kiitos vastauksistanne jo etukäteen!
Opinto- ja asumistuki + oma varallisuus
12
1944
Vastaukset
- h
Ollin varallisuus ei vaikuta mitenkään opintotukeen. Asumistuessa Ollin varallisuus kuitenkin huomioidaan, mutta asumistukeahan Olli todennäköisesti ei edes saa opiskelijana. Varallisuutta pitäisi muutenkin olla huomattavasti enemmän, jotta se vaikuttaisi. Tuollaisia pikkurahoja Kela ei edes pidä merkittävänä omaisuutena ja enemmän vaikuttavat Ollin tämänhetkiset tulot.
Ollin on parempi pitää rahat omalla tilillään. Ties vaikka Petteri keksii sijoittaa ne pyramidihuijaukseen.- asdfasdgasdg
Kiitos viestistäsi!
Petteri tosiaan on laittanut alkuun eräänlaisen Petterin Elämä -nimisen verkostohuijauksen, joten hyvä ettei Ollin tarvitse miettiä, sijoittaako Petteri lainan vitamiinibisnekseen vai säilyttääkö tämä Ollin varat.
Käsken Ollia soittaa huomenna KELA:n tädille. Alkaa nimittäin hirveä vonkaus opiskelijahaalareiden rahoittamiseen!
Hyvää kesän jatkoa! :) - Olli F
asdfasdgasdg kirjoitti:
Kiitos viestistäsi!
Petteri tosiaan on laittanut alkuun eräänlaisen Petterin Elämä -nimisen verkostohuijauksen, joten hyvä ettei Ollin tarvitse miettiä, sijoittaako Petteri lainan vitamiinibisnekseen vai säilyttääkö tämä Ollin varat.
Käsken Ollia soittaa huomenna KELA:n tädille. Alkaa nimittäin hirveä vonkaus opiskelijahaalareiden rahoittamiseen!
Hyvää kesän jatkoa! :)Entäs jos Olli omistaisi esim. 20 000€ edestä metsää, peltoa ja osan omakotitaloa, mutta joutuu opiskelujen takia asumaan vuokralla 400km päästä omasta talostaan, saako silloin asumiskuluihin tukea?
Ollilla ei tässä tapauksessa olisi tuloja. - r
Olli F kirjoitti:
Entäs jos Olli omistaisi esim. 20 000€ edestä metsää, peltoa ja osan omakotitaloa, mutta joutuu opiskelujen takia asumaan vuokralla 400km päästä omasta talostaan, saako silloin asumiskuluihin tukea?
Ollilla ei tässä tapauksessa olisi tuloja.Ollilla on asiat hyvällä mallilla. Ollin omaisuus ei vaikuttaisi hänen opintotukeensa. Jos Olli muuttaisi vielä vuokralle, hän saisi asumislisää opiskelu ajan asuntoonsa.
- Murre Turusta kysyy
r kirjoitti:
Ollilla on asiat hyvällä mallilla. Ollin omaisuus ei vaikuttaisi hänen opintotukeensa. Jos Olli muuttaisi vielä vuokralle, hän saisi asumislisää opiskelu ajan asuntoonsa.
Entäs jos Jukka omistaisi 38t€ edestä kiinteää omaisuutta. Eikä hänellä olisi tuloja. ?
- r
Murre Turusta kysyy kirjoitti:
Entäs jos Jukka omistaisi 38t€ edestä kiinteää omaisuutta. Eikä hänellä olisi tuloja. ?
Jukka saa omistaa ihan rauhassa. Opintotukeen ei omaisuus vaikuta. Tuki annetaan tasapuolisesti kaikille omaisuudesta riippumatta. Hassua, eikös?
- Murre Turusta kysyy
r kirjoitti:
Jukka saa omistaa ihan rauhassa. Opintotukeen ei omaisuus vaikuta. Tuki annetaan tasapuolisesti kaikille omaisuudesta riippumatta. Hassua, eikös?
Aika hupsua!
Mutta eikös asuntotukihakemuksessa kysytä omaisuutta? - r
Murre Turusta kysyy kirjoitti:
Aika hupsua!
Mutta eikös asuntotukihakemuksessa kysytä omaisuutta?Hyvin vaikea sanoa, kun ei tiedä mitä tarkoitat asuntotukihakemuksella. Mutta, jos tarkoitit asumistukihakemusta, niin siinä kyllä kysytään ja siihen varallisuus vaikuttaa. Asumislisä on kuitenkin ihan eri tuki, johon ei varallisuus vaikuta.
- OLLIN mies
onko niin, että omaisuudella ei ole mitään väliä.
Saako tukea vaikka ei käy ollenkaan töissä, vaan koulussa ja sitte nukkuu kotona ja kouluun kotiin jne..?? saako tukea/rahaa tarpeeksi?
JOUDUNKO itse maksamaan mitään tästä tuesta?????!- Buawo
Miks?
- 254545325
Ei saa. Opintotuki on sidottu työntekoon niin kuin arvelit. Jos et käy töissä, et saa myöskään opintotukea. Oma varallisuus ei vaikuta mutta totta kai tuesta joutuu maksamaan. Kun saat 500 euroa kuussa opintotukea, seuraavassa kuussa tulee 1000 euron lasku maksetusta tuesta.
- ehrjtke4rjtky6
Miten se nyt on näin vaikeaa ymmärtää yksinkertaista asiaa. OMAISUUS EI VAIKUTA OPINTUKEEN MILLÄÄN TAVALLA!
Töissä ei kukaan pakota käymään. Eri asia selviätkö elämästä sitten pelkällä opintotuella. Opintotuen saamiseksi opintojen on sitten kuitenkin edistyttävä vaaditulla tavalla.
Jos opintolainaa otat, sen joudut maksamaan takaisin. Muuten opintotuki ei sinulle maksa mitään (mikäs järki siinä olis?).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197